oczyszczacz powietrza czy warto
fot. Adobe Stock

Oczyszczacz powietrza: czy warto kupić do pokoju dziecka? [NAJLEPSZE MODELE Z NAWILŻACZEM]

Oczyszczacz powietrza warto kupić do pokoju dziecka, zwłaszcza jeśli mieszkacie w zanieczyszczonym mieście. Dobry oczyszczacz powietrza przyda się w mieszkaniu alergika oraz osób z chorobami górnych dróg oddechowych. A aby jeszcze bardziej zadbać o jakość powietrza w domu, można wybrać oczyszczacz powietrza z nawilżaczem.
Magdalena Drab
oczyszczacz powietrza czy warto
fot. Adobe Stock
Oczyszczacz powietrza to coraz częściej kupowany sprzęt, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. To wtedy, w sezonie grzewczym, jakość powietrza drastycznie spada, głównie przez zwiększoną emisję pyłów. Jeśli dziecko jest alergikiem albo choruje na astmę, to na pewno warto kupić oczyszczacz powietrza, bo znacznie poprawi on komfort oddychania i zmniejszy ryzyko powtarzających się infekcji. Warto też kupić oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, by stale utrzymywać właściwy poziom nawilżenia powietrza w mieszkaniu.

Spis treści:

Co daje oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza filtruje zanieczyszczone powietrze w mieszkaniu lub domu. Jego wydajność zależy od marki oraz modelu, ale zwykle jeden oczyszczacz jest w stanie poradzić sobie z przefiltrowaniem powietrza w jednym, średniej wielkości pokoju. Rodzice często zastanawiają się, po co kupować oczyszczacz powietrza, skoro okna w mieszkaniu zwykle są zamknięte (zwłaszcza zimą) i brudne powietrze z zewnątrz nie przedostaje się do środka.

Po pierwsze, mieszkanie trzeba regularnie wietrzyć, a więc szeroko otwierać okna i zapewniać wymianę powietrza w pomieszczeniach. Po drugie, w szczelnie zamkniętych mieszkaniach jakość powietrza wcale nie jest lepsza niż na dworze w smogowe dni. Powód? Toksyczne lotne związki organiczne wydzielane przez niektóre materiały budowlane, elementy wyposażenia, urządzenia elektryczne, a nawet kosmetyki. 

Warto kupić oczyszczacz powietrza, który:

  • przefiltruje powietrze i oczyści je z niebezpiecznych dla zdrowia pyłów (PM10 i PM2,5)
  • usunie z powietrza zarodniki grzybów, roztocza i wirusy
  • zniweluje brzydkie zapachy (np. z papierosów czy pochodzące od zwierząt)
Redakcja poleca: Dlaczego powstaje smog? – tłumaczy dr Dąbrowiecki [WIDEO]
Alergolog, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, opowiada o przyczynach smogu, skąd się bierze smog i czy rzeczywiście jest niebezpieczny dla każdego dziecka i dorosłego. Zobacz koniecznie nasz film, chyba będziesz nieco zaskoczona...

Czy oczyszczacz powietrza jest zdrowy?

Dobrej jakości oczyszczacz powietrza nie tylko ułatwi oddychanie i wyraźnie poprawi komfort snu oraz codziennego życia, ale i pomoże ustrzec się przed poważnymi chorobami. Smog jest przyczyną wielu schorzeń i problemów ze zdrowiem, a przez zanieczyszczenie powietrza często cierpią także dzieci. Smog może być przyczyną takich chorób jak:

Jaki oczyszczacz powietrza kupić?

Kupując oczyszczacz powietrza, trzeba się liczyć z wydatkiem co najmniej kilkuset zł. Jeśli zależy ci na dokładnym oczyszczaniu powietrza na dużej przestrzeni, warto wydać więcej: oczyszczacze powietrza z górnej półki kosztują nawet 2-3 tys. zł. Zanim kupisz oczyszczacz powietrza, sprawdź:
  • wydajność oczyszczacza: zwykle działają sprawnie na powierzchniach ok. 30 m2, ale niektóre radzą sobie z większą przestrzenią.
  • liczbę i rodzaj filtrów w oczyszczaczu: dobrze jeśli oczyszczacz jest wyposażony w skuteczny filtr HEPA (usuwa nawet 99,9% mikroskopijnych cząsteczek zanieczyszczeń, w tym pyły zawieszone i wirusy) lub filtr węglowy (neutralizuje szkodliwe zanieczyszczenia gazowe, w tym lotne związki organiczne i odory). Niektóre oczyszczacze mają także tzw. filtr wstępny, który można myć i który wydłuża czas eksploatacji pozostałych filtrów. Sprawdź, jak często producent zaleca wymieniać filtry w wybranym oczyszczaczu.
  • dodatkowe funkcje, jak. np. nawilżacz powietrza albo informowanie o jakości powietrza w pomieszczeniu.

Popularne i cieszące się dobrymi opiniami oczyszczacze powietrza produkują firmy Xiaomi, Sharp, Daikin oraz Phillips.
 

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą usunąć z powietrza szkodliwe pyły, bakterie i wirusy, a jednocześnie zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza (40-60%) w sezonie grzewczym. Dobrze nawilżone powietrze sprawia, że łatwiej się oddycha i lepiej śpi. To także bardzo ważne w przypadku dzieci, które często mają katar: nawilżona śluzówka to mniejsze ryzyko nawracających infekcji.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy