GRY
 
 

Przeziębienie czy alergia?

Rozpoznanie przeziębienia i alergii u dziecka to nie taka prosta sprawa. Dzięki wskazówkom naszego alergologa powinno być znacznie łatwiej. Przeczytaj jak rozpoznać przeziębienie i alergię u dziecka.

Marta Kabulska
Konsultacja: Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog
grypa
fot. Fotolia
Ignaś (4 lata) kaszle i ma katar już od 2 miesięcy, oprócz tego nie ma innych objawów: ani infekcji, ani uczulenia.  Czy to jednak alergia?
Izabela Matuszkiewicz z Łodzi


Objawy przeziębienia i alergii rzeczywiście są podobne, ale mimo tego odróżnienie alergii od zwykłego kataru jest możliwe.
  • Katar alergiczny często nasila się po wyjściu na spacer (inaczej niż zwykły nieżyt nosa), ponieważ śluzówkę atakują pyłki roślin.
     
  • Katar taki może też trwać nieprzerwanie znacznie dłużej niż ten wywołany przez wirusy, zwłaszcza gdy uczulenie dotyczy alergenów roztoczy kurzu domowego czy innych znajdujących się w domu.
     
  • W przypadku uczulenia na pyłki można zaś zauważyć u dziecka nasilenie się objawów oraz powtarzanie się dolegliwości w określonych porach roku czy miesiącach (np. wiosną lub latem).

Objawy alergii u dzieci - zobacz film.
Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w czerwcu [WIDEO]
Alergia na pyłki może zepsuć wiosenne spacery. Sprawdź, co pyli w czerwcu i nie daj się zaskoczyć.
Mieczysława Czerwionka-Szaflarska
Konsultacja: Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog

Wiceprezes zarządu i prezes oddziału bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Kieruje Katedrą i Kliniką Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj