GRY
 
 

Burza w podróży: jak się zachować podczas burzy? [WIDEO]

Co roku od pioruna ginie w Polsce kilkadziesiąt osób! Można się jednak przed burzą ochronić, nawet jeśli zaskoczy was podczas jazdy samochodem albo na spacerze.

Czy samochód jest bezpieczny podczas burzy?

Najbezpieczniej jest przeczekać  burzę w murowanym budynku, najlepiej z piorunochronem, ale auto przez ekspertów także jest uznane za bezpieczne miejsce.

Uwaga! Jeśli deszcz ogranicza widoczność, lepiej zatrzymać się na poboczu, ale nie pod drzewem. Można stanąć pod wiaduktem, pod mostem – jeśli nie będziesz stwarzać zagrożenia na drodze.

Jak przeczekać burzę w plenerze?

Jeśli jednak burza zaskoczyła was:

  • nad wodą, oddalcie się jak najszybciej od wody i terenów podmokłych. Zagrożeniem może być nawet wilgotny mech czy trawa, które mogą doprowadzić do pośredniego porażenia piorunem. Podczas burzy absolutnie nie wolno się kąpać w jeziorze czy rzece!
  • w otwartej przestrzeni, np. na łące, najlepiej ukryć się w zagłębieniu terenu. I przyjąć pozycję na żółwia, czyli skulić się - nie wolno kłaść się na ziemi. Warto usiąść na plecaku czy kurtce, żeby odizolować się od podłoża. Grupa osób na otwartej przestrzeni powinna się rozproszyć.
  • w górach, jak najszybciej musicie oddalić się ze szczytu. Warto też, jeśli to możliwe, przejść na zawietrzną stronę góry.
  • w lesie, jak najszybciej należy go opuścić. Jeśli to niemożliwe, trzeba poszukać miejsca jak najniżej usytuowanego, wśród niższych drzew i przyjąć pozycję żółwia. Nigdy nie chowaj się w czasie burzy pod drzewami. Lepiej zmoknąć, niż zostać porażonym piorunem.
Zobacz też: 5 ważnych pytań o jedzenie na wakacjach
 
MIT! Rozmawianie przez komórkę nie ściąga na nas piorunów. I nie ma też potrzeby wyłączania jej podczas burzy. 
Doładuj
Przeładuj