GRY
 
 

Jakie są objawy różyczki?

Różyczka jest częstą chorobą u przedszkolaków. Jej objawy to najczęściej najpierw niewysoka gorączka i katar, a potem bladoróżowa wysypka. Plamki pojawiają się na twarzy i rozprzestrzeniają na całe ciało. Czasami jednak objawy różyczki są niemal niewidoczne.

mama z dzieckiem chorym na różyczkę
fot. Fotolia.com

Najczęściej objawy różyczki można zaobserwować wczesną wiosną. Choroba występuje zwykle u dzieci w wieku 4-9 lat, jednak na różyczkę mogą też zapadać dorośli – szczególnie niebezpieczna jest różyczka w ciąży.

Objawy różyczki u dziecka

Różyczkę u dziecka dość łatwo rozpoznać: jej objawy to jasnoróżowe plamki wielkości ziaren soczewicy, które najpierw pojawiają się na twarzy, a potem na całym ciele. Wysypka jest widoczna przez około 4-5 dni. 

Plamki poprzedza zazwyczaj złe samopoczucie u dziecka, przypominające przeziębienie czy łagodną grypę:

  • lekka gorączka,
  • katar,
  • powiększenie węzłów chłonnych. 

Uwaga, różyczka czasami przebiega kompletnie bezobjawowo! 

Przechorowanie różyczki uodparnia dziecko na całe życie. 

 

Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Wysypka różyczki przypomina ospę i odrę
 

Skórne objawy różyczki przypominają nieco odrę. Jednak różyczka przebiega dużo łagodniej niż ta choroba. Wysypka różyczki nie jest podobna do tej charakterystycznej dla ospy wietrznej ani szkarlatyny. 

 

Jak się można zarazić różyczką?
 

Różyczka jest chorobą zakaźną (wywołuje ją wirus różyczki) i przenosi drogą kropelkową. Zakazić się można poprzez bezpośredni kontakt z chorym, ale nie tylko. Różyczkę często łapie się po prostu dotykając rzeczy zakażonych przez chorą osobę. Dlatego często zarażają się nią dzieci w przedszkolu i szkole –  korzystają z tych samych zabawek, toalet, przyborów szkolnych itp. 


Zobacz też: 

Jak uniknąć zarażenia chorobą bostońską?

Jak rozpoznać szkarlatynę?

 

Doładuj
Przeładuj