Objawy porodu: odpłynięcie płynu owodniowego [WIDEO]

Odpłynięcie płynu owodniowego przed pojawieniem się skurczy porodowych to jeszcze nic niepokojącego – mówi ginekolog. Sprawdź, kiedy jechać do szpitala.

Zobacz inne z serii: Jak przygotować się do porodu? (6)

– Zakładamy, że od momentu odpłynięcia płynu owodniowego do pojawienia się skurczy porodowych nie powinno upłynąć więcej niż 6 godzin – mówi dr n. med. Ewa Kurowska ze szpitala Medicover w Warszawie. – To jest ten czas, który dajemy pacjentkom, by dojechały do szpitala. 

Brak skurczy porodowych?

Jeśli po upływie 6 godzin od odpłynięcia płynu owodniowego nie pojawią się skurcze porodowe lekarze często proponują rodzącej kroplówkę z oksytocyną, która ma za zadanie wywołać czynność skurczową. 

– Uważamy, że dłuższe wyczekiwanie na czynność skurczową nie ma większego sensu, głównie ze względu na ryzyko infekcji wewnątrzmacicznej – wyjaśnia ginekolog. – Po odpłynięciu płynu owodniowego nie ma już bariery, która chroniłaby dziecko w macicy przed środowiskiem pochwy, to środowisko nie jest jałowe, znajdują się w nim bakterie i inne drobnoustroje, które drogą wstępującą mogą dotrzeć do dziecka. 

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Popularne tematy