isr_porod_4.jpg

Objawy porodu: 13 sygnałów, że poród się zbliża [PIERWSZE OBJAWY]

Pierwsze objawy porodu mogą pojawić się na miesiąc przed terminem porodu. Są to skurcze przepowiadające, obniżenie się brzucha i mniejsza ruchliwość dziecka. Jeżeli dojdą do tego regularne skurcze oraz odejście wód płodowych kobieta może mieć pewność, że poród się rozpoczął, chociaż do momentu urodzenia dziecka może upłynąć jeszcze wiele godzin. Podpowiadamy, jak rozpoznać objawy porodu.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: Urszula Tataj-Puzyna
isr_porod_4.jpg
Objawy porodu mogą być oczywiste – jak np. skurcze porodowe lub zaskakujące – jak biegunka, większy apetyt lub utrata wagi. Z pomocą doświadczonej położnej Urszuli Tataj-Puzyny przedstawiamy wam wszystkie charakterystyczne objawy zbliżającego się porodu, ale warto pamiętać, że nie muszą pojawić się one jednocześnie. 
 

Objawy porodu:

Obniżenie brzucha przed porodem

Pod koniec ciąży możesz mieć wrażenie, że brzuch znajduje się niżej. Brzuch obniża się około 3–4 tygodnie przed narodzinami dziecka. Czasem zdarza się to kilka dni lub nawet godzin przed rozpoczęciem porodu. Główka dziecka schodzi do kanału rodnego i dlatego obniża się dno macicy (ta jej część, która znajduje się najwyżej – w okolicy mostka). Korzyść z tego taka, że teraz łatwiej ci będzie oddychać.
Redakcja poleca: Jak rozpoznać poród [WIDEO]
Jak rozpoznać poród? Sygnałem, że już zaczyna się poród, są regularne skurcze macicy. Zobacz, jak odróżnić skurcze przepowiadające od tych naprawdę zwiastujących poród i w jakich sytuacjach nie można zwlekać z udaniem się do szpitala.

Częstsze oddawanie moczu

Niestety w końcówce ciąży znów czujesz potrzebę częstego odwiedzania toalety. To skutek obniżenia brzucha, a dokładnie obniżenia się macicy, która znów zaczyna uciskać na pęcherz moczowy. Lekarze nie polecają ograniczania picia. Dobrze nawodniona lepiej zniesiesz trudy porodu. Lepiej też będzie czuło się twoje dziecko.

Skurcze przepowiadające

W ostatnich dniach przed porodem mogą pojawić się skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa (skurcze przepowiadające). Właściwie możesz czuć je od połowy ciąży. Teraz jednak są mocniejsze i pojawiają się częściej. Czasem są tak silne i trwają tak długo, że można pomylić je ze skurczami porodowymi, które towarzyszą rozwieraniu się szyjki macicy. Łatwo odróżnisz skurcze przepowiadające od porodowych. Aby wykluczyć fałszywy alarm, przejdź się, zmień pozycję, weź ciepłą kąpiel. Skurcze przepowiadające osłabną wtedy lub zanikną. Skurcze porodowe nie ustaną i będą coraz silniejsze. Gdy pojawiają się co 5–7 minut, jedź do szpitala. Zrób to wcześniej, jeżeli wiesz, że dojazd na porodówkę zajmie ci więcej czasu.

Odejście czopa śluzowego

Kilka dni lub godzin przed rozpoczęciem porodu może zaskoczyć cię na bieliźnie duża ilość śluzu – bezbarwnej lub różowawej wydzieliny. To znak, że odszedł czop śluzowy, czyli „korek”, który przez ciążę chronił dziecko przed infekcjami. Nie bój się, że dzieje się coś złego – czop wypada, kiedy szyjka macicy mięknie i skraca się, przygotowując się do porodu.

Przeczytaj rady ginekologa:

Bóle krzyżowe, bóle pleców i ud przed porodem

Kilka dni przed porodem może obudzić cię tępy ból w plecach. Może boleć cię też w udach i pachwinach. Te dolegliwości to znak, że głowa dziecka wstawia się do kanału rodnego i uciska nerwy. Może też boleć cię brzuch tak jak przed okresem. Silne bóle krzyżowe (czyli takie, które zaczynają się w okolicy krzyżowej kręgosłupa) lub silny ból brzucha mogą świadczyć o tym, że rozpoczął się poród. Towarzyszą im regularne skurcze (tzw. skurcze rozwierające). Jeżeli je czujesz, to znak, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać. Właśnie weszłaś w pierwszy okres porodu, który zakończy się pełnym rozwarciem (szyjka macicy otworzy się wtedy na 10 cm, żeby mogła przez nią przecisnąć się główka dziecka).

Mniej ruchów dziecka

Tuż przed narodzinami dziecko może być spokojniejsze, a jego kopniaki lżejsze. Po prostu w kanale rodnym jest mu ciasno. Ale jeśli ruchy dziecka będą cię niepokoić – spotkaj się ze swoim ginekologiem, który sprawdzi, czy nie dzieje się nic złego. W końcówce ciąży wiele mam ma zalecone liczenie ruchów płodu. e-book Odporność dziecka konsultacja dr P. Grzesiowski

Biegunka przed porodem

Martwisz się, że masz biegunkę? Pojawienie się pod koniec ciąży biegunki to kolejny objaw zbliżającego się porodu. Czasem dołączają także wymioty. Organizm próbuje się „oczyścić” przed narodzinami dziecka. Opróżnione jelita nie będą przeszkadzały, kiedy główka dziecka zacznie się obniżać w kanale rodnym.
 

Zmęczenie lub przypływ energii przed porodem

Na dzień lub dwa przed porodem możesz mieć dziwne samopoczucie: jesteś zdenerwowana, przestraszona, wyczerpana albo przeciwnie – czujesz przypływ energii. Jeżeli przyjdzie ci wtedy do głowy pomysł, aby posprzątać mieszkanie, poukładać w szafie itp., usiądź i weź głęboki oddech. Nie wolno ci się forsować. Oszczędzaj siły na poród!

Utrata wagi przed porodem

To nietypowy symptom porodu – kilka dni przed narodzinami dziecka może się okazać, że „schudłaś”. Gdy staniesz na wadze, możesz być lżejsza nawet o 0,5 kg lub 1 kg.

Zobacz także:

Większy apetyt

Jednym z objawów porodu jest silny głód. Możesz mieć taki apetyt, że będziesz jeść za dwoje (albo troje). To wczesny objaw porodu. Twoje ciało magazynuje zapasy energii przed czekającym je trudnym zadaniem. Ale czasem kobieta przed porodem nie jest w stanie nic przełknąć.

Pojawiło się plamienie

Plamki krwi lub delikatne krwawienie przed porodem to skutek skracania się i rozwierania szyjki macicy. Plamienie może się pojawić kilka godzin przed rozpoczęciem akcji porodowej. Jeśli widzisz je po badaniu ginekologicznym, raczej nie ma związku z rozpoczęciem akcji porodowej.

Odejście wód płodowych przed porodem

Odeszły ci wody płodowe? To ewidentny symptom, że poród się rozpoczął! U kobiet, które rodzą pierwszy raz, pęknięcie błon płodowych następuje, kiedy skurcze macicy są regularne i coraz silniejsze. Czasem odejście wód płodowych następuje przed rozpoczęciem skurczów (najczęściej jest to powolne sączenie, a nie chlustający strumień).
 
Kiedy do szpitala?
Jeżeli odeszły ci wody płodowe, dzwoń do swojego lekarza lub położnej i jedź do szpitala. Zrób to także, gdy wyciek wód się zmniejszy. Gdy doszło do rozerwania błon płodowych, dziecko jest narażone na infekcję. Wody powinny być zupełnie przezroczyste lub białawe. Podłóż podpaskę (lub biały ręcznik), aby im się przyjrzeć i zabierz ją ze sobą do szpitala. Dzięki temu lekarz będzie wiedział, co robić, jeżeli okaże się, że wody płodowe są zielonkawe lub brązowe.

 Występują regularne skurcze

Pierwsze skurcze porodowe mogą być bezbolesne. Jeżeli rodzisz pierwszy raz, możesz odczuwać je nawet przez 2-3 dni. Gdy poród wejdzie w fazę aktywną, staną się bardziej intensywne. Najpierw pojawiają się w górnej części brzucha. Potem promieniują na cały brzuch i „opasują” dolną, krzyżową część pleców (bóle krzyżowe). Pierwsze skurcze trwają 15–30 sekund. Stopniowo wydłużą się do 30–90 sekund. Przerwy między nimi najpierw są dość długie (10–20 minut). Potem skracają się do 10, 8, 5 minut. Nie ma na nie wpływu to, czy siedzisz, stoisz, chodzisz czy leżysz. Są przy tym tak bolesne, że w ich trakcie nie będziesz w stanie np. porozmawiać przez telefon. 
Pamiętaj: Lekarz lub położna powie ci, kiedy jechać do szpitala. Zazwyczaj radzą, aby zrobić to, gdy skurcze trwają 60 sekund, a odstępy między nimi 5–7 minut. Jeśli rodzisz drugie dziecko, zgłoś się do szpitala, gdy skurcze pojawiają się co 10 minut.

Genetyczne uwarunkowania

Zespół naukowców ze szkoły medycznej w Yale zbadał mechanizm odpowiedzialny za początek porodu. Badacze doszli do wniosku, że niektóre kobiety są genetycznie predysponowane do tego, by zaczynał się on przedwcześnie. Porozmawiaj więc ze swoją mamą, babcią – zapytaj, czy w waszej rodzinie rodzące się dzieci są punktualne, czy spieszy im się na świat.

Kiedy pojawiają się objawy porodu?
 
Termin porodu   Objawy
3-4 tygodnie przed porodem
(wczesne objawy porodu)
 
obniżenie brzucha,
częstsze oddawanie moczu,
silniejsze skurcze przepowiadające, osłabienie ruchów dziecka,
utrata wagi,
większy apetyt 
 
Kilka dni lub kilka godzin  przed porodem    
bóle pleców,
odejście czopa śluzowego,                  biegunka,
zmiana samopoczucia 
 
Przed porodem
lub w jego trakcie
 
plamienie,
silne bóle krzyżowe,
bóle brzucha,
regularne skurcze,
odejście wód płodowych
 

                         
Kliknij w zdjęcie i zobacz, jak może wyglądać teraz twoje dziecko
 
zdjęcie dziecka w 40 tygodniu ciąży
  Zobacz także:
Konsultacja: Urszula Tataj-Puzyna

położna, Szpital Specjalistyczny św. Zofii w Warszawie, Szkoła Rodzenia Narodziny

Oceń artykuł

Ocena 5 na 91 głosy

Zobacz także

Popularne tematy