objawy cukrzycy ciążowej
fot. Fotolia

Jakie są objawy cukrzycy ciężarnych?

Jeśli musisz często chodzić do toalety, nadmiernie tyjesz i jesteś ciągle zmęczona, powiedz lekarzowi o tych objawach, bo mogą wskazywać na cukrzycę ciążową. Potwierdzeniem cukrzycy ciężarnych jest test obciążenia glukozą.
Karolina Stępniewska
objawy cukrzycy ciążowej
fot. Fotolia
Objawy cukrzycy ciążowej nie są charakterystyczne, jednoznaczną diagnozę daje wynik badania obciążenia glukozą. Sygnałem, że możesz mieć cukrzycę ciążową, jest obecność cukru w moczu w wynikach badania kontrolnego. Zwiększone pragnienie i senność to objawy mylone zwykle z ciążowymi niedogodnościami.

Objawy cukrzycy ciążowej

Mimo że cukrzyca ciężarnych może nie dawać żadnych widocznych objawów i odkryć ją można dopiero w obowiązkowym badaniu obciążenia glukozą, wykonywanym między 24-28 tygodniem ciąży. Na cukrzycę ciążową mogą wskazywać następujące objawy:
  • zwiększone pragnienie
  • częstomocz
  • przewlekłe zmęczenie
  • nadmierne przybieranie na wadze w 2 i 3 trymestrze ciąży
  • sucha skóra i uczucie suchości w ustach
  • cukier w moczu w wynikach badania kontrolnego
Jeśli zauważysz u siebie te objawy cukrzycy ciążowej przed badaniem przesiewowym, który wchodzi w zakres obowiązkowych badań w ciąży, poproś lekarza o wcześniejsze wykonanie badań diagnostycznych.
Redakcja poleca: Czy grozi ci cukrzyca ciążowa? film
Czy wiesz, że cukrzyca ciążowa przebiega praktycznie bezobjawowo, a może być bardzo groźna dla matki i dziecka? Jak więc ją rozpoznać?

Kiedy pojawia się cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciężarnych rozwija się zazwyczaj w 2 trymestrze i często przebiega bezobjawowo, ponieważ jej objawy przypominają zwykły przebieg ciąży. Test obciążenia glukozą da ci jasność co do tego, czy dotknęła cię ta choroba ciążowa. Jeśli jednak wynik testu będzie negatywny, a ty zauważysz u siebie objawy cukrzycy ciążowej, koniecznie powiedz o tym lekarzowi.

Pamiętaj, że zwykłe badanie poziomu cukru na czczo nie jest metodą diagnostyczną cukrzycy ciążowej, ponieważ rano możesz mieć cukier w normie, a jego poziom może wzrastać dopiero po zjedzeniu posiłku. Możesz też mieć cukrzycę ciężarnych, a nie mieć cukru w moczu i innych objawów cukrzycy. Niestety nawet zdrowa dieta w ciąży nie musi cię uchronić przed tą chorobą. Dlatego też najważniejszym i koniecznym badaniem w celu wykrycia cukrzycy w ciąży jest test obciążenia glukozą.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy