Obrzęki w ciąży
fot. AdobeStock

Jesteś w ciąży i puchniesz? Tego nie można lekceważyć!

Jeżeli sądzisz, że uda ci się ich uniknąć, to się rozczarujesz. Obrzęki tuż przed porodem ma każda ciężarna! Ale jeśli pojawią się wcześniej, mogą świadczyć o zagrożeniu. Sprawdź, kiedy musisz uważać!
Obrzęki w ciąży
fot. AdobeStock
Obrzęki w ciąży to jeden z mniej przyjemnych objawów. Na opuchliznę skarży się większość przyszłych mam. Zwykle pojawia się ona przed porodem. Uznaje się ją za jeden z jego najwcześniejszych objawów. Organizm przygotowuje się na utratę krwi i gromadzi zapasy wody. Sprawdź, kiedy powiedzieć o niej lekarzowi.

Co może puchnąć w ciąży?

Obrzęki zwykle pojawiają się na kończynach górnych i dolnych. Najczęściej puchną dłonie i nogi w okolicy kostki. Widać to szczególnie wieczorem. Czasem – niestety – opuchlizna występuje również na twarzy, udach i brzuchu. 
Redakcja poleca: Obrzęki i żylaki w ciąży – czy są na nie sposoby? [WIDEO]
Spuchnięte nogi to zmora wielu przyszłych mam. Sprawdź, co robić, aby uniknąć obrzęków w ciąży. Poznaj praktyczne sposoby na to, jak przynieść ulgę opuchniętym nogom. Podpowiada ekspert, dr Tadeusz Oleszczuk.

Czy puchnięcie jest groźne?

Nie ma powodów do niepokoju, jeśli obrzęki:

 • pojawiają się po 36. tygodniu ciąży, czyli tuż przed porodem
 • są niewielkie
 • dotyczą nóg (a dokładnie stawu skokowego i stóp) i palców dłoni 
 • ustępują po nocy
 • nie towarzyszą im inne, niepokojące objawy

Obrzękom może towarzyszyć drętwienie rąk w ciąży (zespół cieśni nadgarstka). Choć to przykra i niepokojąca dolegliwość, zwykle nie jest groźna.

Kiedy do lekarza?

Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, jeśli:
 • opuchlizna pojawia się na wcześniejszym etapie ciąży (przed 9 miesiącem)
 • puchnie ci twarz i inne części ciała, np. brzuch
 • obrzęki widoczne są rano
 • towarzyszy im np. zbyt wysokie ciśnienie krwi 
 • są duże.

Do lekarza wybierz się również, gdy opuchlizna bardzo ci dokucza, a obrzęki nie ustępują mimo stosowania naturalnych środków zaradczych.

O czym świadczy duża opuchlizna?

Dużych obrzęków nie wolno lekceważyć. Choć taki objaw może być bez znaczenia, zdarza się, że zwiastuje gestozę (inna nazwa: stan przedrzucawkowy, dawniej określany zatruciem ciążowym). Nieleczona gestoza może doprowadzić do rzucawki, czyli niebezpiecznych drgawek podobnych do ataku padaczki, którym może towarzyszyć przedwczesne odklejenie się łożyska. To bardzo poważne powikłanie i dla matki, i dla dziecka. Dlatego przyczynę silnego puchnięcia zawsze trzeba wyjaśnić.
Aby stwierdzić, czy nic ci nie zagraża, ginekolog sprawdzi m.in., czy puchnięciu nie towarzyszy wysokie ciśnienie krwi (wartości powyżej 140/90 mmHg) lub białkomocz (jeśli białko wydalane jest z moczem, woda przenika z naczyń do tkanek miękkich, tworząc obrzęki).  

Niewidoczne obrzęki – co to takiego?

Opuchlizna w ciąży może być również ukryta! Zdarza się, że nadmiar wody równomiernie gromadzi się w tkance podskórnej i w całym organizmie. O ukrytych obrzękach może świadczyć zbyt gwałtowne przybieranie na wadze – powyżej 0,5 kg w ciągu tygodnia.

Jak sprawdzić, czy masz ukryte obrzęki?

 • Uciśnij palcem kość piszczelową w połowie podudzia.
 • Poczekaj 5 sek. Jeśli po zabraniu palca zobaczysz małe wgłębienie, to znaczy, że masz obrzęknięte nogi. Wtedy koniecznie powinnaś wybrać się do swojego lekarza.
To, że masz duże lub ukryte obrzęki, nie musi oznaczać, że dzieje się coś złego. Zawsze jednak trzeba wyjaśnić, w czym rzecz. Podczas ciąży wszelkie niepokojące objawy należy wyjaśniać u lekarza. Lepiej dmuchać na zimne!

Ginekolog wyjaśnia:

Co na spuchnięte nogi?

Choć organizm przed porodem musi gromadzić zapasy wody, twoje nogi wcale nie muszą być obrzmiałe jak balony. Te sposoby sprawią, że obrzęki będą mniejsze:
 1. Nie stój i nie siedź w bezruchu – jeśli nadal pracujesz i musisz spędzać wiele godzin za biurkiem, rób sobie przerwy. Od czasu do czasu wstań, pospaceruj, rozruszaj się albo nawet połóż na chwilę. 
 2. Odpoczywaj z nogami w górze – gdy leżysz lub siedzisz, zadbaj, by stopy znalazły się wyżej niż twoje biodra. To ułatwia odpływ krwi z nóg. Możesz także spać w tej pozycji. 
 3. Noś wygodne buty – nie powinny być zbyt ciasne ani na zbyt wysokim obcasie, bo to również utrudnia krążenie krwi. 
 4. Nie noś skarpetek z ciasnym ściągaczem – podobnie jak zbyt ciasne buty utrudniają krążenie.
 5. Pij dużo wody – odpowiednie nawodnienie organizmu wspiera pracę nerek.
 6. Ogranicz solenie – nadmiar soli może zatrzymywać wodę w organizmie. Ale pamiętaj, przyszła mama nie może całkiem wyeliminować soli ze swojej diety. 
 7. Używaj żeli i kremów chłodzących
 8. Rób okłady i kąpiele nóg w wodzie z dodatkiem olejków ziołowych (rumianek, lawenda, rozmaryn, drzewo herbaciane). 
 
 
Na to się przygotuj: W pierwszych dniach, a czasem nawet tygodniach po porodzie nogi czy ręce mogą puchnąć jeszcze bardziej niż w ciąży. Dzieje się tak, bo organizm nie od razu pozbywa się nagromadzonych zapasów wody. Z czasem to się unormuje.

 Zobacz także:


Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski, specjalista ginekolog położnik, Szpital im. A. Falkiewicza we Wrocławiu

Doładuj
Przeładuj