dziecko obgryza paznokcie
fot. fotolia.com

Obgryzanie paznokci u dzieci - takie mogą być przyczyny!

Obgryzanie lub skubanie paznokci jest dość często spotykane u dzieci w każdym wieku i nie ma szczególnie złego wpływu na rozwój dziecka. Jest jednak objawem napięcia nerwowego i warto pomóc maluchowi, zanim nawyk się utrwali.
dziecko obgryza paznokcie
fot. fotolia.com
Warto się zastanowić dlaczego dziecko obgryza paznokcie. Często jest to objaw jakichś stresów, które przeżywa maluch. Natomiast zlekceważenie tego może spowodować, że obgryzanie paznokci może przemienić się w nawyk, który trudno będzie dziecku pokonać.

Przyczyny obgryzania paznokci u dzieci

Warto zastanowić się, czy dziecko:
  • nie jest zbyt często krytykowane lub poprawiane?
  • nie czuje, że wymagania rodziców są zbyt wygórowane?
  • nie odczuwa, że sami rodzice są spięci i zbyt wymagający?
  • nie widziało w telewizji lub w rzeczywistości sceny lub obrazu, który mógł wywołać u niego niepokój?
Redakcja poleca: Trening uważności – ćwiczenie relaksacyjne – film
Jak pomóc dziecku odprężyć się po pełnym wydarzeń dniu? Co zrobić, by dziecko było spokojniejsze i mniej płakało? Naucz je relaksacji. Dzięki temu łatwiej poradzi sobie w trudniejszych chwilach.


Sposoby na odzwyczajenie dziecka od obgryzania paznokci


1. Wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych rąk i ust

a) Zamknąć dłonie w pięści i mocno ściskać, licząc wolno do dziesięciu, a następnie gwałtownie je rozluźnić. Ćwiczenie powtórzyć 3 razy, aż dziecko będzie miało wrażenie ciepła i ciężkości dłoni.
b) Mocno zacisnąć usta i zęby, oddychając głęboko przez nos. Podczas wydechu gwałtownie rozluźnić usta, pozostawiając je nieco uchylone. Powtórzyć 3 razy.

2. Uświadamianie dziecku negatywnych strony obgryzania paznokci

Należy cierpliwie i konsekwentnie tłumaczyć maluchowi, że będą go bolały paluszki, że będzie miał brzydkie ręce, że jest to niedobre przyzwyczajenie itp.

3. Ograniczanie sytuacji, w których dziecko powraca do obgryzania paznokci

Warto wymyślać dziecku zajęcia, podczas których używane są obie rączki (wycinanie, klejenie, lepienie z plasteliny, zabawy z masą solną). Można też włożyć mu do dowolnej ręki, na przykład w czasie rysowania, małą chusteczkę lub miękką piłeczkę. Minimalizuj możliwość wystąpienia sytuacji stresowych, w których dziecko powraca do tego nawyku.

Czego unikać, gdy dziecko obgryza paznokcie

Nie należy wyśmiewać dziecka, czynić mu wymówek, zwracać bez przerwy uwagi, karać, denerwować się. Takie zachowania nie przyniosą rezultatu, a wręcz przeciwnie, mogą tylko nasilić nawyk, gdyż dziecko czuje, że nie jest w stanie usatysfakcjonować rodziców.

Można zastosować kilka specjalnych sztuczek pomocnych w walce z nawykiem. Najlepsze są tu działania motywacyjne, czyli za każdy odniesiony sukces chwalić malucha, podkreślać jak dobrze sobie radzi. Od czasu do czasu pożądana jest również nagroda w postaci jakieś drobnego prezentu.

Zobacz też: 7 zabaw na świeżym powietrzu
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy