początek porodu
fot. Panthermedia

Poród – prawdziwe i fałszywe objawy oraz ważne badania na porodówce

Poród zbliża się wielkimi krokami. Ale skąd będziesz wiedzieć, że to JUŻ? Jak odróżnisz fałszywe objawy porodu, np. skurcze przepowiadające, od prawdziwych? I jakie badania czekają cię na porodówce? Sprawdź!
Katarzyna Imiołek
początek porodu
fot. Panthermedia
To ma być właśnie dzisiaj, bo tak pokazuje wyliczona przez lekarza data? Niekoniecznie! Choć mama pamięta datę ostatniej miesiączki i w ciąży jest często badana, rzadko udaje się idealnie obliczyć termin porodu. Możesz odczuwać niepokój, wpadać w nerwowy nastrój albo wręcz przeciwnie – padać ze zmęczenia. To naturalne. Postaraj się zachować spokój. Staraj się wypoczywać. Energia przyda ci się podczas narodzin dziecka. Gdy maluch zdecyduje na wielkie wyjście, na pewno da ci znać!

 

Fałszywe objawy porodu

Twój organizm zaczyna przygotowania do porodu kilka tygodni wcześniej. Niektóre z pierwszych sygnałów mogą cię zmylić, ale pamiętaj – to tylko trening. Sprawdź, co może dziać się z tobą w tym ostatnim okresie?

  • Dno macicy obniża się już od 36. tygodnia ciąży – czujesz mniejszy ucisk na żołądek, za to większy na pęcherz. Częściej korzystasz z toalety, czasem popuszczasz, kaszląc lub się śmiejąc.
  • Lekarz stwierdza rozwarcie na 1 palec podczas badania ginekologicznego (jeśli rodzisz po raz pierwszy) lub na 2 palce (gdy to kolejny poród) – spokojnie, jeszcze masz sporo czasu.
  • Masz skurcze Braxtona Hicksa, czyli tzw. przepowiadające. Lekkie skurcze mogą pojawić się już około 20. tygodnia ciąży. W ostatnich tygodniach (około 38.) zaczynasz odczuwać takie skurcze trochę silniej. Mogą nawet sprawiać ci nieco bólu. Zazwyczaj przypominają one dolegliwości, jakie odczuwałaś w czasie miesiączek, i są nieregularne.
  • Czujesz ucisk w dole brzucha –  dziecko ustawia się w miednicy, czyli szykuje do wyjścia na świat, dlatego teraz jest ci ciężej chodzić. Możesz mieć nawet wrażenie, że lada moment dziecko „wypadnie”. Spokojnie, nic takiego się nie stanie!
  • Odszedł czop śluzowy – czyli „korek” zamykający szyjkę macicy. Organizm może pozbyć się go nawet kilka dni wcześniej, choć równie dobrze tylko dzień przed porodem (wtedy śluz jest podbarwiony krwią). Nie musisz jeszcze jechać do szpitala – jeśli coś cię niepokoi, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Poród: kiedy jechać do szpitala

Już wiesz, że powtarzające się skurcze wcale nie muszą oznaczać porodu. Od tych prawdziwych, porodowych różnią się tym, że są bolesne, ale nie narastają. Zanikają, gdy zmieniasz pozycję lub kiedy chodzisz, a w czasie ich trwania czujesz ruchy dziecka. Dopiero gdy staną się regularne, będą się wyraźnie nasilać, powtarzać co blisko 10 minut oraz trwać przynajmniej 30 sekund, pora zbierać się do szpitala.
 

Są trzy główne objawy porodu, każdy jest sygnałem, by wyruszać do szpitala:

  • skurcze są regularne, powtarzają się co 10–15 minut (albo częściej);
  • odeszły wody płodowe, nawet jeśli nie odczuwasz skurczów;
  • pojawiło się krwawienie (gdy jest silne, dzwoń po karetkę lub jedź natychmiast do najbliższego szpitala).
     
Porody trwające kilka minut można oglądać tylko w kinie, ale odejście wód płodowych to sygnał, żeby jechać do szpitala, nawet jeśli nie odczuwasz skurczów. Przed rozpoczęciem akcji porodowej odejście wód zdarza się tylko u 15 proc. kobiet. Możesz się poczuć tak, jakbyś mimowolnie się zsiusiała. Wydzielina jest przezroczysta lub różowawa (gdyby wody płodowe były zielone, jedź szybko i powiedz o tym lekarzom, bo może to oznaczać zakażenie wewnątrzmaciczne). Nie obawiaj się, że popłynie wielka rzeka. Główka maleństwa działa trochę jak korek i hamuje „powódź”.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Będę mamą

Ciążowe zakupy