obligacje skarbowe 500+
fot. Fotolia

Od 1. października rusza nowy pomysł rządu w sprawie 500+. Korzystny dla rodzin?

"Damy Wam pieniądze, a Wy oddajcie je nam na 12 lat!".
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
obligacje skarbowe 500+
fot. Fotolia

Czyżby rządowi brakowało pieniędzy na wypłaty dla rodzin?

Zamysł projektu nie jest niby zły, w końcu chodzi o długofalowe oszczędzanie. Chodzi też o to, by nie stracić pieniędzy, tylko zainwestować je, by pomóc dzieciom w przyszłości. Tylko, czy Polacy mają taki nadmiar gotówki, by 500 zł oddać państwu i czekać 6 lub 12 lat na jej odzyskanie?

Oferta Ministerstwa Finansów będzie obowiązywać od 1.października br. Chodzi głównie o to, by Polacy pieniądze przyznane im z programu 500 +, inwestowali w obligacje skarbowe. Oznacza to mniej więcej tyle, że pieniądze mają fizycznie znowu powrócić do skarbu państwa na okres 6 lub 12 lat. A co później? Czy kiedy zmieni się rząd, ktoś będzie dbał o to, by spłacić rodziny? Jeżeli nasze pieniądze będą wykorzystane, by na bieżąco pokrywać koszty programu, a także wypłaty rent i emerytur, (czyli będą ratowały budżet państwowy przez krachem), to co z nimi będzie za te 12 lat? Czy w kasie państwowej będzie jeszcze czym się dzielić?
Redakcja poleca: Mamy rezygnują z pracy. Czy to efekt programu Rodzina 500+?
Eksperci rynku pracy przyznają, że coraz więcej kobiet korzystających z programu Rodzina 500+ woli zostać z dziećmi w domu, niż pracować za kwotę podobną do świadczenia przy dwójce lub trójce dzieci.

Czy odkupimy je potem?

Strach przed tym, by państwo nie potraktowało tych obligacji, jako długu zaciągniętego u obywateli, jest naprawdę rzeczywisty. Jakie będą warunki podpisania umowy, jaka będzie gwarancja wypłacenia nam za kilkanaście lat naszych pieniędzy? Czy nie zostaniemy z obligacjami, których nie będziemy w stanie wykupić, bo państwo nie będzie ich w stanie spieniężyć?

Nie wydawaj pieniędzy z 500+ -radzi ekspert

Ministerstwo Finansów kusi dość wysokim oprocentowaniem. Przy obligacjach 6-letnich, miałyby być oprocentowane w 1.roku na poziomie 2,6%, a później na postawie inflacji i marży w wysokości 1,75%.
Obligacje 12-letnie, będą oprocentowane na poziomie 3% w 1. roku, a potem 1,75%. Zakupu obligacji będzie można dokonać w ciągu całego roku, ale jak zapewnia minister finansów, tylko w październiku będą po promocyjnej cenie.

Czy projekt skazany jest na porażkę?

Osoby z biednych rodzin, które rzeczywiście potrzebują pieniędzy na dziecko, na pewno nie zdecydują się na zamrożenie pieniędzy na tak długi okres czasu, gdyż dodatkowe fundusze wydają na bieżąco.
Osoby bardziej zamożne, które dostały pieniądze tylko na 2. dziecko, prawdopodobnie nie skuszą się na propozycję rządu. Zbyt niepewna jest wizja tego, jak będzie wyglądać sytuacja gospodarcza w Polsce, by włożyli pieniądze w obligacje skarbowe.

A co Wy uważacie na ten temat? 

Zobacz także:
Ile średnio wydajemy na dziecko? Sprawdźcie!
Ile wydajecie na jedzenie miesięcznie?

źródło:tvn24
Oceń artykuł

Ocena 4 na 105 głosy

Zobacz także

Popularne tematy