GRY
 
 

Niechęć do kawy - czy to może być objaw ciąży?

Czy nudności lub zawroty głowy to pewne objawy ciąży? Niekoniecznie. Poznaj pierwsze objawy ciąży i sprawdź, kiedy warto zrobić test ciążowy.

Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
objawy ciąży, test ciążowy, pierwsze objawy ciąży, wczesne objawy ciąży, okres w ciąży

Gdyby ktoś pokusił się o napisanie pracy magisterskiej o objawach ciąży, poświęciłby na to kilka tomów. Nie wierzysz? Porozmawiaj z zaprzyjaźnionymi mamami. Ja to zrobiłam i oto, co mi opowiedziały o swoich wczesnych objawach ciąży.

Ciąża z zaskoczenia

Ola: „Pewnego dnia przyszłam do pracy, zrobiłam sobie kawę i... nie tknęłam jej do końca dnia. A przecież ją uwielbiam”. Agnieszka: „Zwykle przed miesiączką pobolewają mnie piersi, a tym razem NIC!”. To inaczej niż u Kasi, którą przeraziło to, że piersi bolą ją mocniej niż zwykle. A Marta? „Moja ciąża zaczęła się infekcją pochwy!”. U Gosi w dniu miesiączki objawem krwawienie, ale zniknęło kilka godzin później. Z kolei Hannę najpierw odrzuciło od papierosów, a później była osłabiona i rozchwiana emocjonalnie. Agnieszka? Uwielbia wędliny, ale w ciąży nie mogła wytrzymać ich zapachu. Beata: „Wynik testu był negatywny, ale mąż był pewny, że jestem w ciąży, bo... miałam inny kształt brzucha!”.
Czy wszystkie wiedziały, że są w ciąży? Nie. Niektóre przeczuwały, inne przestraszone reakcją swojego organizmu pędziły do lekarza lub do apteki po test ciążowy – na wszelki wypadek.
Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

Pierwsze objawy ciąży - dziwne samopoczucie

Gdy spytałam Zuzannę o jej objawy ciąży, stwierdziła: „Było coś nie halo”. Pewnie uśmiechnęłaś się, bo znasz to uczucie... Dlaczego Zuza czuła się „nie halo”?
Z chwilą zapłodnienia komórki jajowej organizm kobiety przechodzi olbrzymie zmiany, dzięki którym malec w brzuszku może się zdrowo rozwijać. Tak, burza hormonów to właściwe określenie na to, co się dzieje w twoim ciele. I to te hormony odpowiadają za to, co czujesz. Oto, jakie mogą być pierwsze objawy ciąży:
  • Możesz czuć ból brzucha. Tak jak w czasie miesiączki.
  • Możesz biegać do ubikacji, by zrobić siusiu. Oczywiście częściej niż do tej pory – to efekt działania hormonów progesteronu i estrogenów na pęcherz moczowy.
  • Możesz narzekać na nudności, wymioty, ślinotok. Pojawiają się około szóstego tygodnia ciąży i zwykle mijają po miesiącu czy dwóch.
  • Możesz jeść więcej lub mniej. To czas na jedzeniowe zachcianki.
  • Możesz czuć się zmęczona. Potrzebujesz także więcej snu. Możesz skarżyć się na zawroty głowy, a nawet na omdlenia.
  • Możesz być wrażliwa na zapachy. Odczuwasz je intensywnie, na niektóre możesz reagować nudnościami.
  • Możesz nie mieć ochoty na kawę, papierosy. Jakby organizm sam wiedział, co jest dla ciebie dobre.
  • Możesz odczuwać niepokój, rozdrażnienie, nadpobudliwość.
Objawy te lekarze nazywają subiektywnymi. Mogą, ale nie muszą oznaczać, że jesteś w ciąży. Choć jeśli jest ich kilka, to jak nie mieć pewności?

Warto przeczytać: Ciążowe zachcianki – ulegać czy nie?

Kawa w ciąży - szkodzi czy nie? Wyjaśnia nasz ekspert:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu