Endometrioza - objawy
fot. Adobe Stock

Endometrioza objawy - są one bardzo często mylone z miesiączką

Masz bolesne miesiączki, ból krzyża i podczas stosunku? A może trudności z zajściem w ciążę? Nie bagatelizuj tych objawów – to może być endometrioza.
Agnieszka Majchrzak
Endometrioza - objawy
fot. Adobe Stock
Bardzo trudny do zniesienia ból brzucha i złe samopoczucie to częsta dolegliwość miesiączkujących kobiet. Ale nie zawsze ich powodem jest comiesięczne krwawienie. Mniej więcej u jednej na 10 kobiet jest to sygnał poważnej choroby - endometriozy. Zobacz, jakie ma objawy i nie lekceważ ich. 

Co to jest endometrioza

Endometrioza polega na rozroście błony śluzowej macicy (endometrium) poza jej obręb i obecności w miejscach, w których nie powinno jej być. Najczęściej są to jajniki, jajowody, drogi moczowe, jelita, pochwa. Mimo przemieszczenia się endometrium poza obręb jamy macicy, błona nadal zachowuje się tak, jakby nadal była w jej wnętrzu. 

Stąd w okresie przedmiesiączkowym dochodzi do obrzmienia i bolesności ognisk choroby, co jest spowodowane gromadzeniem się krwi. Komórki we wszczepach, podobnie jak komórki endometrium, narastają, a potem złuszczają się w trakcie menstruacji. Złuszczaniu towarzyszy niewielkie krwawienie. Ponieważ jednak krew z owych wszczepów nie ma naturalnego ujścia, tworzą się blizny, zrosty, guzki, torbiele i stany zapalne. To powoduje dodatkowy ból z powodu ucisku otaczających tkanek.

Endometrioza - objawy

Potworny ból, opisywany jako rwący, przeszywający, szarpiący, promieniujący do nóg, pośladków, krzyża, lędźwi, odbytu to wspólny mianownik dla bardzo wielu kobiet cierpiących na endometriozę. Do najczęstszych objawów mogących wskazywać na nią należą:
 • bolesne i obfite miesiączki (w pierwszych dniach okresu zużywa się więcej niż 10 podpasek na dobę i trwa on powyżej 7 dni),
 • plamienie i krwawienie między miesiączkami,
 • problemy z zajściem w ciążę,
 • odczuwanie bólu podczas kontaktów intymnych (dyspareunia),
 • silny zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS),
 • bolesne oddawanie moczu oraz stolca,
 • ból brzucha w czasie owulacji,
 • przewlekłe bóle w obrębie miednicy (trwające co najmniej 6 miesięcy),
 • ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa,
 • krótkotrwałe i przewlekłe bóle brzucha z niewiadomych przyczyn,
 • wzdęcia i biegunki,
 • krwawienie z odbytu lub dróg moczowych,
 • obecność zmian np. torbieli w obrębie układu rozrodczego,
 • ból w okolicach lędźwi i ud.

Określana jest jako choroba podstępna, gdyż nie zawsze daje oczywiste sygnały o swej obecności w organizmie. Może być tak, że kobieta nie ma jej mimo bardzo bolesnego miesiączkowania. Równie dobrze schorzenie może być zdiagnozowane u kobiety nieskarżącej się na żadne dolegliwości.

Sprawdź, co mówi lekarz o endometriozie: 

Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Brak objawów choroby

Ból brzucha to jeden z głównych jej objawów. Najczęściej występuje przed miesiączką i w jej trakcie. Ale schorzenie równie dobrze może przebiegać bez charakterystycznych objawów. Często jest bezobjawowe i zostaje rozpoznane przypadkowo, np. podczas zabiegów operacyjnych lub rutynowego badania ginekologicznego (ogniska endometriozy mogą być w pochwie lub w bliźnie po cięciu cesarskim). Niekiedy jedynym jego objawem jest zmniejszona płodność kobiety. 
Pojawienie się bolesnego miesiączkowania u kobiety, która dotychczas nie skarżyła się na tę dolegliwość, powinno budzić podejrzenie endometriozy. W takich przypadkach trzeba koniecznie udać się do lekarza ginekologa.

Endometrioza utrudnia kobiecie życie

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z powagi schorzenia i nie ma wystarczającej wiedzy na jego temat. Statystyki pokazują, że od pierwszych objawów choroby do jej zdiagnozowania mija nawet 10 lat. W tym czasie pacjentka odwiedza lekarzy różnych specjalności, robi kolejne badania, a choroba rozwija się.

Endometrioza bardzo utrudnia codzienne życie kobiet, zarówno rodzinne, społeczne, jak i zawodowe. Na czas miesiączki wyłączają się z jakiejkolwiek aktywności, często nie mogą się w pełni realizować zawodowo.

Dolegliwości bólowe negatywnie wpływają na psychikę chorych. Unikanie współżycia z powodu bólu oraz niepłodność mogą powodować rozpad związku. Do tego dochodzi brak zrozumienia w środowisku, uczucie osamotnienia w cierpieniu, co może skończyć się depresją.
Nadal panuje przekonanie, że podczas miesiączki musi występować ból, stąd często jego natężenie jest lekceważone przez kobiety, jak i ich otoczenie. W ten sposób endometrioza przez lata nie zostaje rozpoznana.

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy