Obserwacja objawów śluzu szyjkowego to jedna z metod NPR.
fot. Panthermedia

Jak interpretować objawy śluzu

Naucz się interpretować objawy śluzu szyjkowego, by wiedzieć, kiedy wypadają dni płodne, a kiedy niepłodne.
Obserwacja objawów śluzu szyjkowego to jedna z metod NPR.
fot. Panthermedia
Objawy śluzu szyjkowego pozwalają ustalić, kiedy zaczyna się faza płodności, na jaki dzień przypada szczyt śluzu szyjowego, a kiedy kończy się faza płodności. To jedna z metod NPR (więcej o tym, jak stosować  NPR).

Zobacz też: Jajeczkowanie – objawy

Jak zmienia się śluz?

  • gęsty i lepki śluz po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zakorkowana gęstym czopem śluzu. W czasie dojrzewania komórki jajowej w pęcherzyku zwiększa się stężenie estrogenu we krwi, a to powoduje wytwarzanie śluzu. W tej fazie można zaobserwować właśnie gęsty i lepki śluz, który z czasem będzie bardziej przejrzysty i rozciągliwy.
  • śluz jak białko kurzego jajka – śluzu będzie coraz więcej. Taki śluz oznaczany jest mianem płodny (więcej, o dniach płodnych – obliczenia). W dni płodne śluz jest rzadki, w tej fazie kobieta odczuwa stan "mokro". Proces zmieniania się śluzu od chwili pojawienia aż do konsystencji "płodny" trwa około sześciu dni.
  • śluz rozciągliwo-przejrzystego – pod koniec fazy występowania tego śluzu następuje jajeczkowanie. Po tym fakcie macica nie wytwarza już płodnego śluzu i ponownie zostaje zamknięta czopem gęstego śluzu.

Zobacz, jak interpretować kartę obserwacji cyklu miesiączkowego.

Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Objawy śluzu – interpretacja

  • zmiany zachodzące w konsystencji i wyglądzie śluzu świadczą o płodności lub jej braku; wszelkie zmiany zapisujemy w kratkach "śluz" - odczucie i wygląd.
  • faza płodności rozpoczyna się w pierwszym dniu wystąpienia zmiany śluzu. W przypadku cyklu "sucho" w grę wchodzi jakakolwiek zmiana w wyglądzie, odczuciu lub konsystencji. W przypadku cyklu "wilgotno" fazę płodności zaczyna pierwszy dzień, w którym śluz przybiera postać płodną (rozciągliwy, przejrzysty, podobny do surowego jaja kurzego). Pierwszy dzień zmian zaznaczamy literką "P" w rubryce "dni płodne".
  • szczyt śluzu szyjkowego to ostatni dzień, w którym śluz ma przynajmniej jedną cechę śluzu płodnego. Szczyt śluzu zaznaczamy literką "S" nad rubryką "dzień cyklu".
  • numerujemy kolejne trzy dni po szczycie objawu śluzu. Cyfry wpisujemy nad rubryką "dzień cyklu".
  • koniec fazy płodności przypada na trzeci dzień wieczorem po szczycie objawu śluzu szyjkowe.

Wydrukuj szablon karty obserwacyjnej

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy