wyniku plebiscytu na idealną matkę mamotoja.pl
mamotoja.pl
Aktualności

Agnieszka Oczkowska otrzymała od Was tytuł idealnej mamy. Co to mówi o nas? [KOMENTARZ SOCJOLOGA]

Poprosiliśmy socjolożkę dr Elżbietę Korolczuk o skomentowanie Waszego wyboru: co mówi o naszym postrzeganiu macierzyństwa, kondycji współczesnej matki, co mówi o nas? Przeczytajcie, co powiedziała!

Wybór kandydatek w plebiscycie mamotoja.pl mógł wydawać się przypadkowy. Były wśród nich kobiety znane ze swojej działalności na rzecz potrzebujących dzieci, blogerki, celebrytki i całkiem nieznane Matki – ale właśnie taki był nasz zamysł. Macierzyństwo ma niejedno oblicze i każda z nas inaczej może rozumieć to, jak wygląda to idealne. Wyniki pokazały, że nie pomyliłyśmy się w tym rozumowaniu: 1 miejsce zdobyła Agnieszka Oczkowska, mama opiekująca się trójką niepełnosprawnych dzieci, na 2 miejscu jest Malwina Bakalarz, autorka bloga Bakusiowo, a na trzecim miejscu umieściłyście... swoje mamy.

Jak wytłumaczy Pani to, że plebiscyt na idealną matkę wygrała Agnieszka Oczkowska?


dr Elżbieta Korolczuk: Tym wyborem doceniamy ogromną pracę matek w ogóle, ale szczególnie matek dzieci z niepełnosprawnościami, których praca jest szczególna. Sądzę, że jest to wynik aktualnej dyskusji wokół rodziców osób z niepełnosprawnościami. Jest to również odbicie momentu, w którym wreszcie zaczynamy mówić o macierzyństwie jako o ogromnej pracy – nie tylko emocjonalnej, ale codziennej, fizycznej. Zaczynamy też mówić o macierzyństwie jako o podstawowym i bardzo istotnym wkładzie, który kobiety mają w społeczeństwo.
Zobacz: wszystkie kandydatki w plebiscycie na idealną matkę

W kontekście protestów rodziców osób z niepełnosprawnościami pojawił się motyw, że nie wspiera się matek, bo uznaje się, że ich praca jest oczywista i że jest to niesprawiedliwe. Nagroda dla pani Oczkowskiej jest odzwierciedleniem tego, że kobiety w coraz większym stopniu zdają sobie z tego sprawę i chcą z jednej strony uhonorować w ten sposób kobiety, dla których ta praca jest trudniejsza i wysiłek jest większy, niż w przypadku matek, które mają dzieci w pełni sprawne.

Wybór użytkowniczek serwisu odzwierciedla też sytuację, w której jesteśmy w zanurzeni: 2 pierwsze miejsca to osoby, które znamy z internetu. Internet stał się przestrzenią rozmowy między kobietami o tym, co je boli, co jest dla nich problemem, co jest dla nich wyzwaniem, ale też o rzeczach pozytywnych, nagradzających i dobrych. Myślę, że to, że powstało tak wiele blogów parentingowych, prowadzonych w głównej mierze przez matki, pokazuje, że potrzebujemy przestrzeni, w których możemy po prostu ze sobą porozmawiać.

A dlaczego nasza mama jest dopiero na trzecim miejscu? A może to AŻ trzecie miejsce, skoro wygrała ze znanymi, zasłużonymi kobietami oraz z celebrytkami?


Myślę, że tu zadziałało to, że nasze mamy są jednak kimś w pewnym stopniu oczywistym, codziennym. Sytuacja konkursu pasuje nie tyle do bohaterki zbiorowej, ile do wyboru konkretnych osób, które w tej chwili zmagają się z problemem. Szczególnie że w przypadku pani Oczkowskiej przekłada się to też na wsparcie dla niej lub jej rodziny.

Ciekawe jest też to, że w opisie sytuacji w rodzinie państwa Oczkowskich pojawia się też tata, który jest rzadko obecny w dyskusji o dzieciach. Może to także świadczy o tym, że zaczynamy dostrzegać, że praca mamy musi być uzupełniona pracą, którą wykonują ojcowie. Wychowywanie dziecka nie jest pracą dla jednej osoby i kobiety w coraz większym stopniu zdają sobie sprawę z tego, że nie chcą być tymi, na których spoczywa cała odpowiedzialność.

Przeszłyśmy długą drogę?

Dzisiaj jest tak, że kobiety coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że macierzyństwo jest pracą, którą wykonuje się na co dzień – emocjonalną i fizyczną, wymagającą dużo czasu, nie jest czymś naturalnym i oczywistym, dlatego, że pojawia się bardzo wiele różnych modeli bycia matką. Pierwsze trzy miejsca w plebiscycie to właśnie takie różne modele wychowywania.

Z drugiej strony kobiety są tak przeładowane obowiązkami i dzisiejszym tempem życia, że na co dzień bardzo rzadko mają możliwość skupienia się po prostu na rodzinie i na relacji z dzieckiem, w związku z tym starają się wyrwać takie momenty, w których mogą przede wszystkim być mamami. To budzi frustrację i refleksję nad tym, jak być dobrą mamą, jak zrobić coś dobrego dla swoich dzieci, jak je dobrze wychować itd.

Kobiety coraz częściej uzupełniają także główną opowieść o macierzyństwie jako o radości i przeznaczeniu, celu, do którego dążą, opowieścią, w której jest miejsce dla nich, dla ich potrzeb, relacji z partnerem, dla całej reszty życia, która wiążę się z dziećmi, ale nie dotyczy bezpośrednio macierzyństwa.

dr Elżbieta Korolczuk, socjolożka z Uniwersytetu Södertörn (Szwecja) 

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA