PIMS-TS u dzieci
fot. Adobe Stock

Najpierw bezobjawowy COVID-19, potem zabójczy PIMS-TS! Jak ochronić dzieci?

Coraz więcej dzieci w Polsce choruje na PIMS-TS, czyli dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny, który lekarze wiążą z przebytym zakażeniem koronawirusem. Stan kolejnych dzieci, które trafiły do szpitala w Krakowie, jest ciężki.
Magdalena Drab
PIMS-TS u dzieci
fot. Adobe Stock
Dzieci, które przebyły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, są narażone na wieloukładowy zespół zapalny wywołany wcześniejszą infekcją. PIMS-TS atakuje dzieci w każdym wieku, a objawy przypominają chorobę Kawasaki. Kolejni pacjenci trafili do szpitala dziecięcego w Krakowie, ich stan jest bardzo poważny.

Choroba PIMS-TS atakuje dzieci, pacjenci w ciężkim stanie

Dzieci często chorują na Covid-19 bezobjawowo, ale jak się okazuje, mogą ciężko przechodzić powikłania po zakażeniu koronawirusem. Do polskich szpitali trafiają kolejni pacjenci z niepokojącymi objawami, jak wysoka gorączka, wybroczyny w jamie ustnej, wysypka na dłoniach i stopach, wycieńczenie, wymioty i biegunka. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie lekarze walczą obecnie o życie dziewięciorga dzieci, które zachorowały w ostatnich dziewięciu dniach. Wszystkie są w wieku od kilku miesięcy do 16 lat, mają niewydolność serca. Ich stan bezpośrednio zagraża życiu.

„To jest ten moment, aby zacząć bić na alarm” − powiedział prof. Przemko Kwinta, pediatra i neonatolog z krakowskiego szpitala, cytowany przez PAP. 

Sprawa jest poważna, bo dzieci z wieloukładowym zespołem zapalnym przybywa w całej Polsce. Wczoraj pisaliśmy o chorych na PIMS-TS dzieciach leczonych w szpitalu w Wejherowie. W ich przypadku w porę zastosowano odpowiednie leczenie.

Co to jest PIMS-TS u dzieci?

PIMS-TS to pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny (Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome – Temporally Associated with SARS-CoV-2), który może pojawić się ok. 2-4 tygodnie po zakażeniu koronawirusem. Choroba wynika z nadmiernej, opóźnionej reakcji immunologicznej organizmu, daje podobne objawy co zespół Kawasaki. Na początki PIMS-TS może przypominać chorobę bostońską (swędzenie i wysypka na dłoniach i stopach, ból gardła), potem dochodzą kolejne objawy:
  • gorączka
  • wymioty i ból brzucha
  • biegunka
  • puchnięcie oczu, dłoni i stóp
  • chrypa
  • wycieńczenie
Dziecko z objawami PIMS-TS powinno jak najszybciej trafić do szpitala! Dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny to choroba uleczalna, ale niezbędna jest szybka reakcja i współpraca wielu specjalistów.
W przebiegu PIMS-TS, czyli choroby pocovidowej, dochodzi zwykle do zaburzeń kardiologicznych, niewydolności serca, pojawiają się zmiany w naczyniach wieńcowych.
 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy