wyjazdy zagraniczne a obostrzenia
fot. Adobe Stock

Będą KARY FINANSOWE za wyjazdy zagraniczne w czasie pandemii?!

Minister zdrowia skrytykował zachowanie osób, które mimo pandemii i obostrzeń decydują się na zagraniczne wyjazdy i urlopy. Niewykluczone, że za taki wyjazd trzeba będzie słono zapłacić... do budżetu państwa!
Magdalena Drab
wyjazdy zagraniczne a obostrzenia
fot. Adobe Stock
Mimo trwającej pandemii wielu Polaków wyjeżdża za granicę na wakacje. Podróż samochodem pozwala na swobodne przekroczenie granic Polski, możliwe są też loty samolotem. Zdaniem ministra zdrowia to jednak bardzo nieuczciwe postępowanie. Adam Niedzielski zapowiedział, że rząd nie wyklucza kar finansowych za takie wyjazdy.

Wakacje za granicą w czasie pandemii: to nie fair!

Polacy powinni wykazać się solidarnością i nie opuszczać swoich domów ani nie przemieszczać się − uważa minister zdrowia, Adam Niedzielski. Podczas konferencji 25 marca minister skomentował postępowanie Polaków, którzy mimo obostrzeń udają się za granicę na wakacje, a po powrocie nie zawsze przestrzegają warunków kwarantanny:

„Jest to niestosowne wobec tej części społeczeństwa, która bierze na siebie ciężar walki z epidemią. Mogę jedynie apelować o wyraz solidarności” − powiedział Niedzielski.

Jednocześnie rząd zapowiedział, że w przypadku granicy południowej możliwe są dodatkowe obostrzenia, takie jak obowiązek kwarantanny i posiadania aktualnego testu na Covid-19. „Z południa Europy pojawia się wiele przypadków wirusa zmutowanego” − ostrzegł premier Morawiecki.

Kary finansowe za wyjazdy turystyczne

Jeżeli Polacy nadal będą podróżować w innych celach, niż służbowe – możliwe, że będą musieli za to słono zapłacić. W Wielkiej Brytanii funkcjonują już kary finansowe za wyjazdy zagraniczne. Czy takie rozwiązanie zostanie wprowadzone również w naszym kraju? Minister zdrowia stwierdził, że wszystko zależy od sytuacji epidemicznej. „W tej chwili nie dyskutujemy o takim rozwiązaniu, ale ono absolutnie nie jest wykluczone” - dodał Adam Niedzielski.

Kwarantanna po powrocie zza granicy

Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów do 28 marca 2021 roku po przekroczeniu granicy transportem zbiorowym obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski. 

W przypadku powrotu z podróży ze strefy Non Schengen istnieje możliwość wykonania testu antygenowego zwalniającego z kwarantanny na lotnisku w Polsce. Szybkie testy antygenowe są dostępne na lotnisku we Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach. Od 29 marca będzie możliwość wykonania testów na lotnisku w Gdańsku. Koszt testu antygenowego na lotnisku waha się między 149 a 200 zł.

Zwolnieni z obowiązku kwarantanny są m.in.:
  • osoby zaszczepione na Covid-19
  • ozdrowieńcy (którzy zakończyli izolację lub hospitalizację nie później niż 6 miesięcy przed wjazdem do Polski)
  • dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie
  • uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie

Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy