kobieta, radość, emocje, łóżko
fot. © Peter Atkins - Fotolia.com

Wszystko o śluzie szyjkowym

Odpowiedni poziom estrogenów, progesteronu, LH czy FSH – to nie wszystko. Śluz szyjkowy jest równie silnym uwarunkowaniem płodności, co fakt zachodzącej owulacji.
kobieta, radość, emocje, łóżko
fot. © Peter Atkins - Fotolia.com

Obserwacja śluzu szyjkowego, choć wymaga systematyczności, jest łatwa i może ją wykonywać niemal każda kobieta.

Śluz szyjkowy – skład i jakość

Śluz produkowany przez szyjkę macicy składa się przede wszystkim z wody (w około 90 proc.), ale zawiera także cukry, białka, enzymy. Śluz zależy nie tylko od poziomu hormonów, np.podczas owulacji zwiększa się hormon luteinizujący, ale także od odpowiednich uwarunkowań w samej biocenozie pochwy. Ogromne znaczenie ma naturalna czystość pochwy, czyli rozwijające się w pochwie pałeczki kwasu mlekowego, a nie uzyskiwana sztucznie poprzez stosowanie preparatów do higieny intymnej. Stoją one na straży czystości środowiska pochwy, gdyż uniemożliwiają rozwój innych bakterii poprzez wytwarzanie kwaśnego środowiska.

Na jakość śluzu ma wpływ to, jak się odżywiamy, np. siemię lniane ma właściwości polepszające śluz, podobnie jak olej z wiesiołka (jednakże zażywany tylko do owulacji). Ogromny wpływ mają także farmaceutyki, począwszy od syropów na kaszel (np. Flegamina rozrzedza śluz), aż po tabletki hormonalne.
Redakcja poleca: Dieta kobiety i mężczyzny, którzy planują zajść w ciążę? - Radzi dietetyk (film)
Ile kawy dziennie może spożywać kobieta, która stara się o dziecko? Dlaczego tak ważna jest zawartość przeciwutleniaczy w diecie przyszłego taty i jakie produkty spożywane przez mężczyznę poprawią jakość nasienia?

Śluz szyjkowy a antykoncepcja hormonalna

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej niekorzystnie wpływa na śluz szyjkowy. Blokuje ona zachodzące naturalnie procesy w ciele kobiety, dlatego też szyjka macicy odzwyczaja się od cyklów hormonalnych, a co za tym idzie – od produkcji śluzu. Parametry takiego śluzu szyjkowego są dużo gorsze, stąd kobiety, które mają problem z poczęciem dziecka trafiają właśnie do gabinetów ginekologicznych.

Oczywiście medycyna oferuje w takim przypadku rozwiązania farmakologiczne – przy założeniu, że szyjka ogólnie jest zdrowa, że nie ma stanu zapalnego czy nadżerki. Jednak leczenie i powrót do naturalnego stanu zajmuje czas.

Jak kobieta może obserwować zmiany śluzu

Wygląd i konsystencja śluzu zmieniają się w zależności od dnia cyklu. Łatwo zauważyć, jak zmienia się śluz w trakcie cyklu – wystarczy siebie obserwować. Najłatwiej to zrobić przed oddaniem moczu, kilka razy w ciągu dnia. Na jasnym papierze toaletowym można sprawdzić, jak wygląda śluz. Jeżeli kobieta sprawdza wygląd śluzu systematycznie, w którymś momencie zauważa, że śluzu jest więcej, że zmienia on właściwości.

Kontrola śluzu u ginekologa

O sprawdzenie jakości śluzu możemy poprosić ginekologa podczas wizyty w okresie płodnym kobiety. Lekarz może sprawdzić parametry śluzu i określić, czy jest on prawidłowy, czy nie. Jeżeli staramy się o dziecko, dodatkowo lekarz może wykonać badanie ultrasonograficzne, w trakcie którego można zaobserwować wzrost pęcherzyka z komórką jajową.

Okres płodny


Okres płodny można zauważyć poprzez samoobserwację śluzu, a jeżeli nie mamy w tym wprawy bądź śluz jest kiepskiej jakości, warto wspomagać się urządzeniami medycznymi jak komputery cyklu, np. Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly. Poprzez codzienny pomiar temperatury pod językiem komputer analizuje cykl i informuje za pomocą światełek o fazie płodnej (czerwona lampka) czy niepłodnej (zielona). Komputery cyklu można z powodzeniem stosować jako naturalną metodę regulacji poczęć – przy bardzo wysokim wkaźniku Pearla (w ujęciu procentowym 99,36 proc.) kobieta w każdym cyklu może sama decydować, czy chce zajść w ciążę, czy nie. Brak ingerencji w cykl – jak to ma miejsce w przypadku antykoncepcji hormonalnej – wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie kobiety.

Jak zadbać o swoje zdrowie intymne

Co może jeszcze zrobić kobieta, by zadbać o swoje zdrowie intymne?
  • jeść zdrowo
  • stosować przyjazną antykoncepcję, która nie ingeruje w organizm
  • unikać nadmiernego stosowania płynów do higieny intymnej i sztucznych kosmetyków, które zawierają mnóstwo substancji o trudnym do przewidzenia wpływie na organizm.
Często popełnianym błędem higienicznym jest całkowite usuwanie owłosienia w okolicach intymnych – wtedy przy użyciu pieniącego się mydła bądź środka myjącego w płynie jest wielce prawdopodobne, że piana czy płyn dostaną się do środka pochwy. Grozi to wystąpieniem różnego rodzaju podrażnień.

Zobacz też: 5 największych mitów o kobiecym cyklu
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy