kobieta, kobieta odmawia
fot. Fotolia

Kawa i alkohol przed planowaną ciążą? Lepiej nie!

Specjaliści radzą przyszłym rodzicom, by zmienili swoje nawyki żywieniowe (i nie tylko), zwłaszcza ci, którzy starają się o dziecko od dłuższego czasu. Dlaczego trzeba zrezygnować z alkoholu i ograniczyć kawę? Odpowiada Małgorzata Pelikan, dietetyk kliniczny Centrum Dietetycznego 4Health w Katowicach.
Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: mgr Małgorzata Pelikan
kobieta, kobieta odmawia
fot. Fotolia
To, że w ciąży nie wolno pić alkoholu i kawy, to wiadomo.  Ale dlaczego lepiej tego nie robić, zanim zajdzie się w ciążę (może to jedna z przyczyn, że z naszych starań o dziecko nic nie wychodzi)? I czy to dotyczy tylko kobiet, czy również mężczyzn?  Iza

Zacznijmy od picia alkoholu. Alkohol zaburza naturalną florę bakteryjną organizmu, utrudnia wchłanianie wielu witamin i minerałów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie narządów rozrodczych.  Większe ilości alkoholu mogą wpłynąć na płodność, tzn. zaburzyć owulację u kobiet, u mężczyzn natomiast wpłynąć na jakość nasienia.

Pamiętajmy również o tym, że o ciąży dowiadujemy się przeważnie w piątym–szóstym tygodniu ciąży, a już na tym etapie alkohol może negatywnie wpłynąć na płód lub być przyczyną poronienia. Dlatego starając się o dziecko, warto ograniczyć do minimum spożywanie procentowych trunków.

Kawa na cenzurowanym

Kawa utrudnia wchłanianie żelaza oraz mocno podkwasza organizm. Wypicie jednej czy dwóch filiżanek kawy to jeszcze nie przestępstwo, jednak pamiętać należy, że napój ten odwadnia i nie może być wliczana w dzienny bilans płynów.
Redakcja poleca: Porady dietetyka dla par starających się o dziecko (film)
Jaki wpływ na płodność kobiety i mężczyzny ma codzienna dieta? Co powinny jeść a czego unikać pary starające się o dziecko? Radzi Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności. Zobacz film.

Uwaga! Palenie papierosów także obniża płodność

Oczywiście przyszli rodzice nie powinni również palić papierosów. Niezaprzeczalnym faktem jest, że palenie tytoniu obniża płodność. Hasło: "Rzucę palenie, jak wyjdą dwie kreski" nie zawsze sprawdza się w praktyce. Niestety, bardzo dużo kobiet nie potrafi się rozstać z nałogiem mimo ciąży, dlatego zachęcam pacjentki do podjęcia tego kroku już na etapie starań o dziecko.

ZOBACZ TEŻ: Alkomat online
mgr Małgorzata Pelikan
Konsultacja: mgr Małgorzata Pelikan

Dietetyk kliniczny, pracuje w  Centrum Dietetyki Klinicznej 4Health w Katowicach.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy