Obturacyjne zapalenie oskrzeli
fot. StockAdobe

Jak odróżnić obturacyjne zapalenie oskrzeli od astmy?

Czym jest obturacyjne zapalenie oskrzeli, jakie są przyczyny choroby i jak ją leczyć? Przeczytaj, jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania. Podpowiadamy, jak objawia się obturacyjne zapalenie oskrzeli i czym różni się od astmy.
Milena Oszczepalińska
Obturacyjne zapalenie oskrzeli
fot. StockAdobe
Jeśli masz dziecko w wieku przedszkolnym, prawdopodobnie wiesz już, czym jest zapalenie oskrzeli. Jest to bowiem jedna z częstszych chorób, na jakie zapadają kilkulatki. Ale jeśli tym razem lekarz zdiagnozował u twojego dziecka obturacyjne zapalenie oskrzeli, a ty nie wiesz, co ten termin oznacza i czy jest to groźna postać choroby, przeczytaj. Wyjaśniamy, czym jest obturacyjne zapalenie oskrzeli i jak odróżnić je od astmy wczesnodziecięcej.

Czym jest obturacyjne zapalenie oskrzeli?

Obturacyjne zapalenie oskrzeli (inaczej spastyczne) to choroba infekcyjna, najczęściej wywoływana przez wirusa (dlatego zwykle chorują na nią dzieci – ich układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty). W przypadku tej postaci zapalenia oskrzeli dochodzi do zwężenia dróg oddechowych i skurczu oskrzeli, dlatego nazywane jest spastycznym. Obturacyjne zapalenie oskrzeli nazywane bywa również zapaleniem oskrzelików.
Redakcja poleca: Smog: jaki ma wpływ na zdrowie dzieci i dorosłych? [WIDEO]
Zanieczyszczenia, którymi oddychamy, wpływają szczególnie silnie na dzieci – mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki. W jaki sposób? Zobacz nasz film!

Przyczyny choroby

Obturacyjne zapalenie oskrzeli wywołuje wirus, dlatego bardzo łatwo można się nim zarazić, zwłaszcza jeśli przebywa się zatłoczonych pomieszczeniach. Wśród przyczyn zachorowania wymienia się:
 • bliski kontakt dziecka z innymi dziećmi (np. w przedszkolu);
 • posiadanie starszego rodzeństwa (starsze dzieci mogą przenosić infekcje do domu);
 • ubieranie dziecka niestosownie do pogody  tendencje rodziców do przegrzewania malucha;
 • przerośnięty trzeci migdałek;
 • niedokrwistość;
 • tzw. bierne palenie papierosów (dzieci nie mogą przebywać w zadymionych pomieszczeniach!);
 • przebywanie w zanieczyszczonym środowisku;
 • suche powietrze (działanie kaloryferów, klimatyzacji).

Jak objawia się obturacyjne zapalenie oskrzeli u dzieci?

Charakterystyczne objawy dla obturacyjnego zapalenia oskrzeli to świszczący oddech oraz kaszel. Może być suchy lub mokry, odrywający się. Inne objawy to:
 • gorączka;
 • ból głowy;
 • wymioty (czasami);
 • katar.

Leczenie obturacyjnego zapalenia oskrzeli

Spastyczne zapalenie oskrzeli najczęściej wywoływane jest przez wirus, a wówczas tak jak przy innych infekcjach wirusowych leczenie polega na łagodzeniu objawów. Nie podaje się antybiotyku. Cenne jest natomiast stosowanie inhalacji. W przypadku wysokiej temperatury, dziecku podaje się leki przeciwgorączkowe.

Po chorobie u dziecka może pozostać jeszcze suchy kaszel, który z czasem sam minie. Inaczej jest w przypadku astmy – tu świszczący oddech i kaszel  utrzymują się i leki przeciwkaszlowe nie są skuteczne. Jeśli więc dostrzegasz u dziecka powyższe objawy, a dodatkowo uskarża się ono na ból w klatce piersiowej i trudności z oddychaniem, zbadaj je w kierunku astmy wczesnodziecięcej. Obturacyjne zapalenie oskrzeli jest chorobą infekcyjną, natomiast podłożem astmy są alergeny. Im szybciej lekarz zdiagnozuje, co wywołuje astmę u twojego dziecka, tym szybciej będzie ono mogło normalnie funkcjonować. Nieleczona astma jest bowiem mocno uciążliwą dolegliwością.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy