Religia w szkołach obowiązkowa?
fot. Adobe Stock

Obowiązkowa religia w szkołach? Minister Przemysław Czarnek chce zmiany przepisów!

Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiada dużą zmianę przepisów dotyczących lekcji religii i etyki w szkołach. Nie wszyscy rodzice będą zadowoleni.
Sylwia Arlak
Religia w szkołach obowiązkowa?
fot. Adobe Stock
Przemysław Czarnek w wywiadzie udzielonym „Gazecie Polskiej” poruszył m.in. kwestię zmiany programowej i lekcji religii. Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami uczniowie (za zgodą rodziców) mogą chodzić na religię, etykę albo na żaden z tych przedmiotów. Już wkrótce może się to zmienić. 

Religia obowiązkowa? Tego chce minister Czarnek

„Nauka albo religii, albo etyki będzie obligatoryjna, by do młodzieży docierał jakikolwiek przekaz o systemie wartości” – zapowiedział w wywiadzie minister Czarnek. 

Temat ten pojawił się m.in. w kontekście pytania o Strajk Kobiet. W protestach ulicznych bierze udział wielu uczniów. „Będziemy chcieli zlikwidować to, co wiele lat temu zostało wprowadzone, czyli możliwość wyboru jednego z trzech wariantów: albo religia, albo etyka, albo nic. To »nic« stało się dość powszechne na przykład w dużych miastach. I właśnie to »nic« służy temu, by odbywały się podobne zbiegowiska, które kompletnie bezrefleksyjnie podchodzą do życia” –  dodał.

Kluczową sprawą ma być wykształcenie nauczycieli etyki i napisanie „porządnego” podręcznika.

Nowy projekt edukacyjny ministra

W tym samym wywiadzie minister mówił, jak należy docierać do młodzieży z wartościami. Jego zdaniem najważniejsza jest „porządna, wartościowa” edukacja. Jednym z pomysłów ma być ożywienie działalności statutowej organizacji pozarządowych poza szkołą.

„Takich jak gminna ochotnicza straż pożarna. Tworzenie dziecięcych i młodzieżowych drużyn pożarniczych, które będą regularnie zbierały się na ćwiczeniach, a raz w miesiącu otrzymają godzinę nauki o historii własnego terenu, własnej ziemi, własnej ochotniczej straży pożarnej. [...] Chciałbym, żeby taki projekt wszedł w życie od września jako pilotaż, a w kolejnym roku w całej Polsce” –  wyjaśnił szef resortu edukacji.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy