noworodek, napięcie mięśni
fot. Fotolia

Obniżone napięcie mięśniowe: coraz częstszy problem niemowląt

Jeżeli pediatra stwierdzi, że dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe, nie trzeba wpada w panikę. To jeszcze nic groźnego: dzięki ćwiczeniom i właściwej pielęgnacji dziecko ma szansę rozwijać się zdrowo.
noworodek, napięcie mięśni
fot. Fotolia
Malec mało płacze, dużo śpi, a gdy nie śpi, spokojnie leży w łóżeczku. Nie unosi do góry nóżek. Jest bardzo spokojny, ale tylko do czasu, gdy chcesz zmienić jego pozycję: unieść go, przewinąć: wtedy zaczyna głośno krzyczeć. Gdy go podnosisz, wydaje się bardzo ciężki, "leje się przez ręce", nie stawia żadnego oporu. Gdy kładziesz na brzuszku – nie próbuje nawet unieść główki. Powodem może być zbyt słabe napięcie mięśni.
 

To może świadczyć o obniżonym napięciu mięśniowym:

* Dziecko nie cieszy się, gdy podchodzi do niego mama i go zagaduje (powinno wyrażać radość ruchem).
* "Leje się" przez ręce, nie stawia żadnego oporu, gdy je przekręcasz lub bierzesz na ręce. Jest całkowicie bierne. Jednocześnie łatwo wpada w lęk i głośno płacze, gdyż trudno mu zachować kontrolę nad swoim ciałem.
 
Redakcja poleca: Wyprawka do szpitala – dla mamy i dziecka [WIDEO]
Nie warto zwlekać do ostatniej chwili ze spakowaniem rzeczy do szpitala dla ciebie i dla dziecka. Zrób to na około miesiąc przed planowanym terminem porodu. Zobacz w naszym filmie, co powinno się w znaleźć w torbie do szpitala.

Wizyta u neurologa

Jeżeli w zachowaniu Twojego dziecka coś cię niepokoi, warto zapytać o to lekarza. Diagnoza o obniżonym napięciu mięśniowym nie oznacza, że dziecko jest chore. Obniżona napięcie mięśniowe często mają dzieci po przedłużającej się żółtaczce, wcześniaki. Jeśli lekarz stwierdzi, że napięcie jest nieprawidłowe, skieruje malca do rehabilitanta. Pokaże on, jak pielęgnować dziecko jak je nosić, przewijać i jak wykonywać ćwiczenia. Zwykle po kilku miesiącach ćwiczeń dziecko nadrabia zaległości i "dogania" rówieśników.

Konieczne ćwiczenia

Jeśli rehabilitant stwierdzi, że ćwiczenia są konieczne, nie zaniedbuj ich. Dziecko z osłabionym napięciem mięśniowym może później niż rówieśnicy zacząć wstawać, gorzej biegać, z trudem uczyć się z jazdy na rowerku. Obniżone napięcie mięśni może też spowodować płaskostopie czy skrzywienie kręgosłupa. Jeżeli jednak odpowiednio wcześnie podejmiesz rehabilitację, można temu zapobiec i zapewnić dziecku szansę jak najlepszego rozwoju.

Komentarz dr Magdaleny Pałczyńskiej, pediatry z Centrum Medycznego Remedium w Łodzi. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl:
– Dość często obserwuje się u niemowląt obniżone napięcie mięśniowe, które w około 70 procentach przypadków nie jest związane z uszkodzeniem ogólnego układu nerwowego. Dzieci takie wymagają jednak intensywnej rehabilitacji pod okiem specjalisty, ale równie ważna, co profesjonalna rehabilitacja, jest prawidłowa codzienna pielęgnacja dziecka przez rodziców. Ważne, aby pierwszą wizytę u rehabilitanta poprzedziła konsultacja neurologiczna. Większość rehabilitowanych dzieci w ciągu ok. pół roku ćwiczeń nadrabia opóźnienie rozwoju ruchowego.
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy