Skurcze porodowe

Skurcze porodowe: jak rozpoznać, rodzaje, co ile minut [OBJAWY]

Skurcze porodowe to początek akcji porodowej. Podpowiadamy, jak odróżnić skurcze porodowe od przepowiadających i kiedy koniecznie udać się do szpitala.
Małgorzata Malinowska
Skurcze porodowe

Skurcze porodowe to początek porodu i raczej trudno pomylić je z innymi skurczami w ciąży. Regularne i zwykle bardzo bolesne skurcze powodują skracanie się i rozwieranie szyjki macicy aż do średnicy ok. 10 cm. Pierwsze skurcze porodowe występują co ok. 10-30 minut i trwają ok. 40 sekund każdy. Gdy staną się częstsze (co ok. 5 minut) i nie będą mijały niezależnie od przyjmowanej pozycji, warto jak najszybciej jechać do szpitala.

Skurcze porodowe a termin porodu

Poród zwiastują regularne skurcze macicy. Nie są to jednak jeszcze skurcze porodowe, a skurcze przepowiadające. Zanim do nich dojdzie, zwykle (choć nie zawsze) pojawiają się inne symptomy. Mogą one jednak wystąpić w różnym czasie i kolejności, a niektórych możesz nie zauważyć albo... cię one ominą. Tak czy inaczej, warto poznać zarówno pierwsze objawy porodu, jak i te późniejsze. Pamiętaj, że wyliczony termin porodu to data przybliżona. Równie dobrze możesz urodzić dwa tygodnie wcześniej lub później – mieści się to w granicach normy i nie oznacza, że „coś idzie nie tak”. Dlatego nie przywiązuj zbyt wielkiej wagi do terminu porodu podanego przez lekarza. Są inne sposoby rozpoznania zbliżającego się porodu.  [content:0_25718,8_1130,2_1178,1_2475:GALGallery]  
Redakcja poleca: Czy to już!? Kiedy zaczyna się poród? [WIDEO]
Sygnałem, że zaczyna się poród, są regularne skurcze macicy. Zobacz jak odróżnić skurcze przepowiadające od tych naprawdę zwiastujących poród i w jakich sytuacjach nie można zwlekać z udaniem się do szpitala.

Skurcze porodowe czy skurcze Braxtona-Hicksa

Skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się w ciągu 3–4 tygodni przed porodem. Skurcze przepowiadające są niebolesne, nieregularne, ich częstotliwość i natężenie się nie zwiększa. Słabną lub zanikają, gdy zaczynasz chodzić lub zmieniasz pozycję. W przeciwieństwie do skurczów porodowych, te przepowiadające mogą zniknąć, jeśli weźmiesz kąpiel.

Skurcze porodowe a skurcze Alvareza

Skurcze Alvareza mogą pojawić się już ok. 20. tygodnia ciąży, nie są zbyt silne i nie powodują skracania się szyjki macicy. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu. Nie każda kobieta w ciąży je odczuwa.

Skurcze porodowe a odejście czopa śluzowego

Czop śluzowy to „korek”, który przez całą ciążę chroni szyjkę macicy przed infekcją. Kiedy szyjka zaczyna się rozwierać – kilka dni lub godzin przed porodem – czop śluzowy przed porodem wypada. Często jest to lekko zakrwawiona masa śluzu, ale możesz też zauważyć zwiększoną ilość wydzieliny. Odejście czopa, choć nastąpi na pewno, nie znaczy jednak, że poród jest blisko, bo może się to zdarzyć zarówno na kilka godzin przed rozwiązaniem, jak i kilka dni – nawet do 2 tygodni, czyli na długo przed wystąpieniem skurczów porodowych.

Prawidłowy śluz zamykający szyjkę zwykle jest bezbarwny, ale może być też brunatny, różowawy czy podbarwiony krwią. Niech cię to nie zdziwi i nie zdenerwuje – to nie powód do obaw.
  [content:0_24892,8_1117,1_3892,2_1032:PsychologicalTest]

Skurcze porodowe a pęknięcie pęcherza płodowego

Odejście wód jest nieuchronne. Najczęściej dzieje się to dopiero wtedy, gdy poród jest już mocno zaawansowany, często trzeba w tym nawet pomóc. Ale może się też zdarzyć na kilka lub kilkadziesiąt godzin przed porodem. Odejście wód płodowych poczujesz jako wypłynięcie z pochwy wodnistego płynu – może to być nagłe albo płyn może sączyć się przez dłuższy czas. Ważne, by tego nie przeoczyć, o co nietrudno, zwłaszcza że w tym czasie często zdarza się popuszczanie moczu. Jeśli odejściu wód nie towarzyszą skurcze, poród może wcale nie nastąpić szybko – decyzję, czy należy go wywołać, podejmuje lekarz położnik. Pamiętaj, że prawidłowe wody są bezbarwne. Jeśli mają kolor zielonkawy, żółtawy lub brązowawy – pojedź do szpitala jak najszybciej, bo potrzebna jest szybka konsultacja lekarska (być może doszło do infekcji).

Gdy zaczyna się poród, niektóre kobiety skarżą się także na ból ud. Dzieje się tak, gdy główka dziecka – wstawiona już do kanału rodnego – uciska na nerwy. Nie denerwuj się, na pewno go rozpoznasz, bo to szczególny rodzaj bólu, a pomoże ci go rozpoznać także bliskość terminu porodu.

Skurcze porodowe a przepowiadające - jak odróżnić?

Wiarygodnym, a właściwie jedynym pewnym znakiem, że zbliża się poród, są regularne, coraz silniejsze skurcze macicy. Gdy zorientujesz się, że je masz, nie będziesz miała wątpliwości, że zaczyna się poród. Obserwuj tempo skurczów.

Skurcze porodowe - co ile?

Skurcze porodowe mogą być bezbolesne, ale ich intensywność rośnie, zwykle zaczynają się w górnej części brzucha i promieniują na cały brzuch i na dolną część pleców. Każdy skurcz może trwać 15–30 sekund. Z czasem wydłużają się do 30–90 sekund. Przerwy między skurczami się skracają (na początku to 10–20 minut). Zadzwoń do położnej, gdy odstępy wyniosą 5–7 minut (te zalecenia mogą się nieco różnić – jeśli droga do szpitala jest długa, powinnaś wyruszyć wcześniej).

Pamiętaj: jeżeli skurcze mają ten sam rytm bez względu na to, czy stoisz, chodzisz, czy leżysz – to znak, że twoje dziecko niebawem przyjdzie na świat!

Przed wyjazdem na porodówkę:
  • często odwiedzaj toaletę – pełen pęcherz może utrudniać postęp porodu
  • odpoczywaj jak najwięcej, ale nie kładź się na plecach – ucisk brzucha na duże naczynia krwionośne może ograniczać przepływ krwi przez łożysko
  • weź ciepłą kąpiel – odpręży cię, złagodzi ból i rozwieje wątpliwości czy są to skurcze porodowe (przepowiadające w wodzie ustąpią)
Twoja ściąga: fałszywy alarm czy prawdziwy poród?

Fałszywy alarm:
• skurcze nieregularne
• sporadyczne skurcze o różnym natężeniu – raz mocne, raz słabe
• skurcze ustępują lub stają się rzadsze przy zmianie pozycji
• brak śluzowej lub krwawej wydzieliny
• bolesność odczuwa się głównie na środku brzucha i w pachwinach

Prawdziwy poród:
• skurcze regularne, coraz częstsze: co 10, 8, a potem co 5 minut
• skurcze coraz mocniejsze
• skurcze nie słabną pod wpływem chodzenia lub leżenia
• skurczom towarzyszy krwawy śluz z pochwy
• ból jest odczuwany w dole brzucha, skąd promieniuje na cały brzuch i dolną część pleców
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy