Jak rozpoznać, że to już poród i czy skurcze zawsze oznaczają, że akcja się już zaczęła?

Akcję porodową poprzedzają pewne charakterystyczne objawy. Podpowiadamy, jak rozpoznać zbliżający się poród i kiedy koniecznie udać się do szpitala.
Skurcze porodowe
Oczami wyobraźni widzisz, jak spóźniacie się do szpitala – niczym w filmie rodzisz w taksówce, metrze, samochodzie... Albo odwrotnie – boisz się, że niepotrzebnie będziesz zawracała głowę położnej i lekarzom, którzy będą patrzeć na ciebie z politowaniem... No bo właściwie skąd masz wiedzieć, że to początek porodu, skoro nigdy wcześniej nie rodziłaś?

Termin porodu a skurcze

Wyliczony  termin porodu znasz już od dawna, ale pamiętaj, że to data przybliżona. Równie dobrze możesz urodzić dwa tygodnie wcześniej lub później – mieści się to w granicach normy i nie oznacza, że „coś idzie nie tak”. Dlatego nie przywiązuj zbyt wielkiej wagi do terminu porodu podanego przez lekarza. Są inne sposoby rozpoznania zbliżającego się porodu – Przede wszystkim zwiastują go regularne skurcze macicy. Ale zanim do nich dojdzie, zwykle (choć nie zawsze) pojawiają się inne symptomy. Mogą one jednak wystąpić w różnym czasie i kolejności, a niektórych możesz nie zauważyć albo... cię one ominą. Tak czy inaczej, warto poznać zarówno pierwsze objawy porodu, jak i te późniejsze. 

Dzień lub dwa przed godziną zero możesz poczuć potrzebę zabrania się do porządków, przygotowywania rzeczy dla dziecka itd. Nie przepracowuj się jednak – w czasie porodu, zwłaszcza jeśli będzie to poród naturalny, będziesz potrzebować bardzo dużo sił.
Redakcja poleca: Czy to już!? Kiedy zaczyna się poród? [WIDEO]
Sygnałem, że zaczyna się poród, są regularne skurcze macicy. Zobacz jak odróżnić skurcze przepowiadające od tych naprawdę zwiastujących poród i w jakich sytuacjach nie można zwlekać z udaniem się do szpitala.

Ile przed porodem obniża się brzuch?

Na 3–4 tygodnie, czasami na kilka dni przed początkiem porodu, a niekiedy dopiero w jego trakcie, główka maluszka  schodzi do kanału rodnego. Brzuch wtedy „opuszcza się”. W rezultacie łatwiej będzie ci oddychać, ale za to (niestety) odczujesz zwiększone parcie na pęcherz i potrzebę częstszego oddawania moczu. Nieraz nacisk macicy na pęcherz jest tak duży, że następuje mimowolne popuszczanie moczu – nie przejmuj się tym, tylko zacznij używać podpasek. Obniżenie macicy jest widoczne gołym okiem – brzuch jest bardziej na dole. Pamiętaj jednak, że czasami (zwłaszcza przy kolejnych porodach) brzuch się nie obniża aż do samego rozwiązania. Nie jest więc tak, że w każdym wypadku jeśli brzuszek masz wysoko, to do porodu jeszcze daleko. Być może to już tuż-tuż...Parcie na pęcherz (związane z obniżaniem się macicy), biegunka a nawet wymioty to sygnał, że organizm próbuje wyczyścić się przed porodem. To efekt działania prostaglandyn – związków wydzielanych, gdy zaczyna się pierwsza faza porodu. Opróżniając jelito grube, organizm przygotowuje się do tego, co ma się wydarzyć – dzięki temu łatwiej będzie ci wyprzeć dziecko.

To jeszcze nie poród, a skurcze Braxtona-Hicksa

Pojawiają się w ciągu 3–4 tygodni przed porodem. Skurcze przepowiadające są niebolesne, nieregularne, ich częstotliwość i natężenie się nie zwiększa. Słabną lub zanikają, gdy zaczynasz chodzić lub zmieniasz pozycję. W przeciwieństwie do skurczów porodowych, te przepowiadające mogą zniknąć, jeśli weźmiesz kąpiel.

Odejście czopa śluzowego

Ten „korek” przez całą ciążę chroni szyjkę macicy przed infekcją. Kiedy szyjka zaczyna się rozwierać – kilka dni lub godzin przed porodem – czop śluzowy przed porodem wypada. Często jest to lekko zakrwawiona masa śluzu, ale możesz też zauważyć zwiększoną ilość wydzieliny. Odejście czopa, choć nastąpi na pewno, nie znaczy jednak, że poród jest blisko, bo może się to zdarzyć zarówno na kilka godzin przed rozwiązaniem, jak i kilka dni – nawet do 2 tygodni. Prawidłowy śluz zamykający szyjkę zwykle jest bezbarwny, ale może być też brunatny, różowawy czy podbarwiony krwią. Niech cię to nie zdziwi i nie zdenerwuje – to nie powód do obaw.

Pęknięcie pęcherza płodowego, czyli najwyższy czas do szpitala

Czyli tzw. odejście wód. To nieuchronne – nastąpi prędzej czy później. Najczęściej dzieje się to dopiero wtedy, gdy poród jest już mocno zaawansowany, często trzeba w tym nawet pomóc. Ale może się też zdarzyć na kilka lub kilkadziesiąt godzin przed porodem. Odejście wód płodowych poczujesz jako wypłynięcie z pochwy wodnistego płynu – może to być nagłe albo płyn może sączyć się przez dłuższy czas. Ważne, by tego nie przeoczyć, o co nietrudno, zwłaszcza że w tym czasie często zdarza się popuszczanie moczu. Jeśli odejściu wód nie towarzyszą skurcze, poród może wcale nie nastąpić szybko – decyzję, czy należy go wywołać, podejmuje lekarz położnik. Pamiętaj, że prawidłowe wody są bezbarwne. Jeśli mają kolor zielonkawy, żółtawy lub brązowawy – pojedź do szpitala jak najszybciej, bo potrzebna jest szybka konsultacja lekarska (być może doszło do infekcji).

Gdy zaczyna się poród, niektóre kobiety skarżą się także na ból ud. Dzieje się tak, gdy główka dziecka – wstawiona już do kanału rodnego – uciska na nerwy. Nie denerwuj się, na pewno go rozpoznasz, bo to szczególny rodzaj bólu, a pomoże ci go rozpoznać także bliskość terminu porodu.

Jak masz rozpoznać, że to skurcze porodowe, a nie przepowiadające?

Wiarygodnym, a właściwie jedynym pewnym znakiem, że "to już", są regularne, coraz silniejsze skurcze macicy. Gdy zorientujesz się, że je masz, nie będziesz miała wątpliwości, że zaczyna się poród. Obserwuj tempo! Pierwsze skurcze porodowe mogą być bezbolesne, ale ich intensywność rośnie. Zwykle zaczynają się w górnej części brzucha i promieniują na cały brzuch i na dolną część pleców. Każdy może trwać 15–30 sekund. Z czasem wydłużają się do 30–90 sekund. Przerwy między nimi się skracają (na początku to 10–20 minut). Zadzwoń do położnej, gdy odstępy wyniosą 5–7 minut (te zalecenia mogą się nieco różnić – jeśli droga do szpitala jest długa, powinnaś wyruszyć wcześniej). Pamiętaj: jeżeli skurcze mają ten sam rytm bez względu na to, czy stoisz, chodzisz, czy leżysz – to znak, że twoje dziecko niebawem przyjdzie na świat!

Przed wyjazdem na porodówkę:
  • często odwiedzaj toaletę – pełen pęcherz może utrudniać postęp porodu
  • odpoczywaj jak najwięcej, ale nie kładź się na plecach – ucisk brzucha na duże naczynia krwionośne może ograniczać przepływ krwi przez łożysko
  • weź ciepłą kąpiel – odpręży cię, złagodzi ból i rozwieje wątpliwości czy są to skurcze porodowe (przepowiadające w wodzie ustąpią)
Twoja ściąga: fałszywy alarm czy prawdziwy poród?

Fałszywy alarm:
• skurcze nieregularne
• sporadyczne skurcze o różnym natężeniu – raz mocne, raz słabe
• skurcze ustępują lub stają się rzadsze przy zmianie pozycji
• brak śluzowej lub krwawej wydzieliny
• bolesność odczuwa się głównie na środku brzucha i w pachwinach

Prawdziwy poród:
• skurcze regularne, coraz częstsze: co 10, 8, a potem co 5 minut
• skurcze coraz mocniejsze
• skurcze nie słabną pod wpływem chodzenia lub leżenia
• skurczom towarzyszy krwawy śluz z pochwy
• ból jest odczuwany w dole brzucha, skąd promieniuje na cały brzuch i dolną część pleców
Zobacz także, co mówią lekarze o objawach porodu:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy