skurcze porodowe
fot. Adobe Stock

Skurcze porodowe: jak je rozpoznać, jak je liczyć i kiedy jechać do szpitala?

Skurcze porodowe oznaczają początek akcji porodowej. Na początku przypominają skurcze przepowiadające, ale szybko zaczynają się od nich różnić. Wraz z postępem porodu pojawiają się coraz częściej i są coraz dłuższe. Podpowiadamy, jak rozpoznać skurcze porodowe, w jaki sposób je liczyć i kiedy należy jechać do szpitala.
skurcze porodowe
fot. Adobe Stock

Skurcze porodowe oznaczają początek porodu i raczej trudno pomylić je z innymi skurczami w ciąży, choć na początku mogą być podobne do skurczów przepowiadających. Są regularne, często bolesne i powodują skracanie się i rozwieranie szyjki macicy aż do średnicy ok. 10 cm. Pierwsze skurcze porodowe występują co ok. 15-20 minut i trwają ok. 15-30 sekund każdy. Gdy staną się częstsze, trzeba jechać do szpitala. Sprawdź, co jeszcze musisz o nich wiedzieć.

Spis treści:

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Skurcze porodowe są regularne. To ich najważniejsza cecha. Gdy się pojawią, nie ustępują np. pod wpływem zmiany pozycji ciała (tak dzieje się w przypadku skurczów przepowiadających). Gdy zorientujesz się, że masz skurcze porodowe, nie będziesz miała wątpliwości, że zaczyna się poród.

Jak wyglądają pierwsze skurcze porodowe:

 • pojawiają się co 15-20 minut;
 • są dość łagodne;
 • są regularne;
 • stają się coraz częstsze i coraz silniejsze.

Każda kobieta może opisywać umiejscowienie skurczów porodowych nieco inaczej. Część kobiet odczuwa je wyłącznie w brzuchu, część wyłącznie w okolicy krzyżowej kręgosłupa. Bywa i tak, że ich umiejscowienie się zmienia – np. w wodzie ból lokalizuje się w okolicy krzyża, a poza nią w okolicy brzusznej.

Skurcze porodowe nie ustępują i mają ten sam rytm bez względu na to, czy stoisz, chodzisz, czy leżysz. Gdy zaczyna się poród, niektóre kobiety skarżą się także na ból ud. Dzieje się tak, gdy główka dziecka – wstawiona już do kanału rodnego – zaczyna uciskać na nerwy. To szczególny rodzaj bólu, który trudno przeoczyć.

Wyliczony termin porodu to jedynie data przybliżona. Równie dobrze można urodzić dwa tygodnie wcześniej lub później – mieści się to w granicach normy i nie oznacza, że „coś idzie nie tak”. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać skurcze porodowe i odróżnić je od skurczów przepowiadających.

Skurcze przepowiadające (fałszywy alarm):
 • skurcze nieregularne;
 • sporadyczne skurcze o różnym natężeniu – raz mocne, raz słabe;
 • skurcze ustępują lub stają się rzadsze przy zmianie pozycji;
 • brak śluzowej lub krwawej wydzieliny;
 • bolesność odczuwa się głównie na środku brzucha i w pachwinach.

Skurcze porodowe (prawdziwy poród):
 • skurcze regularne, coraz częstsze: co 10, 8, a potem co 5 minut;
 • skurcze są coraz mocniejsze;
 • skurcze nie słabną pod wpływem chodzenia lub leżenia;
 • skurczom towarzyszy krwawy śluz z pochwy;
 • ból jest odczuwany w dole brzucha, skąd promieniuje na cały brzuch i dolną część pleców.

Jak liczyć skurcze porodowe?

Na początku skurcze porodowe pojawiają się co 15-20 minut. Z czasem przerwy między skurczami skracają się do 8 minut, później do 5. Zmienia się też czas trwania skurczu. Na początku każdy z nich odczuwany jest przez 15-30 sekund, potem skurcze stają się coraz dłuższe (30-90 sekund). Im skurcze są częstsze i dłuższe, tym mniej czasu zostało do przyjścia dziecka na świat. Dlatego częstotliwość skurczów porodowych jest ważną informacją, na podstawie której podejmuje się decyzję, czy czas już jechać do szpitala.
 

Jak liczyć skurcze porodowe? Na pomiar trzeba przeznaczyć 30 minut. Jeśli skurcze pojawiają się regularnie i nie słabną przy zmianie pozycji, rzeczywiście nie jest to fałszywy alarm, ale początek akcji porodowej. Mierzy się czas między skurczami, ale też czas ich trwania. Aby określić, co ile występują skurcze, mierzy się je od początku pierwszego do początku kolejnego. Jeśli między nimi upływa 10 minut – skurcze są co 10 minut, jeśli mija 5 minut – skurcze są co 5 minut.

Z kolei czas trwania skurczu to czas, jaki mija od jego początku do końca jego odczuwania. Każdy skurcz jest jak fala – łagodnie się zaczyna, później narasta, a na końcu odpuszcza. Jeśli od początku skurczu do momentu, gdy przestaje się go odczuwać, mija pół minuty, to znaczy, że skurcz trwał 30 sekund. Trafiając do szpitala, warto podać właśnie te informacje: np. skurcze są co 8 minut i trwają 30 sekund.

Można też skorzystać ze specjalnych aplikacji – tzw. liczników skurczów. Po ich uruchomieniu sygnalizuje się każdy początek skurczu (wciska się start) i jego koniec (wciska się stop), a czasami zaznacza się też jego intensywność, np. słaby, umiarkowany, silny. Aplikacja na tej podstawie podaje częstotliwość skurczów, czas ich trwania oraz nasilenie i może sugerować, że czas jechać do szpitala.

Skurcze porodowe – kiedy jechać do szpitala?

Lekarze zalecają, żeby do szpitala jechać, gdy przy drugiej ciąży skurcze pojawiają się co 10 minut i są regularne lub w przypadku pierwszej ciąży pojawiają się co 5-8 minut. Ale uwaga: jeśli droga do szpitala jest długa, warto wybrać się tam wcześniej. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które już rodziły – u nich poród może postępować szybciej. Do szpitala musisz się zgłosić nie tylko wtedy, gdy regularne skurcze pojawiają się często. Jedź tam także, gdy skurcze nie pojawiają się w równych odstępach czasu, ale są bardzo silne, gdy odeszły ci wody płodowe lub pojawiło się krwawienie, źle się czujesz. 

Przed wyjazdem na porodówkę:
 • często odwiedzaj toaletę – pełen pęcherz może utrudniać postęp porodu;
 • odpoczywaj jak najwięcej, ale nie kładź się na plecach – ucisk brzucha na duże naczynia krwionośne może ograniczać przepływ krwi przez łożysko;
 • weź ciepłą kąpiel – odpręży cię, złagodzi ból i rozwieje wątpliwości czy są to skurcze porodowe (przepowiadające w wodzie ustąpią).

Skurcze porodowe a badanie KTG

Skurcze macicy widoczne są na KTG. Urządzenie rejestruje zarówno skurcze przepowiadające, jak i porodowe, rysując je na papierze milimetrowym. Lekarz, oglądając zapis, widzi, czy skurcze występują regularnie, ile trwają i jakie jest ich nasilenie. KTG rejestruje też czynność serca dziecka. Zatem jeden wykres (zwykle dolny) pokazuje czynność skurczową macicy, a drugi (górny) tętno płodu.

Skurcze porodowe na KTGwidoczne jako regularnie pojawiające się fale czy górki. Ich siła, czyli wysokość fali, z czasem wzrasta. Skurcze przepowiadające są nieregularne, czas ich trwania nie wydłuża się, nie nasilają się.

Siła skurczu na KTG oznaczana jest w skali procentowej – im wyższy procent, czyli im silniejszy skurcz, tym wyższa „górka” na wykresie. Z kolei częstotliwość skurczów określa się, patrząc na czas, jaki mija między początkami (lub szczytami) kolejnych skurczów. Badanie KTG trwa zwykle nie mniej niż 30 minut i właśnie na tej przestrzeni czasu lekarz czy położna ocenia częstość i siłę skurczów, a także widzi, jak serce dziecka na nie reaguje.

Co to są zanikające skurcze porodowe?

Skurcze porodowe nie zanikają, nie ustępują aż do zakończenia porodu. Jeśli wystąpią, nasilają się, stają coraz częstsze, a w końcu przechodzą w skurcze parte.

W sytuacji, gdy kobieta przed terminem porodu odczuwa skurcze, a one podczas zmiany pozycji lub z czasem zanikają, nie są to skurcze porodowe, ale przepowiadające. Podczas samego porodu zdarza się tak, że skurcze na chwilę ustają, wydaje się, że zanikają lub całkowicie ustały. Jednak zwykle to tylko przerwa na odpoczynek, którego potrzebuje mięsień macicy. Gdy otrzyma z krwi kolejną dawkę glukozy, ponownie podejmie akcję skurczową.

O braku postępu porodu mówi się wtedy, gdy tempo rozwierania się szyjki macicy jest wolniejsze niż 0,5 cm na godzinę, co może także nastąpić wskutek czasowego zatrzymania skurczy porodowych. Czasami zdarza się tak, przy:

 • małowodziu lub wielowodziu;
 • ciąży bliźniaczej;
 • cukrzycy ciążowej;
 • pośladkowym ułożeniu płodu;
 • przedwczesnym odejściu wód płodowych;
 • znieczuleniu zewnątrzoponowym.

Warto wiedzieć, że także bardzo silny stres rodzącej może wstrzymać czynność skurczową macicy. Dlatego nauczenie się technik relaksacyjnych i uczestnictwo w szkole rodzenia potrafią bardzo pomóc rodzącej, łagodząc stres i umożliwiając niezakłócony przebieg porodu.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak przebiega badanie KTG - film
Czego można dowiedzieć się z badania KTG w ciąży, kiedy i jak często się je wykonuje i czy KTG może być szkodliwe dla dziecka?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy