niemowlę, oko

Oczy niemowlęcia

Oczy niemowlęcia są skłonne do podrażnień. A nieleczone infekcje grożą pogorszeniem wzroku. Co robić w razie kłopotów?
niemowlę, oko
Zapalenie spojówek
Błonę pokrywającą oko łatwo podrażnić. A wtedy pojawia się zapalenie.
• Skąd się to bierze? Z braku higieny, podrażnienia oka, np. przez dym papierosowy, kurz, ostre słońce. Oko może być też zaatakowane przez bakterie, wirusy. Najczęściej zapalenie pojawia się w jednym, a po kilku dniach w drugim oku. Dziecko łzawi, odwraca się od światła, pociera rączką oczy. Pojawia się też wydzielina: gęsta i ropna świadczy o zapaleniu bakteryjnym, wodnista – o wirusowym.
• Leczenie. Około 10 dni trwa leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek. Podrażnienie wywołane przez kurz mija już po trzech. Umyj powieki wacikiem od zewnętrznego kącika. Potem rozchyl je palcami i wpuść do środka kilka kropel soli fizjologicznej (kupisz w aptece). Uważaj, aby aplikator nie dotknął powierzchni oka. Zasłoń zasłony, powstrzymuj malca od dotykania oka.
• Kiedy do lekarza? Jeśli zapalenie występuje u niemowlęcia, skontaktuj się z lekarzem natychmiast. Zrób to także, jeśli zapalenie spojówek nie mija po czterech dniach, gdy malec skarży się na ból pod powieką.

Ciemne podkówki
Czasem zdarza się, że maluch ma cienie pod oczami, bo po prostu „taka jest jego uroda”. Czasem jednak może to być objaw choroby.
• Jak to wygląda? Nawet po przespanej nocy dziecko wygląda na zmęczone i niewyspane. Cienie pod oczami mają różne kolory:
od żółtawozielonego po fioletowe albo bordowe.
• Potrzebny sen. Cienie pod oczami mogą być oznaką niewyspania, dlatego zanim pójdziesz do lekarza, sprawdź, czy twój maluch śpi wystarczająco długo. Pamiętaj, że niemowlę potrzebuje ok. 17–20 godzin snu na dobę.
• Kiedy do lekarza? Skontaktuj się z pediatrą, jeśli cieniom towarzyszy brak apetytu, osłabienie, apatia. Te dodatkowe objawy mogą świadczyć np. o anemii.
• Nie lekceważ! Podkrążone oczy mogą być oznaką np. zakażenia dróg moczowych lub zarażenia pasożytami. Często też związane są z alergią na pyłki (lekarze nazywają je wtedy „okularami alergicznymi”).

Zatkany kanalik
Łzy, których zadaniem jest oczyszczanie oczu, spływają wąskimi kanalikami do wewnętrznego kącika oka i nosa. Im młodsze dziecko, tym kanaliki łzowe są węższe!
• Ciągle płacze? Malec, choć zadowolony i spokojny, wygląda tak, jakby płakał. Jego oczy są wypełnione łzami, które nie mogą znaleźć ujścia, a skóra wokół oczu jest często zaczerwieniona. Gdy oczko przepełni się łzami, płyn spływa po policzku wielkimi kroplami. Czasem dziecko budzi się ze sklejonymi powiekami, a w kącikach oczu gromadzi się żółtawa wydzielina.
• Pomoże masaż... Okulista na początek zaleci delikatny masaż wewnętrznego kącika oka (lekkie uciskanie palcem miejsca tuż przy wewnętrznym kąciku oka).
• ...albo operacja. Jeśli masaż nie pomoże, lekarz może przepisać krople z antybiotykiem albo zalecić sondowanie kanalika za pomocą cieniutkiej sondy. Ostatecznością jest laserowe udrożnianie kanalika.
• Komplikacje. Ponieważ oko nie jest wystarczająco oczyszczane, w oku z zatkanym kanalikiem może wywiązać się infekcja albo zapalenie spojówek.


Uciekające oczy
Malec nie może utrzymać oczu w jednej osi, jedno oko lub oboje oczu „ucieka” do środka (zez zbieżny) lub na zewnątrz (zez rozbieżny). Rzadziej zdarza się, że oko kieruje się w górę lub w dół.
• Kiedy to normalne? Oczy noworodka mogą nie ustawiać się równolegle. Dopiero po około trzech, czterech miesiącach po narodzinach dziecka jego oczy powinny ustawić się prawidłowo.
• Kiedy groźne? Zezujące oko nie uczestniczy w widzeniu, czego skutkiem jest pogorszenie ostrości widzenia takiego oka (niedowidzenie z nieużywania). Uruchomienie niedowidzącego oka jest możliwe tylko do około szóstego roku życia malca.
• Skąd te kłopoty? Najczęściej przyczyną zeza u maluszka jest nieskorygowana wada wzroku, głównie nadwzroczność i tzw. różnowzroczność (różna wada wzroku w obu oczach).
• Domowa diagnoza. Przesuwając dziecku przed oczami kolorową zabawkę, obserwuj, czy oczy dziecka śledzą obiekt razem. Jeśli zauważysz, że oczy nie są ustawione równolegle lub jedno oko nie „nadąża” za drugim, zgłoś się z dzieckiem do lekarza.
• Leczenie. Zez zawsze jest powodem do wizyty u okulisty. Wczesne rozpoczęcie leczenia pozwoli uchronić dziecko przed tzw. leniwym okiem. Okulista zaleci zapewne zasłanianie jednego oka, aby skłonić drugie do większego wysiłku. Zapytaj też lekarza o możliwość operacyjnej korekty zeza.

Jęczmień

Taką nazwę nosi zgrubienie na powiece, początkowo czerwone, z czasem pęczniejące i przybierające kształt ziarna zboża, od którego wzięło nazwę. Jęczmień dojrzewa w ciągu kilku dni, nieleczony samoczynnie pęka.
• Skąd się bierze? Najczęściej jest spowodowany mikrourazem w mieszku, z którego wyrasta rzęsa, i wytworzeniem się w nim stanu zapalnego. Dochodzi do niego najczęściej na skutek pocierania przez dziecko brudnymi rączkami powiek.
• Ale swędzi. Czas dojrzewania jęczmienia może być dla dziecka dokuczliwy. Maluchowi trudno jest się powstrzymać od pocierania bolącego miejsca, dlatego warto założyć na chore oko opatrunek z kawałka wyjałowionej gazy.
• Leczenie. Jeśli antybiotyk zostanie użyty odpowiednio wcześnie, może w ogóle nie dojść do pęknięcia jęczmienia. W ten sposób unika się niebezpieczeństwa ponownego nadkażenia.
• Pamiętaj o higienie. Na czas choroby dziecka trzymaj jego ręcznik z dala od przyborów toaletowych pozostałych członków rodziny – jęczmień jest bardzo zaraźliwy (może się też przenieść z powieki jednego oka na drugie). Po każdym przemyciu zainfekowanej powieki dokładnie umyj ręce.
Uwaga! Nigdy nie lecz jęczmienia na własną rękę: nie wyciskaj go ani nie ugniataj. W wypadku wystąpienia tzw. mnogich jęczmieni niezbędne bywa podanie antybiotyku doustnie.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy