brzuch ciężarnej
fot. Fotolia

Ocena wymiarów miednicy w ciąży

To proste badanie, które pomaga ocenić, czy kobieta może urodzić swoje dziecko drogami natury.
Dorota Kornacka
brzuch ciężarnej
fot. Fotolia

Po co wykonuje się to badanie?  

Badanie zewnętrznego pomiaru miednicy służy orientacyjnemu określeniu rozmiarów kanału rodnego, przez który dziecko opuszcza macicę w czasie porodu. Dzięki temu lekarz ocenia, czy możliwy jest poród drogami natury, czy też prawdopodobnym rozwiązaniem będzie cesarskie cięcie.
   
Redakcja poleca: Poród indukowany: kiedy wywoływanie porodu jest konieczne? Wyjaśnia ginekolog-położnik
Poród indukowany bywa konieczny, jeśli akcja porodowa zbyt długo nie rozpoczyna się samoistnie po planowanym terminie porodu. Wywoływanie porodu może też nastąpić na skutek niektórych chorób u ciężarnej albo makrosomii płodu.

Na czym polega to badanie? 

Do badania używa się miednicomierza – urządzenia przypominającego cyrkiel. Jego końce przykłada się do krawędzi mierzonych struktur.
 

Kiedy wykonuje się to badanie?

Badanie wykonuje się na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu, podczas kontrolnej wizyty ginekologicznej, która przypada między 33. a 37. tygodniem ciąży.  
 

Jak interpretować wyniki badania?

W wyniku tego badania otrzymuje się zewnętrzne wymiary miednicy, czyli wymiary miednicy większej. Jej nieprawidłowe wymiary mogą świadczyć o nieprawidłowościach w budowie miednicy mniejszej, czyli kostnego „rusztowania” kanału rodnego (jej zmierzenie nie jest możliwe – wymiary miednicy mniejszej można ustalić na podstawie zdjęcia rentgenowskiego). A to może być wskazaniem do rozwiązania porodu przez cesarskie cięcie.    

Sprawdź: Kiedy robi się cesarskie cięcie    
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy