Pierwsze objawy porodu: czy to już?

Termin porodu tuż tuż. Im bardziej się zbliża, tym mocniej jesteś skupiona na tym, co mówi ci twoje ciężarne ciało. Boisz się, że go nie zrozumiesz? Spokojnie, podpowiadamy, jak rozpoznać objawy porodu.
objawy porodu
fot. fotolia

Objawy porodu mogą być oczywiste – takie jak skurcze porodowe – albo zaskakujące, np. biegunka czy większy apetyt. Zastanawiasz się, czy poznasz początek porodu? Nie martw się, na pewno nie przegapisz objawów porodu! Przeczytaj, po jakich objawach rozpoznasz, że poród się rozpoczął, ale pamiętaj, że nie wszystkie objawy porodu muszą pojawić się  jednocześnie.

Objawy porodu:
1. Brzuch się opuścił przed porodem
2. Skurcze przepowiadające przed porodem
3. Odejście czopa śluzowego
4. Ból pleców i ud przed porodem
5. Biegunka przed porodem
6. Utrata wagi przed porodem
7. Zmęczenie lub przypływ energii przed porodem
8. Mniej ruchów dziecka przed porodem
9. Przed porodem większy apetyt
10. Plamienie przed porodem
11. Odejście wód płodowych przed porodem
12. Regularne skurcze przed porodem
13. Genetyczne uwarunkowania

Brzuch się opuścił przed porodem

Pod koniec ciąży możesz mieć wrażenie, że brzuch się opuścił. Na 3–4 tygodnie, a czasem na kilka dni lub nawet godzin przed rozpoczęciem porodu, główka dziecka schodzi do kanału rodnego. To dlatego, że obniżyło się dno macicy (czyli ta jej część, która znajduje się najwyżej – w okolicy mostka). Korzyść z tego taka, że teraz łatwiej ci będzie oddychać.

Skurcze przepowiadające przed porodem

W ciągu ostatnich dni przed porodem mogą pojawić się niebolesne, nieregularne skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Czasem są tak silne i trwają tak długo, że niektóre kobiety mylą je ze skurczami porodowymi, które pojawiają się podczas rozwierania szyjki macicy. Aby wykluczyć fałszywy alarm, przejdź się, zmień pozycję, weź ciepłą kąpiel. Jeśli to tylko skurcze przepowiadające – osłabną lub zanikają.

Odejście czopa śluzowego

Na kilka dni lub godzin przed rozpoczęciem porodu zaskoczy cię najpewniej duża ilość śluzu – bezbarwnej lub różowawej wydzieliny. To będzie znak, że odszedł czop śluzowy przed porodem, czyli „korek”, który przez całą ciążę chronił dziecko przed infekcją. Nie bój się, że dzieje się coś złego – czop wypada, kiedy szyjka mięknie i skraca się, przygotowując się do porodu.
 

Ból pleców i ud przed porodem

Kilka dni przed porodem może obudzić cię tępy ból w plecach, udach, pachwinach – to głowa dziecka wstawiona do kanału rodnego uciska nerwy. Może też boleć cię brzuch tak jak przed okresem.
Zobacz też: Ból pachwin w ciąży

Biegunka przed porodem

Martwisz się, że masz biegunkę? Być może to kolejna oznaka zbliżającego się porodu (czasami dołączają się do nich także wymioty). W ten sposób organizm próbuje się „oczyścić”. Opróżniona kiszka stolcowa nie będzie przeszkadzała, kiedy główka dziecka zacznie się obniżać w kanale rodnym.
 

Utrata wagi przed porodem

Kilka dni przed wyjazdem na porodówkę może się okazać, że „schudłaś” i jesteś lżejsza od 0,5 do 1 kg.

Zmęczenie lub przypływ energii przed porodem

Na dzień lub dwa przed porodem możesz mieć dziwne samopoczucie: być zdenerwowana, przestraszona, zupełnie wyczerpana albo przeciwnie – jak wulkan energii. Jeśli przyjdzie ci wtedy do głowy pomysł, by posprzątać mieszkanie, poukładać w szafie itp., usiądź i weź głęboki oddech. Nie wolno ci się forsować. Oszczędzaj siły na poród!

Mniej ruchów dziecka przed porodem

Tuż przed narodzinami dziecko może być spokojniejsze, a jego kopniaki lżejsze. Po prostu w kanale rodnym jest mu ciasno. Ale jeśli ruchy dziecka będą cię niepokoić – spotkaj się ze swoim ginekologiem.

Polecamy: Kalkulatory ciąży - niezbędnik mamy

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy