ból brzucha u dziecka
fot. Fotolia

Objawy zatrucia pokarmowego wywołanego przez salmonellę

Zakażenie salmonellą może być bardzo groźne, gdyż prowadzi do silnego odwodnienia organizmu. W przypadku małych dzieci konieczna jest hospitalizacja.
Dominika Bielas
ból brzucha u dziecka
fot. Fotolia

Salmonella to właściwie bakterie z grupy Salmonella enterica, inaczej pałeczki paraduru, które wywołują dolegliwości żołądkowo-jelitowe, czyli zatrucie pokarmowe. Zakażenie może być bardzo groźne, gdyż prowadzi do silnego odwodnienia organizmu. W przypadku małych dzieci i niemowląt konieczna jest hospitalizacja.

Kiedy pierwsze objawy?

Objawy zatrucia mogą wystąpić nawet po 6-8 godzinach od spożycia zakażonego produktu. Salmonella "lubi" jaja, mięso, czy przetwory mleczne. Warto jednak wiedzieć, że jeśli zakażony produkt znajduje się w lodówce z innym jedzeniem, a ono nie podlega obróbce termicznej, to będzie także zakażone np. owoc leżący obok skażonego jajka.
Redakcja poleca: Najlepsze sposoby na mdłości w ciąży [FILM]
Czujesz, że ci niedobrze? Mdłości to bardzo częste objawy ciąży. Niestety, bardzo nieprzyjemne. Oto sprawdzone sposoby na to, jak złagodzić te ciążowe dolegliwości.

Do objawów zatrucia salmonellą zaliczamy:

  • wodnistą biegunkę,
  • mdłości i wymioty
  • ostry ból brzucha
  • ból głowy
  • gorączkę ok. 39 stopni
Dodatkowo dziecko jest osłabione i ma gorszy apetyty. Mogą pojawić się drgawki gorączkowe, obfite poty, dreszcze, silne osłabienie, odwodnienie i trudności w kontakcie z dzieckiem.

Szczególnie w przypadku małych dzieci, konieczne jest zgłoszenie się do szpitala. Przy zatruciu salmonellą niezwykle łatwo dochodzi do odwonienia, które może być niebezpieczne dla dziecka. Nawet jeśli objawy zakażenia są jednoznaczne, w szpitalu zazwyczaj wykonuje się tzw. posiew, by upewnić się, czy to salmonella wywołała objawy. Badanie takie wykonuje się także po zakończeniu leczenia. Należy pamiętać, że nawet kilka miesięcy po przebyciu choroby, dziecko może wydalać z kałem pałeczki salmonelli, które nadal zagrażają otoczeniu.

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj