noworodek, wcześniak
fot. fotolia

Jak ochronić wcześniaka?

Wcześniakom, które przyszły na świat z bardzo niską wagą urodzeniową, nie zawsze udawało się przeżyć. Teraz mają już większe szanse na zdrowie dzięki specjalistycznym lekom.
Aleksandra Sobieraj
noworodek, wcześniak
fot. fotolia
Wcześniaki, które przyszły na świat z wagą 500 g, mają szanse na zdrowie, dzięki temu, że lekarze podają im specjalistyczne leki.

Dawniej nie zawsze udawało się ratować dzieci, które urodziły się przedwcześnie. Dlatego lekarze za wszelką cenę starali się przedłużyć okres życia płodowego, bo to zwiększało szanse na przeżycie maleństwa.

Co nowego odkryto w związku z noworodkami, które przyszły na świat przed czasem?

Teraz są już sposoby, by ratować wcześniaki z małą masą ciała, nawet takie które ważą 500–1000 g! Szanse na przeżycie zwiększa m.in. podawanie kobiecie niedługo przed spodziewanym porodem kortykosteroidów, które przyspieszają dojrzewanie organizmu dziecka, a zwłaszcza jego płuc.
Redakcja poleca: Obecność mamy to lek dla wcześniaka – mówi. prof. Dobrzańska z CZD
Wcześniak bardzo potrzebuje bliskości i czułości mamy – mówi. prof. Anna Dobrzańska z Centrum Zdrowia Dziecka. Dzięki bliskości mamy wcześniaki rozwijają się lepiej i szybciej przychodzą do zdrowia.

Jakie znaczenie ma podawanie kobiecie przed porodem leków?

Dzięki lekarstwom podawanym mamie pod koniec ciąży dziecko ma płuca lepiej przygotowane do oddychania samodzielnego lub za pomocą respiratora, a tym samym większe szanse prawidłowego rozwoju – ocenia ginekolog położnik prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy