GRY
 
 

Co przemieni mamę w kochankę

Możesz być pewien, że jeśli zostawisz kobietę samą z opieką nad dziećmi, to spać też będziesz sam. Przeczytaj, co możesz zrobić, by twoja partnerka miała ochotę na seks.

seks po porodzie, para w łóżku
fot. Fotolia

Gdzieś między kolejną zmianą pieluchy a kaszką, która wylądowała na podłodze – prawdopodobnie tutaj podziała się namiętność twojej partnerki, odkąd urodziło się dziecko (lub więcej dzieci). Zagubiona w natłoku codziennych spraw, niestety, przyjemności zostawia na potem, a że to „potem” wciąż nie nadchodzi... Cóż, czekasz cierpliwie, sugerujesz, próbujesz delikatnie się zbliżyć i wciąż nic. W końcu zaczynasz się zastanawiać, czy to partnerka stała się oziębła, czy to z tobą jest coś nie tak?

To oziębłość czy zmęczenie

Zacznijmy od kwestii pierwszej – szacuje się, że tylko 10 proc. Polek cierpi na oziębłość w sensie medycznym, czyli całkowity zanik libido. Jeśli zatem na jakimkolwiek etapie waszego związku było z tymi sprawami dobrze – to raczej nie trafiłeś na tę jedną z dziesięciu. Czyli chodzi o ciebie? Hmm... Może ujmijmy to tak: wina zawsze leży po obu stronach, ale żeby coś się zmieniło na lepsze, przynajmniej jedno z was musi wyjść z inicjatywą. Nie, nie chodzi o powiedzenie: „Chciałbym, żeby było jak dawniej” ani „Mam na ciebie wielką ochotę”. Będziesz zaskoczony, ale mamusie „wracają” do bycia seksowną z wielu pozaseksualnych powodów.
Redakcja poleca: Zobacz najnowszy numer magazynu „Mama Fit&Beauty”
Wracasz do formy po porodzie? Szukasz skutecznej diety odchudzającej lub zabiegu, który pomoże wyszczuplić brzuch? Zajrzyj do magazynu dla aktywnych mam i sprawdź, co radzą eksperci.

Na dobry początek – pomóż jej

Już badania z 2005 r. potwierdziły, że Polkom nie grozi epidemia zaniku libido. Co prawda jedna na trzy ankietowane przyznała, że seks nie jest dla niej najważniejszy, ale – zdaniem specjalistów – mówiły tak... ze zmęczenia. Codziennością. Większość kobiet jest tak skoncentrowana na najbliższych, że własne potrzeby spycha na dalszy plan. Jeśli spojrzeć na listę kobiecych priorytetów, to za najważniejsze Polki uznają: udane dzieci (85 proc.) i szczęśliwe życie rodzinne (84 proc.). Pomaganie innym to priorytet połowy rodaczek. Udane życie erotyczne jest ważne jedynie dla 44 proc. Polek. Tyle mówią statystyki, a seksuolodzy dodają:

– To niepokojący trend, który pokazuje, że często życie seksualne polskich kobiet odstawiane jest na boczny tor – komentuje prof. Zbigniew Lew-Starowicz. – Moim zdaniem robią tak dlatego, że chcą sprawdzić się i jako żona oraz matka, i jako kochanka, a do tego jeszcze pracują. W rezultacie są chronicznie zmęczone i zestresowane.

Drogi mężczyzno, jaki z tego płynie optymistyczny wniosek dla ciebie? Ano taki, że twoim wrogiem w walce o odzyskanie „dawnej” ponętnej żony jest nadmiar obowiązków, a część z nich możesz przejąć ty.
  • Zrób to tak: wprawdzie w zastępstwie partnerki nie nakarmisz smyka piersią, ale z powodzeniem mógłbyś go kąpać, przewijać, dokarmiać butelką czy łyżeczką (jeśli jest już większy) i ponosić na rękach. Nie czekaj, aż ukochana sama zwróci się o pomoc. Sam ubierz dzieciaki i zabierz na zimowy spacer.

Rachunek sumienia

Wielu mężczyzn grymasi, że seks dla kobiety zaczyna się 24 godziny przed zbliżeniem. Tak właśnie jest! A w przypadku mam nawet więcej. Wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni (miesięcy, np. podczas ciąży), może zabić lub ożywić w kobiecie ochotę na seks i wszelkie czułości. Tymczasem męska pamięć analityczna sięga jedynie kilku minut wstecz. „Przecież byłem miły...” – mówią zawiedzeni, gdy partnerka po całym dniu pracy i dwóch minutach czułości nie ma ochoty na łóżkowe igraszki. Pamiętaj, kobiety z natury nie rozdzielają sfery intymnej od codziennych trosk. Zabierają je ze sobą do sypialni i najchętniej właśnie wtedy przegadałyby je z partnerami. Dlaczego? Bo większość panów w takiej chwili poświęca im wreszcie całą swoją uwagę.
  • Zrób to tak: wieczorem, zanim pójdziecie do sypialni, zapytaj partnerkę, czy coś ją martwi. Rozmawiajcie poza łóżkiem, by ono kojarzyło wam się tylko ze snem i przyjemnością. W środku nocy nie rozwiążesz każdego problemu, ale przynajmniej wysłuchasz i sprawisz, że twoja kobieta poczuje, że nie jest ze wszystkim sama. Przecież przelewami, zakupem wózka i wstępną selekcją ogłoszeń niań możesz zająć się ty.

ZOBACZ TEŻ: Seks może być dobry – przekonuje Joanna Keszka

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci