objaw zachodzącego słońca, oko, powieki, dolna powieka
fot. Fotolia

Objaw zachodzącego słońca – brzmi ładnie, ale może być groźny!

Objaw zachodzącego słońca to jeszcze nie choroba, choć rzeczywiście może zwiastować kłopoty neurologiczne. Gdy go dostrzeżesz u dziecka, nie zwlekaj z wizytą u neurologa!
Sylwia Niemczyk
objaw zachodzącego słońca, oko, powieki, dolna powieka
fot. Fotolia
Objaw zachodzącego słońca to jeden z objawów u najmłodszych niemowląt, który powinien zawsze zaniepokoić rodziców.

Jak rozpoznać objaw zachodzącego słońca?

Mówimy o nim wtedy, jeśli źrenice u patrzącego w górę albo w dół dziecka są w połowie przykryte dolną powieką, a w oku, tuż pod górną powieką, widać rąbek białkówki (to rzeczywiście może przypominać zachód słońca).

Taki objaw może być związane ze zwiększeniem ciśnienia wewnątrz główki dziecka, jednak objaw zachodzącego słońca można również czasem zaobserwować u całkiem zdrowych dzieci. Najpewniej lekarz, jeśli zaobserwuje dodatkowe niepokojące symptomy, zaleci usg przezciemiączkowe, aby wykluczyć np. obecność mikrowylewów krwi. (Sprawdź, na czym polega usg przezciemiączkowe i inne badania usg)

Jeśli neurolog po zbadaniu dziecka i zapoznaniu się z wynikami USG przezciemiączkowego stwierdzi, że wszystko jest w porządku, nie ma się czym martwić. Jeśli jednak w ocenie specjalisty nie wszystkie wskaźniki rozwoju psychoruchowego będą prawidłowe, może  okazać się konieczna kuracja dziecka pod kierunkiem neurologa i fizjoterapeuty. [content:0_17464,2_1293,0_6295,0_9465:CMNews]


Kiedy do neurologa? – poznaj wskazania i niepokojące symptomy.
Redakcja poleca: 7 objawów chorobowych, których nie wolno lekceważyć [WIDEO]
Sztywny kark, wymioty po upadku i inne: jeśli zauważysz u swojego dziecka któryś z tych objawów, jak najszybciej zabierz je do lekarza!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy