GRY

Niechęć do kawy - czy to może być objaw ciąży?

Czy nudności lub zawroty głowy to pewne objawy ciąży? Niekoniecznie. Poznaj pierwsze objawy ciąży i sprawdź, kiedy warto zrobić test ciążowy.
Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
Niechęć do kawy - czy to ciąża?
fot. AdobeStock

Gdyby ktoś pokusił się o napisanie pracy magisterskiej o objawach ciąży, poświęciłby na to kilka tomów. Nie wierzysz? Porozmawiaj z zaprzyjaźnionymi mamami. Ja to zrobiłam i oto, co mi opowiedziały o swoich wczesnych objawach ciąży.

Ciąża z zaskoczenia


Ola: „Pewnego dnia przyszłam do pracy, zrobiłam sobie kawę i... nie tknęłam jej do końca dnia. A przecież ją uwielbiam”. Agnieszka: „Zwykle przed miesiączką pobolewają mnie piersi, a tym razem NIC!”. To inaczej niż u Kasi, którą przeraziło to, że piersi bolą ją mocniej niż zwykle. A Marta? „Moja ciąża zaczęła się infekcją pochwy!”. U Gosi w dniu miesiączki objawem krwawienie, ale zniknęło kilka godzin później. Z kolei Hannę najpierw odrzuciło od papierosów, a później była osłabiona i rozchwiana emocjonalnie. Agnieszka? Uwielbia wędliny, ale w ciąży nie mogła wytrzymać ich zapachu. Beata: „Wynik testu był negatywny, ale mąż był pewny, że jestem w ciąży, bo... miałam inny kształt brzucha!”.
Czy wszystkie wiedziały, że są w ciąży? Nie. Niektóre przeczuwały, inne przestraszone reakcją swojego organizmu pędziły do lekarza lub do apteki po test ciążowy – na wszelki wypadek.
Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

Pierwsze objawy ciąży - dziwne samopoczucie

Gdy spytałam Zuzannę o jej objawy ciąży, stwierdziła: „Było coś nie halo”. Pewnie uśmiechnęłaś się, bo znasz to uczucie... Dlaczego Zuza czuła się „nie halo”?
Z chwilą zapłodnienia komórki jajowej organizm kobiety przechodzi olbrzymie zmiany, dzięki którym malec w brzuszku może się zdrowo rozwijać. Tak, burza hormonów to właściwe określenie na to, co się dzieje w twoim ciele. I to te hormony odpowiadają za to, co czujesz. Oto, jakie mogą być pierwsze objawy ciąży: Objawy te lekarze nazywają subiektywnymi. Mogą, ale nie muszą oznaczać, że jesteś w ciąży. Choć jeśli jest ich kilka, to jak nie mieć pewności?

Warto przeczytać: Ciążowe zachcianki – ulegać czy nie?

Kawa w ciąży - szkodzi czy nie? Wyjaśnia nasz ekspert:

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu