mama, myśleć, kobieta

Po co kobiecie owulacja?

Owulacja? Mnie nie interesuje zajście w ciążę – mówi Kasia, 27-latka, od trzech lat żyjąca z Karolem. Tymczasem poprawnie funkcjonujący cykl jest potrzebny nie tylko do poczęcia.
mama, myśleć, kobieta

Czy warto interesować się owulacją, nawet gdy nie planujemy ciąży? Pytamy o to dr. Przemysława Binkiewicza, specjalistę ginekologa-położnika z wieloletnią praktyką, ordynatora szpitala w Pyskowicach na Śląsku.

Owulacja – jej wpływ na kobietę (i nie tylko)

Owulacja to moment w cyklu kobiety, w którym uwalnia się komórka jajowa – jest wtedy zdolna do zapłodnienia przez około dobę. Moment owulacji jest trudny do uchwycenia i przewidzenia, choć... Prof. Bogusław Pawłowski z katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego  przeprowadził bowiem badania, w których udowadnia, że kobieta jest najbardziej atrakcyjna w fazie płodnej:
  • twarz staje się bardziej symetryczna
  • spada wskaźnik WHR, co oznacza, że mamy węższą talię w stosunku do bioder.
Inny eksperyment wykazał, że tancerki z klubu nocnego dostawały wyższe napiwki, gdy były w fazie płodnej, i zarabiały więcej, niż te tancerki, które stosowały antykoncepcję hormonalną. Z kolei inne badania naukowe udowodniły, że w okresie okołoowulacyjnym kobiety są najbardziej inteligentne – ponoć to skutek oddziaływania hormonów, które wyostrzają wszystkie zmysły i zdolności intelektualne.

ZOBACZ TEŻ: po czym poznać dni płodne
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

Nieprzewidywalność owulacji

Owa nieprzewidywalność owulacji dla kobiet mało świadomych swojego ciała najczęściej bywa... uprzykrzeniem. Dziś kobiety, jak nasza bohaterka Kasia, odkładają ciążę na później bądź decydują się na  jedno dziecko, zatem większość życia reprodukcyjnego upływa nam na unikaniu ciąży. Z tego względu nie myślimy o owulacji jako o zjawisku świadczącym o zdrowiu naszego układu rozrodczego – najczęściej nie myślimy o owulacji... w ogóle. Przynajmniej do momentu, kiedy jej brak albo nieregularność cykli zaczyna być problemem.
Przeczytaj: Progesteron - czy twój wynik mieści się w normie?

– Brak owulacji bądź niepewność co do tego, czy ona zachodzi, powinien zaniepokoić kobietę, nawet jeżeli nie stara się ona o dziecko – mówi dr Przemysław Binkiewicz. – Okres przywracania prawidłowych cykli u kobiety, znajdowanie przyczyny, diagnostyka może być długi. Dlatego, jeżeli kobieta nie interesuje się swoim cyklem miesiączkowym, to pogarsza sobie rokowania co do przyszłego ewentualnego macierzyństwa. Należy pamiętać, że w przypadku problemów z funkcjonowaniem cyklu, im wcześniej zaczniemy diagnostykę, tym wcześniej możemy zacząć leczenie.

Jak obserwować cykl miesiączkowy

Kasia coś niecoś wie na ten temat, ale „nie zawraca sobie tym głowy, bo teraz to myśli o pracy i o tym, jak zarobić na własne mieszkanie”. Tymczasem świadomość procesów zachodzących w ciele nie jest wiedzą niedostępną. Owszem, wymaga uważności i obserwacji własnego ciała, ale mamy szereg udogodnień nawet w tym zakresie. Do objawów owulacji zalicza się:
  • bóle okołoowulacyjne
  • zmiany śluzu
  • a także zmianę temperatury bazowej – co najlepiej obserwować precyzyjnym urządzeniem medycznym komputerem cyklu (Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly).
Komputer cyklu informuje swoją użytkowniczkę za pomocą kolorowych lampek o tym, czy dany dzień jest płodny, czy niepłodny, a także kiedy zaczyna się owulacja. Korzystanie z takiego urządzenia zajmuje około 40 sekund dziennie, natomiast jego skuteczność w zakresie antykoncepcji jest na poziomie 99,36 proc.

ZOBACZ TEŻ: jak rozpoznać cykl bezowulacyjny


Miesiączka a krwawienie po tabletkach antykoncepcyjnych

– Najbardziej pewnym objawem występującej owulacji jest miesiączka – wyjaśnia ginekolog-położnik. – Jeżeli miesiączki występują regularnie, to raczej takie cykle są owulacyjne. Mówimy tutaj o cyklach kobiety, która nie stosuje dodatkowych leków. Należy pamiętać, że kobiety biorące tabletki antykoncepcyjne mają krwawienia. To nie są miesiączki, tylko krwawienia wywołane odstawieniem tabletek. W przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej w ogóle nie możemy mówić o obserwacji cyklu, dlatego że owulacja nie występuje. Jeżeli pacjentka stosuje tabletki antykoncepcyjne, aby mieć regularne krwawienia, to musi mieć świadomość, że zażywanie tabletek jest jedynie maskowaniem problemów, a nie leczeniem przyczyn. Poza tym tabletki przy długotrwałym, wieloletnim stosowaniu pogarszają warunki zajścia w ciążę w przyszłości, ponieważ zmniejszają ilość i jakość gruczołów produkujących śluz szyjkowy.

ZOBACZ TEŻ: jak się kochać, aby szybciej zajść w ciążę

Zegar biologiczny a niepłodność

Kasia pięć lat później: 32-latka, już po ślubie z Karolem, w mieszkaniu na kredyt. Kasia postanawia, że czas na dziecko. Mija rok, dwa lata starań i nic.

– Często przez długie lata kobieta nie zwraca uwagi na swoje zdrowie intymne, a w momencie, w którym pojawia się pragnienie dziecka zaczyna się problem – komentuje dr Przemysław Binkiewicz. – Do tego  współczesne kobiety coraz później zaczynają starać się o pierwsze dziecko, a przecież z wraz z wiekiem szanse na poczęcie w danym cyklu trochę spadają.

Tymczasem badania przyczyn niepłodności, diagnoza, a następnie leczenie, mogą potrwać kilka miesięcy czy nawet lat. Macierzyństwo w takim wypadku przesunięte jest jeszcze bardziej w czasie. Lekarze podkreślają, że z biologicznego punktu widzenia najlepszy czas na pierwsze dziecko to wiek dwudziestu kilku lat. Nie każda z nas ma w takim wieku stałego partnera czy warunki na to, by zajść w ciążę. Zatem jeżeli nawet macierzyństwo to dla nas niewiadoma odległa w czasie, warto mieć świadomość własnego cyklu, na bieżąco kontrolować funkcjonowanie organizmu, dzięki czemu będziemy mieć czas wyleczyć wychwycone problemy czy anomalie.

ZOBACZ TEŻ: czym różni się niepłodność od bezpłodności
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy