GRY
 
 

Po co kobiecie owulacja?

Owulacja? Mnie nie interesuje zajście w ciążę – mówi Kasia, 27-latka, od trzech lat żyjąca z Karolem. Tymczasem poprawnie funkcjonujący cykl jest potrzebny nie tylko do poczęcia.

mama, myśleć, kobieta

Czy warto interesować się owulacją, nawet gdy nie planujemy ciąży? Pytamy o to dr. Przemysława Binkiewicza, specjalistę ginekologa-położnika z wieloletnią praktyką, ordynatora szpitala w Pyskowicach na Śląsku.

Owulacja – jej wpływ na kobietę (i nie tylko)

Owulacja to moment w cyklu kobiety, w którym uwalnia się komórka jajowa – jest wtedy zdolna do zapłodnienia przez około dobę. Moment owulacji jest trudny do uchwycenia i przewidzenia, choć... Prof. Bogusław Pawłowski z katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego  przeprowadził bowiem badania, w których udowadnia, że kobieta jest najbardziej atrakcyjna w fazie płodnej:
  • twarz staje się bardziej symetryczna
  • spada wskaźnik WHR, co oznacza, że mamy węższą talię w stosunku do bioder.
Inny eksperyment wykazał, że tancerki z klubu nocnego dostawały wyższe napiwki, gdy były w fazie płodnej, i zarabiały więcej, niż te tancerki, które stosowały antykoncepcję hormonalną. Z kolei inne badania naukowe udowodniły, że w okresie okołoowulacyjnym kobiety są najbardziej inteligentne – ponoć to skutek oddziaływania hormonów, które wyostrzają wszystkie zmysły i zdolności intelektualne.

ZOBACZ TEŻ: po czym poznać dni płodne
Redakcja poleca: Jak obliczyć dni płodne? - film
Sprawdź, jak wyliczyć i rozpoznać dni płodne? Dowiedz się, czy warto korzystać z kalendarzy dni płodnych?

Nieprzewidywalność owulacji

Owa nieprzewidywalność owulacji dla kobiet mało świadomych swojego ciała najczęściej bywa... uprzykrzeniem. Dziś kobiety, jak nasza bohaterka Kasia, odkładają ciążę na później bądź decydują się na  jedno dziecko, zatem większość życia reprodukcyjnego upływa nam na unikaniu ciąży. Z tego względu nie myślimy o owulacji jako o zjawisku świadczącym o zdrowiu naszego układu rozrodczego – najczęściej nie myślimy o owulacji... w ogóle. Przynajmniej do momentu, kiedy jej brak albo nieregularność cykli zaczyna być problemem.
Przeczytaj: Progesteron - czy twój wynik mieści się w normie?

– Brak owulacji bądź niepewność co do tego, czy ona zachodzi, powinien zaniepokoić kobietę, nawet jeżeli nie stara się ona o dziecko – mówi dr Przemysław Binkiewicz. – Okres przywracania prawidłowych cykli u kobiety, znajdowanie przyczyny, diagnostyka może być długi. Dlatego, jeżeli kobieta nie interesuje się swoim cyklem miesiączkowym, to pogarsza sobie rokowania co do przyszłego ewentualnego macierzyństwa. Należy pamiętać, że w przypadku problemów z funkcjonowaniem cyklu, im wcześniej zaczniemy diagnostykę, tym wcześniej możemy zacząć leczenie.

Jak obserwować cykl miesiączkowy

Kasia coś niecoś wie na ten temat, ale „nie zawraca sobie tym głowy, bo teraz to myśli o pracy i o tym, jak zarobić na własne mieszkanie”. Tymczasem świadomość procesów zachodzących w ciele nie jest wiedzą niedostępną. Owszem, wymaga uważności i obserwacji własnego ciała, ale mamy szereg udogodnień nawet w tym zakresie. Do objawów owulacji zalicza się:
  • bóle okołoowulacyjne
  • zmiany śluzu
  • a także zmianę temperatury bazowej – co najlepiej obserwować precyzyjnym urządzeniem medycznym komputerem cyklu (Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly).
Komputer cyklu informuje swoją użytkowniczkę za pomocą kolorowych lampek o tym, czy dany dzień jest płodny, czy niepłodny, a także kiedy zaczyna się owulacja. Korzystanie z takiego urządzenia zajmuje około 40 sekund dziennie, natomiast jego skuteczność w zakresie antykoncepcji jest na poziomie 99,36 proc.

ZOBACZ TEŻ: jak rozpoznać cykl bezowulacyjny

Doładuj
Przeładuj