GRY
 
 

5 metod, które pomogą obliczyć termin porodu

Możesz sama sprawdzić, kiedy najprawdopodobniej wypadnie dzień narodzin twojego dziecka. Masz do dyspozycji 5 różnych metod oraz nasz specjalny kalkulator.

kobieta, ciąża, przed porodem, mama
Choć twoje dziecko i tak samo zadecyduje o przyjściu na świat, możesz obliczyć, kiedy najprawdopodobniej nadejdzie ten dzień. Wystarczy poświęcić chwilkę i zastosować jeden z poniższych wzorów. Dla pewności możesz stosować wszystkie metody obliczania terminu porodu! Ustalenie terminu porodu można określić na podstawie:
 • Pierwszego dnia ostatniej miesiączki - reguła Naegelego
 • Dnia zapłodnienia
 • Dnia skoku podstawowej temperatury ciała
 • Daty wystąpienia pierwszych ruchów płodu
 • Wysokości dna macicy

1. Obliczanie terminu porodu wg reguły Naegelego

Obliczając termin porodu regułą Naegelego, uwzględniamy pierwszy dzień ostatniej miesiączki oraz długość cyklu.
 
Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok +/- X dni (X dni= różnica dni cyklu kobiety od cyklu wzorcowego 28-dniowego)

W cyklu fizjologicznym owulacja a zatem i zapłodnienie powinno nastąpić 14 dni przed terminem spodziewanego kolejnego krwawienia miesiączkowego. W związku z tym przy cyklu 26-dniowym termin porodu przesuwa się o 2 dni do przodu (kobieta rodzi wcześniej w porównaniu do cyklu 28- dniowego), a w razie cyklu 32-dniowego o cztery dni do tyłu, czyli kobieta rodzi później w porównaniu do cyklu 28-dniowego.
Redakcja poleca: Jak obliczyć, który to tydzień ciąży? - film
Zastanawiasz się, w którym tygodniu ciąży jesteś? Wyjaśniamy, jak obliczyć, który to tydzień ciąży. Sprawdź, czy dobrze to robiłaś.

2. Obliczenie termin porodu na podstawie daty zapłodnienia

Wyliczenie terminu porodu, jeżeli przyszła mama dokładnie zna datę poczęcia, jest bardzo łatwe. Wiedząc że ciąża trwa 266 dni, od chwili zapłodnienia wystarczy od podanej daty odjąć 7 dni i trzy miesiące oraz dodać rok.
 
Termin porodu = data zapłodnienia - 7 dni - 3 miesiące + 1 rok


3. Obliczanie termin porodu na podstawie skoku temperatury ciała

Podstawową temperaturę ciała mierzy się rano przed wstaniem z łóżka w jamie ustnej, w odbycie lub w pochwie po co najmniej 6 godzinnym odpoczynku nocnym. Ponadto należy wykluczyć choroby przebiegające z podwyższeniem temperatury. Podstawowa temperatura ciała jest w fazie wzrostowej o 0,5°C niższa, zwykle poniżej 37°C niż w fazie wydzielniczej, w której jest zwykle powyżej 37°C. W przypadku cyklu 28 dni skok temperatury, związany z działaniem progesteronu, o 0,5°C następuje zwykle 13-14 dnia cyklu tj. około jednego dnia po owulacji. W przypadku, kiedy dojdzie do zapłodnienia i rozwija się ciąża, podwyższona temperatura ciała utrzymuje się nadal powyżej 37°C przez co najmniej 16 dni. Do wyliczenia terminu porodu przyjmuje się zatem dzień skoku temperatury ciała.


4. Obliczanie termin porodu na podstawie pierwszych ruchów płodu

Pierwsze ruchy płodu odczuwane są przez:
 • pierwiastki, czyli kobiety, które spodziewają się pierwszego dziecka, pod koniec 20. tygodnia (koniec piątego miesiąca ciąży) Możesz sprawdzić, który to tydzień ciąży w naszym kalkulatorze.
 • wieloródki – pod koniec 18. tygodnia (między czwartym a piątym miesiącem ciąży)
Jednak dość często wieloródki odczuwają pierwsze ruchy płodu już pod koniec 16. czy 17. tygodnia ciąży a pierwiastki (rodzące po raz pierwszy) często nie potrafią podać daty wystąpienia pierwszych ruchów płodu. Ponadto wiele kobiet często traktuje za ruchy płodu np. ruchy jelit.

Polecamy: Jesteś w ciąży? Zapamiętaj datę pierwszych ruchów.
 

5. Obliczanie termin porodu na podstawie wysokości dna macicy

Wysokość dna macicy zmieniająca się w poszczególnych tygodniach ciąży ma mniejsze znaczenie dla określenia terminu porodu. Oto jak kształtuje się wysokość dna macicy w poszczególnych tygodniach ciąży:
 • koniec 16. tygodnia - jeden-dwa palce ponad spojeniem łonowym
 • koniec 20. tygodnia - dwa-trzy palce poniżej pępka
 • koniec 24. tygodnia - na wysokości pępka
 • koniec 28. tygodnia - dwa-trzy palce powyżej pępka
 • koniec 32. tygodnia - w połowie odległości pomiędzy pępkiem a wyrostkiem mieczkowatym (dolna część mostka)
 • koniec 36. tygodnia - przylega do łuków żebrowych
 • koniec 40. tygodnia - jeden-dwa palce poniżej łuków żebrowych
W pierwszych dniach 37. tygodnia ciąży dno macicy obniża się do wysokości z końca 37. tygodnia ciąży. Tak więc licząc od momentu kiedy dno macicy zaczyna opadać do porodu pozostaje około dwa-cztery tygodni przy czym u pierwiastek częściej czterech tygodni, a u wieloródek trzy tygodnie.

Do obliczenia terminu porodu możesz również wykorzystać nasz kalkulator terminu porodu.
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu