octan uliprystalu wycofany ze sprzedaży
fot. Adobe Stock

Octan uliprystylu wycofany ze sprzedaży. Zawierają go m.in. leki na mięśniaki macicy

Komitet do spraw Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC), działający przy Europejskiej Agencji Leków, wydał opinię: sprzedaż leków zawierających substancję czynną Ulipristali acetas w dawce 5 mg powinna zostać wstrzymana na terenie Unii Europejskiej.
Ewa Janczak-Cwil
octan uliprystalu wycofany ze sprzedaży
fot. Adobe Stock
Octan uliprystalu jest jest syntetycznym hormonem steroidowym. Stosuje się go do antykoncepcji awaryjnej, w leczeniu przedoperacyjnym mięśniaków macicy oraz w ich leczeniu, gdy pacjentka nie decyduje się na operację.

W jakich lekach znajduje się wątpliwa substancja

Ulipristali acetas znajduje się w następujących lekach, które Główny Inspektor Farmaceutyczny już wycofał ze sprzedaży:
  • Esmya, Gedeon Rochter Plc., tabletki 5 mg, wszystkie serie,
  • Ulipristal Acetate,Gedeon Rochter Plc., tabletki 5 mg, wszystkie serie,
  • Ulimyo, Aristo Pharma GmbH, tabletki 5 mg, wszystkie serie,
  • Ulipristal Alvogen, Alvogen Pharma Trading Europe EOOD, tabletki 5 mg, wszystkie serie.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

Dlaczego wycofano leki z octanem uliprystalu?

Okazuje się, że lek budził już pewne kontrowersje w 2017 roku. Europejska Agencja Leków donosiła o tym, że substancja ta może przyczyniać się do uszkodzenia wątroby. W związku z tym pacjentki stosujące wyżej wymienione leki kierowano na regularne badania czynności wątroby – próby wątrobowe. Obecna decyzja o wstrzymaniu sprzedaży preparatów z tą substancją podyktowana została stwierdzeniem kolejnego przypadku ciężkiego uszkodzenia wątroby u pacjentki leczonej lekiem z octanem uliprystalu – kobieta wymagała przeszczepu wątroby.

Główny Inspektor Sanitarny uznał substancję za zwiększającą w znacznym stopniu ryzyko wystąpienia ciężkich skutków ubocznych, które przeważają nad korzyściami wynikającymi z leczenia. W związku z tym wydał decyzje o wycofaniu wyżej wymienionych leków ze sprzedaży.

Bierzesz te leki? Zgłoś się do lekarza

Wszystkie pacjentki, które do tej pory przyjmowały leki z octanem uliprystalu, powinny niezwłocznie zgłosić się do swojego lekarza, aby ustalić dalsze postępowanie terapeutyczne z pominięciem leków wycofanych ze sprzedaży.

Źródło: gov.pl, ktomalek.pl

Więcej o zdrowiu kobiety:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy