bostonka objawy
fot. arch. pryw.

Krwawiące wypryski na buzi? Tak wygląda wysypka „bostonki”

Choroba stóp, dłoni i ust – to potoczna nazwa choroby bostońskiej, coraz powszechniejszej wśród polskich dzieci. Przedstawiamy autentyczne zdjęcia chorego malucha, one pomogą ci w razie potrzeby rozpoznać ją u twojego dziecka. Oto objawy i sposoby leczenia wciąż jeszcze nieco tajemniczej „bostonki”.
Katarzyna Imiołek
bostonka objawy
fot. arch. pryw.
Jeszcze kilka lat temu diagnozy choroby bostońskiej zdarzały się w Polsce raz, dwa razy w roku. Od dwóch lat bostonka jest coraz powszechniejsza. Swoją wdzięczną  nazwę zawdzięcza miastu, w którym pierwszy raz zanotowano epidemię tej choroby – Bostonowi w Stanach Zjednoczonych. Nie jest groźna, jednak do przyjemnych bynajmniej nie należy...

Objawy choroby bostońskiej – ze zdjęciami!

Chorobę bostońską wywołują wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów (są odpowiedzialne też m.in. za zatrucia pokarmowe).
  [content:0_23800,0_23645,0_22373,,0_1064:CMNews]
Najczęściej atakuje dzieci  (poniżej 10 roku życia), ale może dotknąć też dorosłych (szczególnie narażone są na nią wychowawczynie w przedszkolach i żłobkach i oczywiście rodzice chorego dziecka). Oto najczęstsze objawy bostonki:
  • gorączka, trwająca maksymalnie kilka dni, nie przekraczająca jednak 39 stopni
  • afty (a właściwie otwarte ranki, wrzody lub wypryski), najsilniej atakujące okolice ust dziecka, ale występujące również na stopach (maluch wygląda, jakby miał czerwone skarpetki do kostek) i dłoniach (analogicznie: smyk ma czerwone, plamiaste „rękawiczki”)
  • rzadziej: wysypka w pachwinach, między pośladkami, na udach
  • pęcherze surowicze w gardle i jamie ustnej, które zmieniają się w owrzodzenia i nadżerki, powodując ból przy przełykaniu. To najbardziej dokuczliwy objaw bostonki.
Zdjęcie wysypki choroby bostońskiej na twarzy w pierwszych dniach choroby:
 
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Leczenie bostonki

Choroba bostońska to wirusówka, jej leczenie jest więc jedynie objawowe.
 
  1. Najważniejsze jest nawadnianie. Może być trudne, ponieważ często wypryski to otwarte ranki, bardzo bolesne podczas przełykania.
  2. Najlepiej podawać choremu maluchowi chłodną wodę i chłodne posiłki, należy zaś unikać soków, które podrażniają nadżerki i powodują pieczenie.
  3. W przypadku wysokiej temperatury podajemy dziecku środki przeciwgorączkowe. Możemy też podać mu środek przeciwbólowy dla dzieci, jeśli zmiany skórne w jamie ustnej powodują dyskomfort, utrudniają jedzenie i picie.

Zdjęcie wysypki po kilku dniach od pojawienia się choroby bostońskiej:Uwaga, po 3-4 tygodniach po przebytej chorobie bostońskiej mogą się zdarzać jej nawroty!  Niestety, raz przebyta choroba bostońska nie uodparnia dziecka na całe życie.

Zobacz też:
Katalog chorób zakaźnych wieku dziecięcego
Zmiany na skórze, guzki – co to za choroba?

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy