Nie lekceważ obrzęków w ciąży

Jeżeli sądzisz, że uda ci się uniknąć obrzęków w ciąży, to się rozczarujesz. Tuż przed porodem ma je każda z nas! Ale uwaga! Jeśli pojawią się wcześniej w ciąży, mogą świadczyć o zagrożeniu poronieniem. Sprawdź, kiedy musisz uważać!
Beata Turska
Opuchnięcia w ciąży
fot. AdobeStock
Obrzęki w ciąży zwykle pojawiają się pod koniec ciąży i są jednym z najwcześniejszych objawów porodu. Organizm po prostu przygotowuje się na utratę krwi podczas porodu i gromadzi zapasy wody. Po porodzie zostanie wchłonięta do naczyń krwionośnych, a jej nadmiar przefiltrowany przez nerki i wydalony wraz z moczem (nie stanie się to od razu: w pierwszych dniach, a czasem nawet tygodniach po porodzie nogi czy ręce mogą puchnąć ci jeszcze bardziej niż w ciąży).
Wieczorne obrzęki nóg pojawiają się też dlatego, że gdy siedzisz, rosnąca macica uciska żyły biodrowe. Krew zatrzymuje się w naczyniach nóg i nie może powrócić do serca. Część wody, która wchodzi w jej skład, przenika wówczas z naczyń do tkanek miękkich, tworząc tzw. obrzęki zastoinowe.

Obrzęki w ciąży, które nie świadczą o problemach

Nie ma powodów do niepokoju, jeśli obrzęki:

 • pojawiają się po 36. tygodniu ciąży, a więc dopiero pod sam jej koniec;
 • są niewielkie,
 • dotyczą stawu skokowego, stóp  i palców dłoni (może im towarzyszyć drętwienie rąk w ciąży - zespół cieśni nadgarstka), a nie np. twarzy;
 • ustępują po nocy, rano nie budzisz się opuchnięta;
 • nie towarzyszą im inne, niepokojące objawy, przede wszystkim zbyt wysokie ciśnienie.
Redakcja poleca: Obrzęki i żylaki w ciąży – czy są na nie sposoby? [WIDEO]
Spuchnięte nogi to zmora wielu przyszłych mam. Sprawdź, co robić, aby uniknąć obrzęków w ciąży. Poznaj praktyczne sposoby na to, jak przynieść ulgę opuchniętym nogom. Podpowiada ekspert, dr Tadeusz Oleszczuk.

Sposób na opuchliznę w ciąży

Zapasy zapasami, ale twoje nogi nie muszą być spuchnięte jak balony. Jeśli chcesz, żeby obrzęki były mniejsze:
 • Nie stój i nie siedź w bezruchu. Jeśli musisz spędzać wiele godzin za biurkiem, rób sobie przerwy. Od czasu do czasu wstań, pospaceruj, rozruszaj się albo nawet połóż na chwilę. 
 • Odpoczywaj z lekko uniesionymi nogami. To ułatwia odpływ krwi. Możesz także spać w tej pozycji. 
 • Noś wygodne buty. Nie powinny być zbyt ciasne ani na zbyt wysokim obcasie, bo to również utrudnia krążenie krwi. 
 • Nie noś skarpetek ze zbyt ciasnym ściągaczem. Podobnie jak zbyt ciasne buty utrudniają krążenie.

Zobacz także: Sposoby na żylaki w ciąży

Puchnięcie w ciąży może być groźne

Koniecznie jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, jeżeli obrzęki w ciąży
 • pojawiają się na wcześniejszym etapie ciąży, tzn. przed 36. tygodniem ciąży,
 • dotyczą nie tylko rąk i nóg, ale także innych części ciała, np. twarzy,
 • budzisz się już opuchnięta; podczas nocnego odpoczynku obrzęki powinny znikać.
Dużych obrzęków nie wolno lekceważyć. Choć taki objaw może być bez znaczenia, zdarza się, że zwiastuje gestozę (nazywaną też stanem przedrzucawkowym, a kiedyś – zatruciem ciążowym). Nieleczona gestoza może doprowadzić do rzucawki: niebezpiecznych drgawek podobnych do ataku padaczki, którym może towarzyszyć przedwczesne odklejenie się łożyska. To bardzo poważne powikłanie i dla matki, i dla dziecka, dlatego przyczynę dużych obrzęków zawsze trzeba wyjaśnić.
Żeby stwierdzić, czy nic ci nie zagraża, ginekolog sprawdzi m.in., czy obrzękom towarzyszy nadciśnienie w ciąży (powyżej 140/90 mmHg) lub białkomocz (jeśli białko wydalane jest z moczem, woda przenika z naczyń do tkanek miękkich, tworząc obrzeki).  

Uwaga, opuchnięcia w ciąży mogą być ukryte!

Obrzęki nie zawsze są widoczne. Zdarza się, że nadmiar wody równomiernie gromadzi się w tkance podskórnej i całym organizmie. O ukrytych obrzękach może świadczyć zbyt gwałtowne (powyżej 0,5 kg na tydzień) przybieranie na wadze.

Żeby sprawdzić, czy masz ukryte obrzęki:
 • Uciśnij palcem kość piszczelową w połowie podudzia.
 • Poczekaj 5 sekund. Jeśli po zabraniu palca zobaczysz na ciele małe wgłębienie, to znaczy, że masz obrzęknięte nogi i koniecznie powinnaś wybrać się do swojego lekarza.

Fakt, że masz zbyt duże lub ukryte obrzęki nie musi oczywiście oznaczać,  że dzieje się coś  złego, zawsze jednak trzeba wyjaśnić, w czym rzecz. Podczas ciąży wszelkie niepokojące objawy powinny skłonić cię do wizyty u lekarza. Lepiej dmuchać na zimne!

Zobacz także:


Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski, specjalista ginekolog położnik, Szpital im. A. Falkiewicza we Wrocławiu

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Upał w ciąży

Dieta przyszłej mamy