Ochrona przeciwsłoneczna dziecka
fot. Fotolia

O czym należy pamiętać przed spacerem w lecie?

Mimo że tak mocno świeci, słońce ma więcej ciemnych niż jasnych stron. Nie jesteśmy w stanie się przed nim ukryć – zresztą życie bez niego byłoby przecież niemożliwe. Dlatego trzeba rozsądnie korzystać ze słońca i niwelować negatywne skutki jego promieniowania. Zwłaszcza dzieci muszą być odpowiednio zabezpieczone.
Magdalena Drab
Ochrona przeciwsłoneczna dziecka
fot. Fotolia
Większość dorosłych ma sporą wiedzę na temat niebezpieczeństw, jakie niesie ekspozycja słoneczna. Mimo wszystko nie do końca są świadomi, jak bardzo skóra dziecka różni się od ich skóry, a jej prawidłowe zabezpieczenie to o wiele więcej, niż jednokrotne posmarowanie skóry kremem z filtrem.

Czym się różni skóra dziecka od skóry dorosłego?

Skóra niemowlęcia jest nawet kilkakrotnie cieńsza od skóry mamy czy taty, nie ma jeszcze w pełni wykształconych melanocytów (komórek barwnikowych), a zatem jej system obronny nie działa tak sprawnie, a co za tym idzie – nie pomaga chronić skóry przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV. Ponieważ skóra (jak wspominaliśmy) jest bardzo cienka i delikatna, "ułatwia" słońcu uszkodzenie także głębiej położonych komórek. Dlatego dzieci muszą być całkowicie zabezpieczone – w jeszcze większym stopniu niż dorośli.  

Warto wiedzieć: Bezpieczne opalanie - 5 zasad, o których musisz pamiętać
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

Czym grozi długotrwałe przebywanie na słońcu bez zabezpieczenia?

Następstwa działania słońca na skórę mogą być widoczne w ciągu kilku godzin lub dopiero po kilku latach! Poparzenia słoneczne to najczęstsze uszkodzenia skóry wywoływane działaniem słońca. Występują w ciągu 4-6 godzin po ekspozycji na promienie UV i charakteryzują się zaczerwienieniem z towarzyszącym uczuciem pieczenia i palenia, a czasem nawet bólu. Trzeba pamiętać, że poparzenie to nie tylko chwilowe podrażnienie skóry – badania pokazują, że poparzenia słoneczne w dzieciństwie są podstawowym czynnikiem rozwoju czerniaka złośliwego w wieku dojrzałym!

Słonce przefiltrowane

Nadmierna ekspozycja na słońce działa szkodliwie, nawet jeśli nie doszło do poparzenia. Nie ma zatem czegoś takiego jak zdrowa opalenizna – jej pojawienie się jest dowodem na to, że skóra "broniła" się przed szkodliwym promieniowaniem. Dlatego maluchy powinny na dworze przebywać w cieniu lub półcieniu (w wózku należy postawić budkę i rozłożyć parasolkę). Ważne, by dziecko było ubrane w przewiewne ubranka z naturalnych tkanin, a na główce miał czapkę (najlepiej taką, która chroni także kark). Ponadto bez filtra ani rusz! Powinniśmy codziennie (niezależnie od pory roku!) dbać o ochronę przeciwsłoneczną, latem wyostrzając dodatkowo naszą czujność.

O czym należy pamiętać przed spacerem w lecie?

Zanim wyjdziemy z dzieckiem na słoneczny spacer, trzeba zabezpieczyć jego skórę odpowiednio dobranym produktem stworzonym z myślą o małych dzieciach – najlepiej SPF 50. Smarujemy nimi ciało dziecka około 20 min przed wyjściem na słońce i powtarzamy aplikację, jeśli spacer jest długi lub np. gdy maluszek bawił się w baseniku.
Poza posmarowaniem rączek, nóżek, plecków czy brzuszka, trzeba odpowiednio zabezpieczyć tzw. miejsca wrażliwe. Co mamy na myśli? Miejsca szczególnie wrażliwe na promieniowanie słoneczne to:
  • znamiona barwnikowe i przebarwienia – których nadmierna ekspozycja na słońce bez zabezpieczenia filtrami zwiększa ryzyko powstania zmian nowotworowych!
  • zmiany posłoneczne, takie jak np. piegi czy przebarwienia, które mogą się nasilić lub ponownie pojawić po kąpieli słonecznej;
  • blizny – wokół nich mogą pojawić się przebarwienia.
Warto pamiętać, że szczególnie narażone na ekspozycję na słońce i niebezpieczne poparzenia są także uszy, nos, policzki.

Polecamy: Czy opalanie jest niezdrowe?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy