gdzie nad morze z dzieckiem
fot. AdobeStock

Jak chronić niemowlę przed słońcem?

Pokusa, by wystawić dziecko na słońce, jest silna, bo mit zdrowej opalenizny nadal znajduje wielu wyznawców. Noworodki wymagają jednak szczególnej ochrony. Jakiej – pytamy dr n.med. Dorotę Jenerowicz, dermatolożkę z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Małgorzata Wódz
gdzie nad morze z dzieckiem
fot. AdobeStock

Jak chronić niemowlę przed słońcem i dlaczego niemowlę i słońce to niedobrana para – wyjaśnia dr n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolożka z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (jako pierwsza osoba z Polski uzyskała tytuł międzynarodowego specjalisty, nadawany przez Europejskie Stowarzyszenie Lekarzy Specjalistów, UEMS).

Dlaczego nie należy opalać noworodka?

Opalenizna nie jest niczym innym, jak tylko reakcją obronną skóry na działanie promieni słonecznych. Jej pojawienie się to znak, że organizm broni się przed wniknięciem szkodliwego promieniowania ultrafioletowego do głębszych warstw. Jednak skóra noworodka nie ma takiego mechanizmu obronnego – słabo produkuje melaninę, czyli pigment powodujący zabarwienie. Promienie słoneczne mogą penetrować ją bez przeszkód i wywoływać niekorzystne zmiany. Ich skutkiem są oparzenia słoneczne, których efektem w przyszłości jest szybsze starzenie się skóry, pojawienie się znamion barwnikowych i większe ryzyko wystąpienia czerniaka.

A kremy z filtrem przeciwsłonecznym?

Kremy z filtrami stanowią dobrą ochronę przed słońcem, ale dopiero u starszych dzieci. Nie zaleca się ich używania przez pierwsze sześć miesięcy. Cienka i niedojrzała skóra dziecka wchłania wszelkie specyfiki: kremy, balsamy, składniki mydeł, które mogą się w niej kumulować i działać toksycznie. Z tego powodu w pierwszych miesiącach życia stosowanie kosmetyków powinno być ograniczone do minimum. Gdy niemowlę skończy pół roku, przed wyjściem na dwór należy smarować go specjalnym kremem z filtrem fizycznym. W odróżnieniu od powszechnie używanych filtrów chemicznych zawiera on składniki, które tworzą na skórze nieprzepuszczającą promieni powłokę.

Jak więc chronić niemowlę przed słońcem?

Przebywanie na świeżym powietrzu jest bardzo korzystne dla zdrowia, zatem rezygnowanie z ładnej pogody w obawie przed promieniami słońca byłoby absurdem. Wystarczy rozsądnie wybierać miejsca i porę dnia na spacer. Z noworodkiem warto przebywać w cieniu, np. wśród drzew, gdzie słońce nie świeci bezpośrednio na wózek, a w półcieniu postawić budkę i rozłożyć parasolkę przeciwsłoneczną. Podczas upalnych dni warto zrezygnować z wychodzenia na dwór między godziną 11 a 16 – wtedy słońce operuje najmocniej.

Co zatem z zapobieganiem krzywicy?

To prawda, że pod wpływem promieni słonecznych w skórze syntetyzowana jest witamina D3, która wpływa na jakość kości i zębów. Dawniej wystawianie dzieci na słońce było sposobem walki z krzywicą. Obecnie jednak rodzice noworodków otrzymują zalecenie od lekarza, by podawać dziecku preparaty z witaminą D3 w takiej ilości, że nie ma potrzeby narażania maluszków na bezpośredni kontakt ze słońcem. Warto dodać, że dziecku wystarczy zaledwie 15 minut z odkrytą twarzą i dłońmi w półcieniu, by w jego skórze wytworzyła się odpowiednia tej ilość.

Czy szyba samochodu chroni przed słońcem?

Promienie słoneczne przenikają nawet przez przyciemniane szyby. Jeśli w bezchmurny dzień wsiadamy do auta z niemowlakiem, w oknie należy powiesić przeciwsłoneczną roletę albo przypiąć fotelik po stronie, do której nie dociera słońce. W domu, jeśli łóżeczko dziecka stoi w mocno nasłonecznionej części pokoju, warto zasłaniać okna albo przestawić mebel tam, gdzie jest cień.

ZOBACZ TEŻ: 10 rad, jak dbać o skórę dziecka latem
Redakcja poleca: Przegląd kostiumów kąpielowych dla dzieci Mothercare
Na letnie upały musimy jeszcze trochę zaczekać. Mimo to w sklepach Mothercare pojawiła się już kolekcja kostiumów kąpielowych dla dzieci. Zobacz je!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy