GRY

Nie lekceważ obrzęków w ciąży

Jeżeli sądzisz, że uda ci się uniknąć obrzęków w ciąży, to się rozczarujesz. Tuż przed porodem ma je każda z nas! Ale uwaga! Jeśli pojawią się wcześniej w ciąży, mogą świadczyć o zagrożeniu poronieniem. Sprawdź, kiedy musisz uważać!
Opuchnięcia w ciąży
fot. AdobeStock
Obrzęki w ciąży zwykle pojawiają się pod koniec ciąży i są jednym z najwcześniejszych objawów porodu. Organizm po prostu przygotowuje się na utratę krwi podczas porodu i gromadzi zapasy wody. Po porodzie zostanie wchłonięta do naczyń krwionośnych, a jej nadmiar przefiltrowany przez nerki i wydalony wraz z moczem (nie stanie się to od razu: w pierwszych dniach, a czasem nawet tygodniach po porodzie nogi czy ręce mogą puchnąć ci jeszcze bardziej niż w ciąży).
Wieczorne obrzęki nóg pojawiają się też dlatego, że gdy siedzisz, rosnąca macica uciska żyły biodrowe. Krew zatrzymuje się w naczyniach nóg i nie może powrócić do serca. Część wody, która wchodzi w jej skład, przenika wówczas z naczyń do tkanek miękkich, tworząc tzw. obrzęki zastoinowe.

Obrzęki w ciąży, które nie świadczą o problemach

Nie ma powodów do niepokoju, jeśli obrzęki:

 • pojawiają się po 36. tygodniu ciąży, a więc dopiero pod sam jej koniec;
 • są niewielkie,
 • dotyczą stawu skokowego, stóp  i palców dłoni (może im towarzyszyć drętwienie rąk w ciąży - zespół cieśni nadgarstka), a nie np. twarzy;
 • ustępują po nocy, rano nie budzisz się opuchnięta;
 • nie towarzyszą im inne, niepokojące objawy, przede wszystkim zbyt wysokie ciśnienie.
Redakcja poleca: Obrzęki i żylaki w ciąży – czy są na nie sposoby? [WIDEO]
Spuchnięte nogi to zmora wielu przyszłych mam. Sprawdź, co robić, aby uniknąć obrzęków w ciąży. Poznaj praktyczne sposoby na to, jak przynieść ulgę opuchniętym nogom. Podpowiada ekspert, dr Tadeusz Oleszczuk.

Sposób na opuchliznę w ciąży

Zapasy zapasami, ale twoje nogi nie muszą być spuchnięte jak balony. Jeśli chcesz, żeby obrzęki były mniejsze:
 • Nie stój i nie siedź w bezruchu. Jeśli musisz spędzać wiele godzin za biurkiem, rób sobie przerwy. Od czasu do czasu wstań, pospaceruj, rozruszaj się albo nawet połóż na chwilę. 
 • Odpoczywaj z lekko uniesionymi nogami. To ułatwia odpływ krwi. Możesz także spać w tej pozycji. 
 • Noś wygodne buty. Nie powinny być zbyt ciasne ani na zbyt wysokim obcasie, bo to również utrudnia krążenie krwi. 
 • Nie noś skarpetek ze zbyt ciasnym ściągaczem. Podobnie jak zbyt ciasne buty utrudniają krążenie.

Zobacz także: Sposoby na żylaki w ciąży

Puchnięcie w ciąży może być groźne

Koniecznie jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, jeżeli obrzęki w ciąży
 • pojawiają się na wcześniejszym etapie ciąży, tzn. przed 36. tygodniem ciąży,
 • dotyczą nie tylko rąk i nóg, ale także innych części ciała, np. twarzy,
 • budzisz się już opuchnięta; podczas nocnego odpoczynku obrzęki powinny znikać.
Dużych obrzęków nie wolno lekceważyć. Choć taki objaw może być bez znaczenia, zdarza się, że zwiastuje gestozę (nazywaną też stanem przedrzucawkowym, a kiedyś – zatruciem ciążowym). Nieleczona gestoza może doprowadzić do rzucawki: niebezpiecznych drgawek podobnych do ataku padaczki, którym może towarzyszyć przedwczesne odklejenie się łożyska. To bardzo poważne powikłanie i dla matki, i dla dziecka, dlatego przyczynę dużych obrzęków zawsze trzeba wyjaśnić.
Żeby stwierdzić, czy nic ci nie zagraża, ginekolog sprawdzi m.in., czy obrzękom towarzyszy nadciśnienie w ciąży (powyżej 140/90 mmHg) lub białkomocz (jeśli białko wydalane jest z moczem, woda przenika z naczyń do tkanek miękkich, tworząc obrzeki).  

Uwaga, opuchnięcia w ciąży mogą być ukryte!

Obrzęki nie zawsze są widoczne. Zdarza się, że nadmiar wody równomiernie gromadzi się w tkance podskórnej i całym organizmie. O ukrytych obrzękach może świadczyć zbyt gwałtowne (powyżej 0,5 kg na tydzień) przybieranie na wadze.

Żeby sprawdzić, czy masz ukryte obrzęki:
 • Uciśnij palcem kość piszczelową w połowie podudzia.
 • Poczekaj 5 sekund. Jeśli po zabraniu palca zobaczysz na ciele małe wgłębienie, to znaczy, że masz obrzęknięte nogi i koniecznie powinnaś wybrać się do swojego lekarza.

Fakt, że masz zbyt duże lub ukryte obrzęki nie musi oczywiście oznaczać,  że dzieje się coś  złego, zawsze jednak trzeba wyjaśnić, w czym rzecz. Podczas ciąży wszelkie niepokojące objawy powinny skłonić cię do wizyty u lekarza. Lepiej dmuchać na zimne!

Zobacz także:

Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski, specjalista ginekolog położnik, Szpital im. A. Falkiewicza we Wrocławiu

Internetowa Szkoła Rodzenia
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu