Objawy cukrzycy ciążowej
fot. AdobeStock

Objawy cukrzycy ciążowej: jak ją rozpoznać [OBJAWY]

Objawy cukrzycy ciążowej to m.in. częste korzystanie z toalety, nadmierne tycie i ciągłe uczucie zmęczenia. Potwierdzeniem cukrzycy ciężarnych jest test obciążenia glukozą, który wykonuje się między 24. a 28. tygodniem ciąży.
Karolina Stępniewska
Objawy cukrzycy ciążowej
fot. AdobeStock
Objawy cukrzycy ciążowej nie są charakterystyczne, jednoznaczną diagnozę daje wynik badania obciążenia glukozą. Sygnałem, że możesz mieć cukrzycę ciążową, jest obecność cukru w moczu w wynikach badania kontrolnego. Zwiększone pragnienie i senność to symptomy mylone zwykle z ciążowymi niedogodnościami.

Objawy cukrzycy ciążowej

Cukrzyca ciężarnych może nie dawać żadnych widocznych objawów i bywa rozpoznawana dopiero w obowiązkowym badaniu obciążenia glukozą, wykonywanym między 24. a 28. tygodniem ciąży. Możesz jednak podejrzewać, że cierpisz na cukrzycę ciążową, jeśli zauważasz u siebie następujące objawy:
  • zwiększone pragnienie,
  • częstomocz,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • nadmierne przybieranie na wadze w 2 i 3 trymestrze ciąży,
  • sucha skóra i uczucie suchości w ustach,
  • cukier w moczu w wynikach badania kontrolnego.
Jeśli zauważysz u siebie te oznaki cukrzycy ciążowej przed badaniem przesiewowym, który wchodzi w zakres obowiązkowych badań w ciąży, poproś lekarza o wcześniejsze wykonanie badań diagnostycznych.
Redakcja poleca: Czy grozi ci cukrzyca ciążowa? film
Czy wiesz, że cukrzyca ciążowa przebiega praktycznie bezobjawowo, a może być bardzo groźna dla matki i dziecka? Jak więc ją rozpoznać?

Kiedy pojawia się cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciężarnych rozwija się zazwyczaj w 2 trymestrze i często przebiega bezobjawowo, ponieważ jej objawy przypominają zwykły przebieg ciąży. Test obciążenia glukozą da ci jasność co do tego, czy dotknęła cię ta choroba i jest właściwie jedynym skutecznym sposobem na rozpoznanie cukrzycy ciążowej. Jeśli jednak wynik testu będzie negatywny, a ty zauważysz u siebie powyższe objawy, koniecznie powiedz o tym lekarzowi.

Zwykłe badanie poziomu cukru na czczo nie jest metodą diagnostyczną cukrzycy ciążowej, ponieważ rano cukier może być w normie, a jego poziom wzrosnąć dopiero po zjedzeniu posiłku. Możesz też mieć cukrzycę ciężarnych, a nie mieć cukru w moczu i innych objawów cukrzycy. Niestety nawet zdrowa dieta w ciąży nie jest gwarantem, że unikniesz choroby. Dlatego też najważniejszym i koniecznym badaniem w celu wykrycia cukrzycy w ciąży jest wynik krzywej cukrowej, czyli testu obciążenia glukozą.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy