Objawy skazy białkowej u niemowlaka
fot. AdobeStock

Skaza białkowa - wysypka i objawy u dzieci [ZDJĘCIA]

Skaza białkowa i wysypka często występują razem - zwłaszcza u niemowląt. Do symptomów alergii pokarmowej u malucha należą drobne, czerwone krostki na policzkach lub za uszami - jednak mogą one rozejść się także na szyję, a nawet kończyny. Zobacz na zdjęciach, jak wygląda skaza białkowa u dziecka.
Milena Oszczepalińska
Objawy skazy białkowej u niemowlaka
fot. AdobeStock
Skaza białkowa i wysypka z nią związana to częsta zależność - jednak nie każda wysypka musi oznaczać alergię pokarmową. Podpowiadamy, jakie objawy u małych dzieci wskazują na to, że mają skazę białkową.

Spis treści:
 1. Skaza białkowa - jak wygląda wysypka?
  - Skaza białkowa - wysypka [ZDJĘCIA]
  - Skaza białkowa a atopowe zapalenie skóry
 2. Skaza białkowa - objawy
  - Wstrząs anafilaktyczny jako objaw ostrej skazy białkowej
  - Mało charakterystyczne objawy alergii pokarmowej u niemowląt
 3. Skaza białkowa u niemowląt karmionych piersią
 4. Skaza białkowa u niemowląt karmionych sztucznie

Skaza białkowa - jak wygląda wysypka?

Symptomy alergii na mleko krowie mogą przybierać u niemowlaka różne nasilenie. Najpierw mogą się pojawiać jedynie drobne, czerwone krostki na twarzy i głowie: na policzkach i za uszami, ale w przypadku ostrej skazy białkowej wysypka może pojawić się także na brzuszku, na dłoniach czy nóżkach. Silna skaza białkowa powoduje, że skóra u dziecka:
 • jest sucha;
 • zaczerwieniona;
 • błyszczy się i łuszczy.

Czy skaza białkowa swędzi? Tak, a czasem nawet może być bolesna. Dodatkowo, gdy zostanie podrażniona albo dziecko poci się lub stresuje, wówczas objawy stają się bardziej nasilone. Wysypka, która jest objawem skazy białkowej, pojawia się najczęściej u niemowląt w wieku 2-3 miesięcy. Ten problem raczej nie dotyczy noworodków, choć rodzice często każdy rodzaj krostek wiążą ze skazą nawet u kilkutygodniowych maluchów.

Skaza białkowa - wysypka [ZDJĘCIA]

skaza białkowa - wysypka na policzkach
Skaza białkowa - wysypka na stopach
Skaza białkowa u niemowlaka - wysypka
Skaza białkowa - wysypka na buzi
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Skaza białkowa a atopowe zapalenie skóry

Ze względu na to, że skóra u dziecka ze skazą białkową wygląda, jakby była dotknięta atopowym zapaleniem skóry, rodzice często nie wiedzą, na którą z tych dolegliwości cierpi ich niemowlak. W obu przypadkach skóra jest błyszcząca, zaczerwieniona, a jednocześnie mocno wysuszona. Przy skazie białkowej reakcja ta pojawia się zawsze, gdy dziecko spożyje mleko krowie, natomiast przy AZS nie ma takiej zależności, ponieważ mogą je wywołać także inne alergeny (znajdujące się w detergentach, kosmetykach czy w powietrzu). Jeśli więc twoje dziecko ma czerwoną i suchą skórę na policzkach po kontakcie z mlekiem krowim (np. gdy ty je piłaś i potem karmiłaś piersią malca), wówczas prawdopodobnie dziecko cierpi na skazę białkową.

Skaza białkowa - objawy

Oprócz typowych objawów skórnych skazę białkową można zdiagnozować, jeśli zauważymy u dziecka:
 • krwawienie podczas wypróżniania się;
 • nieprawidłowe przybieranie na wadze;
 • biegunki;
 • wymioty;
 • kolki;
 • częste ulewanie się.
Te objawy mogą wskazywać na uczulenie na mleko.

Wstrząs anafilaktyczny jako objaw ostrej skazy białkowej

W przypadku bardzo nasilonej alergii pokarmowej u niemowlaka może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Jest to wyraźna reakcja alergiczna, której skutkiem jest pojawienie się problemów z oddychaniem oraz opuchlizny na:
 • twarzy,
 • ustach,
 • języku.
W przypadku wstrząsu anafilaktycznego należy jak najszybciej zabrać dziecko o lekarza.

Inne objawy alergii pokarmowej u niemowląt

Czasami dziecko, które ma skazę, wcale nie ma wysypki, ale jest nadmiernie płaczliwe i nadpobudliwe. W ten sposób sygnalizuje, że boli je brzuch, a skóra swędzi. Inne nietypowe objawy skazy to:

Skaza białkowa u niemowląt karmionych piersią

Mleko mamy zawiera wiele przeciwciał, które mogą zapobiec wystąpieniu alergii pokarmowej. Uczulenie może wystąpić od białka mleka krowiego, które np. spożyła mama karmiąca, jednak nie zdarza się ono bardzo często. Kiedy warto wprowadzić dietę eliminacyjną? Dopiero kiedy zauważysz u dziecka faktyczne objawy alergii pokarmowej - nie musisz wprowadzać diety profilaktycznie, nawet kiedy maluch jest obciążony genetycznie alergiami. O diecie eliminacyjnej zarówno u matki, jak i u dziecka, powinien zawsze decydować lekarz.

Jeśli jednak skaza białkowa u niemowlaka karmionego piersią się potwierdzi, unikaj: 
 • produktów mlecznych (możesz zastąpić je nabiałem kozim lub roślinnym, ale raczej nie sojowym)
 • wołowiny i cielęciny
 • produktów wysoko przetworzonych (zawierających barwniki i sztuczne dodatki).

Skaza białkowa u niemowląt karmionych sztucznie

Pierwsze alergeny, z którymi ma styczność mały organizm to najczęściej białka mleka krowiego - są one obecne np. w mleku modyfikowanym. Ale to nie ono musi być przyczyną alergii - może ona wystąpić także w początkach rozszerzania diety malucha np. o gluten, warzywa i owoce czy jajka. Często zdarza się również, że uczulają soja, orzechy, ryby oraz cytrusy, truskawki i pomidory. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy