różyczka objawy
fot. Adobe Stock

Objawy różyczki - nie zawsze jest to wysypka na ciele

Choroba ma charakterystyczne objawy, ale bywa też podstępna i może przebiegać bezobjawowo. 
Katarzyna Imiołek
różyczka objawy
fot. Adobe Stock

Różyczka jest częstą chorobą dzieci w wieku przedszkolnym. Z reguły najpierw pojawia się u malucha złe samopoczucie, a następnie wysypka. Ale bywa i tak, że różyczka przebiega całkowicie bezobjawowo. Zobacz, jak jej nie przeoczyć.

Spis treści:

Różyczka - charakterystyczne objawy

Różyczka u dzieci występuje zwykle w wieku 4-9 lat. Pierwszym etapem choroby jest złe samopoczucie u dziecka, przypominające przeziębienie lub łagodną grypę.

Objawy różyczki to najczęściej: 

  • gorączka (przeważnie niewysoka),
  • katar, 
  • powiększenie węzłów chłonnych, są niebolesne i występują na karku i potylicy, 
  • a następnie wysypka nieswędząca.


Plamki są jasnoróżowego koloru, o wielkości ziaren soczewicy i najpierw pojawiają się za uszami, potem na twarzy, a po upływie doby schodzą na tułów i kończyny. Wysypka jest widoczna przez około 4-5 dni.

Chorobie mogą towarzyszyć: ból głowy, kończyn, gardła, brak apetytu, nudności oraz zapalenie spojówek.

Okres wylęgania, czyli czas, jaki upływa od chwili wtargnięcia wirusa do organizmu do wystąpienia pierwszych objawów choroby, wynosi zwykle dwa, trzy tygodnie. Zakażanie różyczką trwa od jednego do dwóch tygodni po jej ustąpieniu. 

Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Różyczka bez objawów

Większość dzieci przechodzi ją bardzo łagodnie lub z niewielkimi objawami. Czasami jednak symptomy choroby są niemal niewidoczne i można powiedzieć, że przebiega ona bezobjawowo. Zdarza się, że niektóre dzieci przechodzą różyczkę bez wysypki, a jedynym jej objawem mogą być powiększone węzły chłonne. Przechorowanie różyczki uodparnia dziecko na całe życie. 

Jak odróżnić różyczkę od ospy i odry?

Jest co najmniej kilka chorób objawiających się wysypkami i rodzice mogą mieć kłopot z oceną, na ile jest to poważny problem, a nie np. reakcja alergiczna skóry. Dlatego trzeba w takim przypadku udać się z dzieckiem do lekarza. 

Skórne objawy różyczki przypominają nieco odrę, jednak jej przebieg jest zwykle dużo łagodniejszy niż w przypadku odry (na początku są to niewielkie plamki koloru ciemnoróżowego, których stają się coraz bardziej wypukłe, przypominając grudki). Wysypka różyczki nie jest też podobna do tej charakterystycznej dla ospy wietrznej (bardzo swędząca wysypka) czy szkarlatyny (drobnoplamista wysypka przypominają ukłucia szpilki lub szczotki drucianej).

Jak się można zarazić różyczką?

Różyczka to choroba zakaźna wywoływana przez wirus z rodziny Togaviridae (rubella virus). Zakaża się nią poprzez kontakt z chorą osobą, drogą kropelkową (katar, kaszel) lub poprzez łożysko (w przypadku różyczki wrodzonej). Wirus jest obecny w wydzielinie z nosa i gardła, we krwi, w kale i moczu. Różyczkę często łapie się, po prostu dotykając rzeczy zakażonych przez chorą osobę. Dlatego często zarażają się nią dzieci w przedszkolu, gdyż korzystają z tych samych zabawek, toalet, przedmiotów. 

Chorobę leczy się objawowo, podając leki obniżające gorączkę. W tym czasie chory powinien dużo odpoczywać i nie mieć kontaktu z osobami, które do tej pory nie chorowały na różyczkę, tak, aby ich nie zarazić.

Zobacz też: 

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy