GRY
 
 

Oczy niemowlęcia

Oczy niemowlęcia są skłonne do podrażnień. A nieleczone infekcje grożą pogorszeniem wzroku. Co robić w razie kłopotów?

niemowlę, oko
Zapalenie spojówek
Błonę pokrywającą oko łatwo podrażnić. A wtedy pojawia się zapalenie.
• Skąd się to bierze? Z braku higieny, podrażnienia oka, np. przez dym papierosowy, kurz, ostre słońce. Oko może być też zaatakowane przez bakterie, wirusy. Najczęściej zapalenie pojawia się w jednym, a po kilku dniach w drugim oku. Dziecko łzawi, odwraca się od światła, pociera rączką oczy. Pojawia się też wydzielina: gęsta i ropna świadczy o zapaleniu bakteryjnym, wodnista – o wirusowym.
• Leczenie. Około 10 dni trwa leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek. Podrażnienie wywołane przez kurz mija już po trzech. Umyj powieki wacikiem od zewnętrznego kącika. Potem rozchyl je palcami i wpuść do środka kilka kropel soli fizjologicznej (kupisz w aptece). Uważaj, aby aplikator nie dotknął powierzchni oka. Zasłoń zasłony, powstrzymuj malca od dotykania oka.
• Kiedy do lekarza? Jeśli zapalenie występuje u niemowlęcia, skontaktuj się z lekarzem natychmiast. Zrób to także, jeśli zapalenie spojówek nie mija po czterech dniach, gdy malec skarży się na ból pod powieką.

Ciemne podkówki
Czasem zdarza się, że maluch ma cienie pod oczami, bo po prostu „taka jest jego uroda”. Czasem jednak może to być objaw choroby.
• Jak to wygląda? Nawet po przespanej nocy dziecko wygląda na zmęczone i niewyspane. Cienie pod oczami mają różne kolory:
od żółtawozielonego po fioletowe albo bordowe.
• Potrzebny sen. Cienie pod oczami mogą być oznaką niewyspania, dlatego zanim pójdziesz do lekarza, sprawdź, czy twój maluch śpi wystarczająco długo. Pamiętaj, że niemowlę potrzebuje ok. 17–20 godzin snu na dobę.
• Kiedy do lekarza? Skontaktuj się z pediatrą, jeśli cieniom towarzyszy brak apetytu, osłabienie, apatia. Te dodatkowe objawy mogą świadczyć np. o anemii.
• Nie lekceważ! Podkrążone oczy mogą być oznaką np. zakażenia dróg moczowych lub zarażenia pasożytami. Często też związane są z alergią na pyłki (lekarze nazywają je wtedy „okularami alergicznymi”).

Zatkany kanalik
Łzy, których zadaniem jest oczyszczanie oczu, spływają wąskimi kanalikami do wewnętrznego kącika oka i nosa. Im młodsze dziecko, tym kanaliki łzowe są węższe!
• Ciągle płacze? Malec, choć zadowolony i spokojny, wygląda tak, jakby płakał. Jego oczy są wypełnione łzami, które nie mogą znaleźć ujścia, a skóra wokół oczu jest często zaczerwieniona. Gdy oczko przepełni się łzami, płyn spływa po policzku wielkimi kroplami. Czasem dziecko budzi się ze sklejonymi powiekami, a w kącikach oczu gromadzi się żółtawa wydzielina.
• Pomoże masaż... Okulista na początek zaleci delikatny masaż wewnętrznego kącika oka (lekkie uciskanie palcem miejsca tuż przy wewnętrznym kąciku oka).
• ...albo operacja. Jeśli masaż nie pomoże, lekarz może przepisać krople z antybiotykiem albo zalecić sondowanie kanalika za pomocą cieniutkiej sondy. Ostatecznością jest laserowe udrożnianie kanalika.
• Komplikacje. Ponieważ oko nie jest wystarczająco oczyszczane, w oku z zatkanym kanalikiem może wywiązać się infekcja albo zapalenie spojówek.
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj