objawy koronawirusa u dzieci na stopach
fot. Adobe Stock

Objawów koronawirusa u dzieci szukaj też na stopach! [ZDJĘCIA NOWYCH OBJAWÓW]

Lekarze alarmują, że objawy koronawirusa u dzieci, nastolatków i młodych dorosłych mogą pojawiać się na stopach. Mają postać, którą łatwo pomylić z innymi dolegliwościami.
Ewa Janczak-Cwil
objawy koronawirusa u dzieci na stopach
fot. Adobe Stock
Włoscy, francuscy i hiszpańscy lekarze zaobserwowali, że u dzieci, młodych dorosłych i nastolatków zakażonych koronawirusem, choroba COVID-19 może zaczynać się od nietypowych i rzadkich zmian na stopach.

To nie ukąszenie, to koronawirus!

Pierwszy raz takie objawy zanotowano u włoskiego trzynastolatka. Początkowo sądzono, że zaczerwienienie, lekki obrzęk i pęcherzyk na jego stopie jest wynikiem ukąszenia pająka. Zmiana nabrzmiała, pękła i zaczęła bardzo swędzieć. Niebawem chłopiec dostał bólów głowy, mięśni oraz gorączki. Okazało się, że jest zakażony koronawirusem.
Redakcja poleca: Jak walczyć z koronawirusem? Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz bezpieczna!
Z dnia na dzień liczba zarażonych koronawirusem rośnie. Rząd wprowadził nowe obostrzenia dotyczące komunikowania się na terenie całego kraju. Dozwolone są wciąż zakupy w sklepach i aptekach. Sprawdź, co należy robić, aby uniknąć zarażenia koronawirusem w tych miejscach.

Rzadki objaw pojawia się tylko u najmłodszych

Lekarze z Włoch, Hiszpanii i Francji informują, że tego typu objawy notowano wyłącznie u dzieci, nastolatków i młodych dorosłych. Jednak nie każdy tak młody człowiek zakażony koronawirusem musi mieć zmiany na stopach – obserwowano je u jednego na pięć hospitalizowanych.

Jak wyglądają zmiany na stopach spowodowane COVID-19?

Hiszpańscy lekarze podali do wiadomości obserwacje dotyczące zmian na stopach wywołanych koronawirusem. Mogą to być: zaczerwienienie lub zasinienie w postaci plam albo punktów podobnych do wysypki wywołanej odrą czy ospą wietrzną. Są one wynikiem stanu zapalnego, jaki obejmuje drobne naczynia krwionośne w skórze.

Poniżej zobaczysz, jak mogą wyglądać objawy koronawirusa na stopach:

objawy koronawirusa na stopach dzieciWywołane COVID-19 zmiany przypominające wysypkę towarzysząca odrze lub ospie (fot. Adobe Stock)

zmiany na stopach spowodowane koronawirusem zasinienieWywołane COVID-19 zmiany w postaci zaczerwienienia lub zasinienia (fot. Adobe Stock)

Zmiany te ustępują samoistnie, nie wymagają leczenia objawowego, nie pozostawiają śladów ani blizn. Jeśli wystąpią u dziecka albo młodej osoby dorosłej, warto taką osobę poddać prewencyjnej kwarantannie i obserwować.

Wachlarz objawów COVID-19

Najbardziej typowymi objawami choroby spowodowanej nowym koronawirusem są:
Zdecydowanie rzadziej występują:
  • utrata smaku,
  • utrata węchu,
  • biegunka,
  • bóle i zawroty głowy,
  • ból jąder,
  • zmiany skórne.

Źródło: techtimes.com, dailymail.co.uk

Więcej o koronawirusie i COVID-19:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy