Skurcze porodowe

Skurcze porodowe: jakie to uczucie, kiedy jechać do szpitala?

Skurcze porodowe oznaczają początek akcji porodowej. Na początku przypominają skurcze przepowiadające, ale szybko zaczynają się od nich różnić. Mają swój rytm i czas trwania. Wraz z postępem porodu pojawiają się coraz częściej i są coraz dłuższe. Mogą obejmować brzuch i okolicę krzyżową. Podpowiadamy, jak rozpoznać skurcze porodowe, w jaki sposób je liczyć i kiedy koniecznie jechać do szpitala.
Skurcze porodowe

Skurcze porodowe oznaczają początek porodu i raczej trudno pomylić je z innymi skurczami w ciąży, choć na początku mogą być podobne do skurczów przepowiadających. Regularne i często bardzo bolesne powodują skracanie się i rozwieranie szyjki macicy aż do średnicy ok. 10 cm. Pierwsze skurcze porodowe występują co ok. 10-20 minut i trwają ok. 15-30 sekund każdy. Gdy staną się częstsze (co ok. 10 minut) i nie będą mijały niezależnie od przyjmowanej pozycji, trzeba jechać do szpitala. Sprawdź, co jeszcze musisz o nich wiedzieć.

Spis treści:

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Skurcze porodowe są regularne. To ich najważniejsza cecha. Gdy się pojawią, nie ustępują np. pod wpływem zmiany pozycji ciała (tak dzieje się np. w przypadku skurczów przepowiadających). Gdy zorientujesz się, że masz skurcze porodowe, nie będziesz miała wątpliwości, że zaczyna się poród. ​

Pierwsze skurcze porodowe:

 • pojawiają się co 10-20 minut
 • są dość łagodne
 • zaczynają się w górnej części brzucha
 • potem promieniują na brzuch i plecy
 • niektóre kobiety czują je tylko w okolicy krzyża
 • są regularne
 • coraz częstsze
 • coraz silniejsze
Redakcja poleca: Jak przebiega badanie KTG - film
Czego można dowiedzieć się z badania KTG w ciąży, kiedy i jak często się je wykonuje i czy KTG może być szkodliwe dla dziecka?

Jakie są skurcze porodowe?

Ciężarne zastanawiają się, jakie to uczucie, gdy zaczyna się poród i gdzie dokładnie odczuwa się skurcze. Wiele kobiet porównuje skurcze porodowe do dolegliwości przy miesiączce. Określają je jako:
 
 • tępy ból w krzyżu
 • ból opasujący brzuch
 • ból jak miesiączkowy, ale silniejszy

Gdy zaczyna się poród, niektóre kobiety skarżą się także na ból ud. Dzieje się tak, gdy główka dziecka – wstawiona już do kanału rodnego – zaczyna uciskać na nerwy. To szczególny rodzaj bólu, który trudno przeoczyć.
Skurcze porodowe nie ustępują i mają ten sam rytm bez względu na to, czy stoisz, chodzisz, czy leżysz.

Jak bolą skurcze porodowe?

Skurcze porodowe nazywane są bólami porodowymi. Na początku mogą występować bez bólu, Towarzyszy im uczucie napięcia i twardnienia brzucha (na tym etapie można mylić je ze skurczami przepowiadającymi). W miarę postępowania porodu stają się coraz silniejsze. To, jak mocno bolą skurcze porodowe, zależy od indywidualnej wrażliwości na ból. Niektóre kobiety cierpią bardzo, inne mówią, że ból porodowy spokojnie można wytrzymać. Jeśli jesteś wrażliwa na ból, warto wcześniej rozważyć różne opcje znieczulenia porodowego.

Co ile minut pojawiają się skurcze porodowe?

Na początku skurcze porodowe pojawiają się co 20 minut. Z czasem przerwy między skurczami skracają się do 8 minut, później do 5. Zmienia się też czas trwania skurczu. Na początku każdy skurcz odczuwany jest przez 15–30 sekund, potem skurcze stają się coraz dłuższe (do 30–90 sekund). Skurcze porodowe mierzy się pod początku pierwszego skurczu do pojawienia się kolejnego.

Mam skurcze – kiedy jechać do szpitala?

Lekarze zalecają, żeby do szpitala jechać, gdy skurcze pojawiają się co 10 minut i są regularne. Ale uwaga: jeśli droga do szpitala jest długa, warto wybrać się tam wcześniej. Dotyczy to też kobiet, które już rodziły, u nich poród może postępować szybciej.
Do szpitala musisz się zgłosić nie tylko wtedy, gdy regularne skurcze pojawiają się często. Jedź tam także, gdy skurcze nie pojawiają się w równych odstępach czasu, ale są bardzo silne, gdy odeszły ci wody płodowe lub pojawiło się krwawienie, źle się czujesz. 

Przed wyjazdem na porodówkę:
 • często odwiedzaj toaletę – pełen pęcherz może utrudniać postęp porodu
 • odpoczywaj jak najwięcej, ale nie kładź się na plecach – ucisk brzucha na duże naczynia krwionośne może ograniczać przepływ krwi przez łożysko
 • weź ciepłą kąpiel – odpręży cię, złagodzi ból i rozwieje wątpliwości czy są to skurcze porodowe (przepowiadające w wodzie ustąpią)

Skurcze parte – co to takiego?

Gdy szyjka macicy osiąga pełne rozwarcie (wynosi 10 cm), skurcze stają się bardzo intensywne. To tzw. skurcze parte, nad którymi rodząca nie może zapanować. Dzięki nim dziecko jest wypychane na świat. Pojawiają się co 2-5 minut i trwają minutę lub nawet półtorej.

Skurcze porodowe czy przepowiadające?

Skurcze przepowiadające, czyli Braxtona-Hicksa pojawiają się w ciągu 3–4 tygodni przed porodem. Są niebolesne, nieregularne, ich częstotliwość i natężenie się nie zwiększa. Słabną lub zanikają, gdy zaczynasz chodzić, zmieniasz pozycję, weźmiesz kąpiel. W końcówce ciąży warto znać pierwsze objawy porodu, aby ich nie przegapić. Wliczony termin porodu to jedynie data przybliżona. Równie dobrze można urodzić dwa tygodnie wcześniej lub później – mieści się to w granicach normy i nie oznacza, że „coś idzie nie tak”.  

Skurcze porodowe a skurcze Alvareza

Skurcze Alvareza mogą pojawić się już ok. 20. tygodnia ciąży, nie są zbyt silne i nie powodują skracania się szyjki macicy. Macica napina się pod ich wpływem w różnych miejscach. Zadaniem skurczów Alvareza jest przygotowanie macicy do porodu. Nie każda kobieta w ciąży je odczuwa.

Skurcze porodowe a ruchy dziecka

W końcówce ciąży dziecko staje się mniej ruchliwe, bo w macicy ma bardzo mało miejsca. Mimo to w ostatnich tygodniach monitoruje się jego ruchy (skorzystaj z planu liczenia ruchów dziecka). Podczas skurczów przepowiadających, odczuwanych we wcześniejszych etapach ciąży, ruchy dziecka mogą być bardziej intensywne. Płód przyzwyczają się wtedy do skurczów, by potem dobrze znieść silniejsze skurcze porodowe. Gdy zacznie się poród, dziecko odczuwa skurcze, z każdym kolejnym – powoli pokonuje drogę na świat. 

Skurcze porodowe a odejście czopa śluzowego

Czop śluzowy to „korek”, który przez całą ciążę chroni szyjkę macicy przed infekcją. Kiedy szyjka zaczyna się rozwierać, czop śluzowy wypada. Często jest to lekko zakrwawiona masa śluzu, ale możesz też zauważyć zwiększoną ilość wydzieliny. Odejście czopa nie znaczy, że poród jest blisko. Może się to zdarzyć kilka godzin przed rozwiązaniem, jak i kilka dni – nawet do 2 tygodni, czyli na długo przed wystąpieniem skurczów porodowych.

Skurcze porodowe a pęknięcie pęcherza płodowego

Odejście płynu owodniowego jest nieuchronne. Najczęściej dzieje się to dopiero gdy akcja skurczowa już trwa na dobre i  poród jest mocno zaawansowany. Często trzeba w tym nawet pomóc. Ale może się też zdarzyć na kilka lub kilkadziesiąt godzin przed porodem. Odejście wód płodowych poczujesz jako wypłynięcie z pochwy wodnistego płynu – może to być nagłe albo płyn może sączyć się przez dłuższy czas. Ważne, by tego nie przeoczyć, o co nietrudno, zwłaszcza że w tym czasie często zdarza się popuszczanie moczu.

Zdarza się, że odejściu wód nie towarzyszą skurcze. Wtedy poród może nie nastąpić szybko – decyzję, czy należy go wywołać, podejmuje lekarz położnik. Kobieta powinna zgłosić się do szpitala. Pamiętaj, że prawidłowe wody są bezbarwne. Jeśli mają kolor zielonkawy, żółtawy lub brązowawy – pojedź do szpitala jak najszybciej, bo potrzebna jest szybka konsultacja lekarska (być może doszło do infekcji).
 
Początek porodu czy fałszywy alarm? 

Skurcze przepowiadające (fałszywy alarm):
• skurcze nieregularne
• sporadyczne skurcze o różnym natężeniu – raz mocne, raz słabe
• skurcze ustępują lub stają się rzadsze przy zmianie pozycji
• brak śluzowej lub krwawej wydzieliny
• bolesność odczuwa się głównie na środku brzucha i w pachwinach

Skurcze porodowe (prawdziwy poród):
• skurcze regularne, coraz częstsze: co 10, 8, a potem co 5 minut
• skurcze coraz mocniejsze
• skurcze nie słabną pod wpływem chodzenia lub leżenia
• skurczom towarzyszy krwawy śluz z pochwy
• ból jest odczuwany w dole brzucha, skąd promieniuje na cały brzuch i dolną część pleców
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy