objawy porodu
fot. fotolia

Pierwsze objawy porodu: czy to już?

Termin porodu tuż tuż. Im bardziej się zbliża, tym mocniej jesteś skupiona na tym, co mówi ci twoje ciężarne ciało. Boisz się, że go nie zrozumiesz? Spokojnie, podpowiadamy, jak rozpoznać objawy porodu.
Małgorzata Wódz
objawy porodu
fot. fotolia

Objawy porodu mogą być oczywiste – jak skurcze porodowe lub zaskakujące – jak np. biegunka lub większy apetyt. Nie martw się – początek porodu trudno przegapić! Przeczytaj, jak rozpoznać, że poród się rozpoczął i pamiętaj, że nie wszystkie objawy zbliżającego się porodu muszą pojawić się jednocześnie.
 Objawy porodu:

Obniżenie brzucha przed porodem

Pod koniec ciąży możesz mieć wrażenie, że brzuch znajduje się niżej. Brzuch obniża się około 3–4 tygodnie przed narodzinami dziecka. Czasem zdarza się to kilka dni lub nawet godzin przed rozpoczęciem porodu. Główka dziecka schodzi do kanału rodnego i dlatego obniża się dno macicy (ta jej część, która znajduje się najwyżej – w okolicy mostka). Korzyść z tego taka, że teraz łatwiej ci będzie oddychać.

Częstsze oddawanie moczu

Niestety w końcówce ciąży znów czujesz potrzebę częstego odwiedzania toalety. To skutek obniżenia brzucha, a dokładnie obniżenia się macicy, która znów zaczyna uciskać na pęcherz moczowy. Lekarze nie polecają ograniczania picia. Dobrze nawodniona lepiej zniesiesz trudy porodu. Lepiej też będzie czuło się twoje dziecko.

Skurcze przepowiadające

W ostatnich dniach przed porodem mogą pojawić się skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa (skurcze przepowiadające). Właściwie możesz czuć je od połowy ciąży. Teraz jednak są mocniejsze i pojawiają się częściej. Czasem są tak silne i trwają tak długo, że można pomylić je ze skurczami porodowymi, które towarzyszą rozwieraniu się szyjki macicy. Łatwo odróżnisz skurcze przepowiadające od porodowych. Aby wykluczyć fałszywy alarm, przejdź się, zmień pozycję, weź ciepłą kąpiel. Skurcze przepowiadające osłabną wtedy lub zanikną. Skurcze porodowe nie ustaną i będą coraz silniejsze. Gdy pojawiają się co 5–7 minut, jedź do szpitala. Zrób to wcześniej, jeśli wiesz, że dojazd na porodówkę zajmie ci więcej czasu.

Przeczytaj rady ginekologa:

Bóle krzyżowe, bóle pleców i ud przed porodem

Kilka dni przed porodem może obudzić cię tępy ból w plecach. Może boleć cię też w udach i pachwinach. Te dolegliwości to znak, że głowa dziecka wstawiona do kanału rodnego uciska nerwy. Może też boleć cię brzuch tak jak przed okresem. Silne bóle krzyżowe (czyli takie, które zaczynają się w okolicy krzyżowej kręgosłupa) lub silny ból brzucha mogą świadczyć o tym, że rozpoczął się poród. Towarzyszą im regularne skurcze (tzw. skurcze rozwierające). Jeśli je czujesz, to znak, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać. Właśnie weszłaś w pierwszy okres porodu, który zakończy się pełnym rozwarciem (szyjka macicy otworzy się wtedy na 10 cm, żeby mogła przez nią przecisnąć się główka dziecka).

Odejście czopa śluzowego

Kilka dni lub godzin przed rozpoczęciem porodu może zaskoczyć cię na bieliźnie duża ilość śluzu – bezbarwnej lub różowawej wydzieliny. To znak, że odszedł czop śluzowy, czyli „korek”, który przez ciążę chronił dziecko przed infekcjami. Nie bój się, że dzieje się coś złego – czop wypada, kiedy szyjka macicy mięknie i skraca się, przygotowując się do porodu.

Mniej ruchów dziecka

Tuż przed narodzinami dziecko może być spokojniejsze, a jego kopniaki lżejsze. Po prostu w kanale rodnym jest mu ciasno. Ale jeśli ruchy dziecka będą cię niepokoić – spotkaj się ze swoim ginekologiem, który sprawdzi, czy nie dzieje się nic złego. W końcówce ciąży wiele mam ma zalecone liczenie ruchów płodu.

Biegunka przed porodem

Martwisz się, że masz biegunkę? Pojawienie się pod koniec ciąży biegunki to kolejny objaw zbliżającego się porodu. Czasem dołączają także wymioty. Organizm próbuje się „oczyścić” przed narodzinami dziecka. Opróżnione jelita nie będą przeszkadzały, kiedy główka dziecka zacznie się obniżać w kanale rodnym.
 

Zmęczenie lub przypływ energii przed porodem

Na dzień lub dwa przed porodem możesz mieć dziwne samopoczucie: jesteś zdenerwowana, przestraszona, wyczerpana albo przeciwnie – czujesz przypływ energii. Jeśli przyjdzie ci wtedy do głowy pomysł, by posprzątać mieszkanie, poukładać w szafie itp., usiądź i weź głęboki oddech. Nie wolno ci się forsować. Oszczędzaj siły na poród!

Utrata wagi przed porodem

To nietypowy symptom porodu – kilka dni przed narodzinami dziecka może się okazać, że „schudłaś”. Gdy staniesz na wadze, możesz być lżejsza nawet o 0,5 kg lub 1 kg.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Będę mamą

Ciążowe zakupy