mama, niemowlę, kuchnia, karmienie
fot. Panthermedia

Od butelki do łyżeczki

Masz dosyć wyparzania smoczków i butelek? Może już nadeszła pora, by twój malec nauczył się jeść łyżeczką i pić z kubeczka? Sprawdź, jak i kiedy zacząć naukę.
mama, niemowlę, kuchnia, karmienie
fot. Panthermedia
Co prawda, kiedy już maluszek przejmie łyżeczkę w swoje ręce, jego posiłki będą trwać dwa razy dłużej niż dotąd, a stół po obiedzie będzie przypominał pobojowisko, ale mimo to warto uczyć go samodzielnego jedzenia. Zalety wynikające z tej umiejętności są ogromne. Maluch, który je sam, czuje się niezależny i nabiera wiary w siebie – nawet jeśli gdzieś na trasie między talerzem a buzią cała zawartość łyżeczki spłynie na podłogę...

Wybierz dobry moment
Najlepiej, jeśli z nauką jedzenia poczekasz, aż dziecko nauczy się już stabilnie siedzieć (czyli mniej więcej do 6–7. miesiąca życia). O tym, że dziecko jest już gotowe na nowe wyzwania, wyraźnie świadczy jego zachowanie przy stole. Maluch, który podczas karmienia usiłuje złapać łyżeczkę i który interesuje się tym, co ma na talerzu, na pewno już może zacząć jeść sam.

Naucz nowej techniki
Aby ułatwić dziecku jedzenie łyżeczką, wkładaj mu ją do buzi płytko i trzymaj ją poziomo. Postaraj się także, aby łyżeczka lądowała na języku, a nie pod nim. Ten sposób karmienia wymusza na malcu zamykanie buzi, aby zgarnąć jedzenie, a także rozwija i wzmacnia mięśnie ust. Zaczynaj oczywiście od bardzo małych porcji (dosłownie na czubek łyżeczki) i nie przejmuj się tym, że podczas pierwszych prób broda maluszka okaże się dziurawa. Dopiero kiedy malec zrozumie, o co chodzi w gryzieniu i połykaniu stałych pokarmów, nadejdzie czas na oddanie mu łyżeczki do rąk własnych.

Skompletuj dobry sprzęt
Do nauki nowego sposobu jedzenia najlepsza będzie niewielka, plastikowa i płytka łyżeczka. Najlepiej, by miała normalny kształt, zbliżony do tych, jakie mają zwykłe łyżki dla dorosłych. Na początku nauki jedzenia dawaj maluchowi łyżeczkę do zabawy (możecie np. przesypywać ryż z jednej miseczki do drugiej albo wybierać wodę z wanienki).

Usiądź obok przy stole
Wiesz, w czym tkwi sukces niejadków, które w przedszkolu zaczynają zjadać całe posiłki? Tam dzieci siedzą przy wspólnym stole. Podobnie jest z uczącym się samodzielnego jedzenia maluchem. Gdy zobaczy was trzymających sztućce, nabierających zupę, szybko zacznie was naśladować.

Ucz picia z kubka

Wprowadzenie łyżeczki to dobra okazja, aby pożegnać się na zawsze z butelką. Mleko albo soczki podawaj maluchowi w kubku niekapku. Na początek wybierz kubek z miękkim ustnikiem, który dziecko może ssać podobnie jak smoczek. Po każdym użyciu dokładnie myj i wyparzaj dzióbek, aby jego wewnętrzna część nie stała się siedliskiem bakterii.

Zachęcaj do jedzenia rączką
Jeżeli maluch jest na etapie wkładania wszystkiego do buzi, pozwól mu jeść rączkami. Dzięki temu nauczy się wkładać porcje jedzenia w odpowiednie miejsce na języku. Na pierwszy ogień podaj maluszkowi coś, z czym sobie łatwo poradzi, np. chrupki kukurydziane, obrane jabłko, kawałek banana, itp. Bądź jednak przy nim cały czas, na wypadek, gdyby się zakrztusił.

Pozwól bawić się jedzeniem 
Maluch rozgniata ziemniaki, ściska makaron i rozmazuje kisiel na stole? Pozwól mu na to, przynajmniej w pierwszych tygodniach samodzielnego jedzenia. Postaraj się też, aby jego posiłki nie były nudne. Wystarczy kolorowa zastawa i wesoły śliniaczek, aby jedzenie stało się dla dziecka prawdziwą przygodą.

Dbaj o miłą atmosferę
Nie zmuszaj maluszka, by zjadał wszystko z talerza, nie walcz o każdy kęs. Pamiętaj, że dzieci bardzo dobrze umieją ocenić, kiedy są już najedzone (dopiero z wiekiem ta cenna umiejętność często znika). Nie pośpieszaj malca, powstrzymaj się też od ciągłych uwag: „Bo się ubrudzisz”, „Uważaj, bo ci spadnie”. Jeśli przy waszym stole panuje atmosfera napięcia, dziecko może zacząć kojarzyć jedzenie ze stresem, a to pierwszy krok do kłopotów z jego apetytem.

Podawaj pyszne rzeczy
Zadbaj, aby na talerzu znalazły się produkty, które malec lubi. Jeśli się krzywi już na sam widok brokułów, nie upieraj się, aby je zjadał. Być może bardziej posmakują mu np. dynia, cukinia albo marchewka z groszkiem. Rocznemu maluchowi możesz zaproponować kilka jarzyn do wyboru – na pewno na coś się skusi.

Dania na start
Dzięki ich odpowiedniej konsystencji i smakowi nauka pójdzie jak z płatka.
- Zupka-krem – ma gładką konsystencję i mocno „trzyma się” łyżeczki.
- Deserek owocowy – jego pyszny smak to najlepsza motywacja do samodzielnego jedzenia.
- Jogurcik – w przeciwieństwie do marchewkowych papek nie zostawia trwałych plam na ubraniu.
- Herbatniczki lub chrupki to dobry pomysł na spacerową przekąskę.


Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.
Redakcja poleca: Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru, dobrze trafiłaś. Nasz jest łatwy do wykonania i efektowny, bo złoty! Dzięki kalendarzowi adwentowemu dziecku łatwiej jest czekać na gwiazdkę i prezenty. Znikające kolejne okienka kalendarza ułatwiają zrozumienie, ile jeszcze dni zostało do świąt i sprawiają, że ten czas nie dłuży się aż tak strasznie.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy