Obrzęki w ciąży
fot. AdobeStock

Opuchlizna w ciąży: dlaczego nie wolno lekceważyć obrzęków?

Opuchlizna w ciąży najczęściej pojawia się w okolicy nóg i stóp i na kończynach górnych. Za obrzęki u ciężarnej odpowiada m.in. nadmierne gromadzenie wody w organizmie. Opuchlizna może też świadczyć o gestozie, dlatego obrzęków w ciąży nie wolno lekceważyć.
Małgorzata Wódz
Obrzęki w ciąży
fot. AdobeStock
Opuchlizna w ciąży dotyka aż 3/4 przyszłych mam. Nogi i stopy zwykle puchną pod koniec ciąży, przed porodem. Opuchliznę uznaje się za jeden z najwcześniejszych objawów zbliżającego się porodu. Organizm w ten sposób przygotowuje się na utratę krwi i gromadzi zapasy wody. Sprawdź, kiedy o opuchliźnie w ciąży powiedzieć lekarzowi.

Opuchlizna w ciąży:
1. Jakie części ciała puchną w ciąży?
2. Czy puchnięcie nóg i stóp jest groźne?
3. Kiedy z obrzękiem w ciąży należy udać się do lekarza?
4. O czym świadczy duża opuchlizna w ciąży?
5. Czym są niewidoczne obrzęki w ciąży?
6. Jak sprawdzić, czy masz ukryte obrzęki w ciąży?
7. Co stosować na opuchliznę nóg i stóp w ciąży?

Opuchlizna w ciąży: jakie części ciała puchną najczęściej?

Obrzęki w ciąży zwykle pojawiają się na kończynach górnych i dolnych. Najczęściej puchną dłonie i nogi w okolicy kostki, a także stopy. Widać to szczególnie wieczorem. Czasem – niestety – opuchlizna występuje również na twarzy, udach i brzuchu. W momencie, kiedy opuchlizna w ciąży pojawia się na kilku częściach ciała jednocześnie, należy udać się z nią do lekarza, ponieważ może być sygnałem o niepokojących zmianach w organizmie ciężarnej, tj. gestozie ciężarnych
Redakcja poleca: Obrzęki i żylaki w ciąży – czy są na nie sposoby? [WIDEO]
Spuchnięte nogi to zmora wielu przyszłych mam. Sprawdź, co robić, aby uniknąć obrzęków w ciąży. Poznaj praktyczne sposoby na to, jak przynieść ulgę opuchniętym nogom. Podpowiada ekspert, dr Tadeusz Oleszczuk.

Czy puchnięcie nóg i stóp jest groźne?

Nie ma powodów do niepokoju, jeśli obrzęki dotyczą nóg i stóp oraz wtedy, gdy:

 • pojawiają się po 36. tygodniu ciąży, czyli tuż przed porodem
 • są niewielkie
 • dotyczą stawu skokowego, stóp i palców dłoni 
 • ustępują po nocy
 • nie towarzyszą im inne, niepokojące objawy

Obrzękom może towarzyszyć drętwienie rąk w ciąży (zespół cieśni nadgarstka). Choć to przykra i niepokojąca dolegliwość, zwykle nie jest groźna.

Kiedy z obrzękiem w ciąży należy udać się do lekarza?

Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, jeśli:
 • opuchlizna pojawia się na wcześniejszym etapie ciąży (przed 9 miesiącem)
 • puchnie ci twarz i inne części ciała, np. brzuch
 • obrzęki widoczne są rano
 • towarzyszy im np. zbyt wysokie ciśnienie krwi 
 • opuchlizna jest duża.

Do lekarza wybierz się również, gdy opuchlizna w ciąży bardzo ci dokucza, a obrzęki nóg, stóp i innych części ciała nie ustępują, mimo stosowania naturalnych środków zaradczych.

O czym świadczy duża opuchlizna w ciąży?

Dużych obrzęków w ciąży nie wolno lekceważyć. Choć taki objaw może być bez znaczenia, zdarza się, że zwiastuje gestozę (inna nazwa: stan przedrzucawkowy, dawniej określany zatruciem ciążowym). Nieleczona gestoza może doprowadzić do rzucawki, czyli niebezpiecznych drgawek podobnych do ataku padaczki, którym może towarzyszyć przedwczesne odklejenie się łożyska. To bardzo poważne powikłanie i dla matki, i dla dziecka. Dlatego przyczynę silnego puchnięcia zawsze trzeba wyjaśnić.
Aby stwierdzić, czy nic ci nie zagraża, ginekolog sprawdzi m.in., czy puchnięciu w ciąży nie towarzyszy wysokie ciśnienie krwi (wartości powyżej 140/90 mmHg) lub białkomocz (jeśli białko wydalane jest z moczem, woda przenika z naczyń do tkanek miękkich, tworząc obrzęki).  

Czym są niewidoczne obrzęki w ciąży?

Opuchlizna w ciąży może być również ukryta! Zdarza się, że nadmiar wody równomiernie gromadzi się w tkance podskórnej i w całym organizmie. O ukrytych obrzękach w ciąży może świadczyć zbyt gwałtowne przybieranie na wadze – powyżej 0,5 kg w ciągu tygodnia.

Jak sprawdzić, czy masz ukryte obrzęki nóg w ciąży?

 • Uciśnij palcem kość piszczelową w połowie podudzia.
 • Poczekaj 5 sek. Jeśli po zabraniu palca zobaczysz małe wgłębienie, to znaczy, że masz obrzęknięte nogi. Wtedy koniecznie powinnaś wybrać się do swojego lekarza.
To, że masz duże lub ukryte obrzęki, nie musi oznaczać, że dzieje się coś złego. Zawsze jednak trzeba wyjaśnić, w czym rzecz. Podczas ciąży wszelkie niepokojące objawy należy wyjaśniać u lekarza. Lepiej dmuchać na zimne!

Ginekolog wyjaśnia:

Co stosować na spuchnięte nogi w ciąży?

Choć organizm przed porodem musi gromadzić zapasy wody, nogi w ciąży wcale nie muszą być obrzmiałe jak balony. Te sposoby sprawią, że obrzęki będą mniejsze:
 1. Nie stój i nie siedź w bezruchu – jeśli nadal pracujesz i musisz spędzać wiele godzin za biurkiem, rób sobie przerwy. Od czasu do czasu wstań, pospaceruj, rozruszaj się albo nawet połóż na chwilę. 
 2. Odpoczywaj z nogami w górze – gdy leżysz lub siedzisz, zadbaj, by stopy znalazły się wyżej niż twoje biodra. To ułatwia odpływ krwi z nóg. Możesz także spać w tej pozycji. 
 3. Noś wygodne buty – nie powinny być zbyt ciasne ani na zbyt wysokim obcasie, bo to również utrudnia krążenie krwi. 
 4. Nie noś skarpetek z ciasnym ściągaczem – podobnie jak zbyt ciasne buty utrudniają krążenie.
 5. Pij dużo wody – odpowiednie nawodnienie organizmu wspiera pracę nerek.
 6. Ogranicz solenie – nadmiar soli może zatrzymywać wodę w organizmie. Ale pamiętaj, przyszła mama nie może całkiem wyeliminować soli ze swojej diety. 
 7. Używaj żeli i kremów chłodzących
 8. Rób okłady i kąpiele nóg w wodzie z dodatkiem olejków ziołowych (rumianek, lawenda, rozmaryn, drzewo herbaciane). 
Na to się przygotuj: W pierwszych dniach, a czasem nawet tygodniach po porodzie nogi czy ręce mogą puchnąć jeszcze bardziej niż w ciąży. Dzieje się tak, bo organizm nie od razu pozbywa się nagromadzonych zapasów wody. Z czasem to się unormuje.
Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski, specjalista ginekolog położnik, Szpital im. A. Falkiewicza we Wrocławiu

Zobacz także:

 

Oceń artykuł

Ocena 4 na 26 głosy

Zobacz także

Popularne tematy