Objawy krztuśca
fot. StockAdobe

Duszności u dziecka. Czy to krztusiec?

Twoje dziecko od dłuższego czasu ma uporczywy kaszel lub duszności? Powinnaś iść z nim do lekarza! Taki przewlekły kaszel może być oznaką krztuśca. Dowiedz się, jakie jeszcze objawy wskazują na tę chorobę. Przeczytaj!
Milena Oszczepalińska
Objawy krztuśca
fot. StockAdobe
Krztusiec (inaczej koklusz) to choroba wieku dziecięcego, która nie występuje obecnie masowo, ponieważ od lat obowiązują na nią szczepienia ochronne. Nie znaczy to jednak, że dziecko na pewno nie zachoruje. Nawet zaszczepienie nie gwarantuje, że w ogóle nie dojdzie do zachorowania, ale znacznie zmniejszy jego objawy.  A jakie one są? Sprawdź poniżej!

Jak objawia się krztusiec?

Na początku krztusiec u dzieci objawia się zwyczajnym kaszlem. Z dnia na dzień kaszel ten zaczyna coraz bardziej doskwierać choremu, staje się na tyle uciążliwy, że trudno jest spać czy jeść. Dochodzą do tego dodatkowe objawy, takie jak: W tej fazie koklusz przypomina swoimi objawami zwykłe przeziębienie (chory nie ma nawet wysokiej gorączki), dlatego często próbuje się leczyć dziecko syropem na kaszel lub tabletkami na ból gardła do ssania. Nie jest to jednak właściwe leczenie, a brak odpowiedniej interwencji medycznej powoduje, że choroba wchodzi w drugi, dużo poważniejszy etap.
Redakcja poleca: Czy szczepionki 5w1, 6w1 są bezpieczne?
Szczepionki 5w1, 6w1 to szczepionki wysoko skojarzone. Czy są bezpieczne? Lepiej nimi szczepić dziecko czy szczepionkami pojedynczymi - wątpliwości rodziców rozwiewa prof. Ewa Augustynowicz.

2 etap choroby

Pierwsza faza trwa około dwa tygodnie. Kaszel przeciąga się i nie da się go wyleczyć. W drugiej fazie krztuśca pojawiają się następujące objawy:
  • duszności,
  • napady kaszlu nawet do kilkudziesięciu razy na dzień,
  • chwilowy bezdech,
  • wymioty u dziecka.

Objawy krztuśca u niemowląt

Koklusz, podobnie jak wiele innych chorób, jest szczególnie trudny do zdiagnozowania u niemowlaków, ponieważ z reguły w tych przypadkach objawy nie są tak wyraźne, jak u starszych dzieci. A to właśnie niemowlaki są szczególnie narażone na cięższy przebieg choroby i powikłania po kokluszu, ze względu na to, że nie przyjęły jeszcze wszystkich dawek szczepionki i ich ochrona jest jedynie częściowa.
Ważne jest zatem uważne obserwowanie niemowlaka i nielekceważenie takich objawów, jak
  • utrudniony oddech,
  • ataki kichania.
To właśnie te objawy u tak małych dzieci mogą pojawiać się częściej przy krztuścu, niż kaszel.

Czy krztusiec pojawia się tylko u dzieci, czy również u dorosłych?

Dorośli również mogą chorować na krztusiec ze względu na to, że nie chroni ich już szczepienie. Nawet jeśli szczepili się przeciwko tej chorobie w dzieciństwie, stracili już odporność, ponieważ szczepionka chroni na około 10 lat (jeśli została przyjęta we wszystkich 5 obowiązkowych dawkach). Na szczęście zachorowanie w wieku dorosłym zwykle nie niesie za sobą poważnych powikłań i przebiega z reguły lżej, niż u dzieci. Jeśli jednak chce się uchronić przed tą chorobą, można w wieku dorosłym powtórzyć szczepienie. Wówczas jest ono odpłatne.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy