GRY
 
 

Od butelki do łyżeczki

Masz dosyć wyparzania smoczków i butelek? Może już nadeszła pora, by twój malec nauczył się jeść łyżeczką i pić z kubeczka? Sprawdź, jak i kiedy zacząć naukę.

mama, niemowlę, kuchnia, karmienie
fot. Panthermedia
Co prawda, kiedy już maluszek przejmie łyżeczkę w swoje ręce, jego posiłki będą trwać dwa razy dłużej niż dotąd, a stół po obiedzie będzie przypominał pobojowisko, ale mimo to warto uczyć go samodzielnego jedzenia. Zalety wynikające z tej umiejętności są ogromne. Maluch, który je sam, czuje się niezależny i nabiera wiary w siebie – nawet jeśli gdzieś na trasie między talerzem a buzią cała zawartość łyżeczki spłynie na podłogę...

Wybierz dobry moment
Najlepiej, jeśli z nauką jedzenia poczekasz, aż dziecko nauczy się już stabilnie siedzieć (czyli mniej więcej do 6–7. miesiąca życia). O tym, że dziecko jest już gotowe na nowe wyzwania, wyraźnie świadczy jego zachowanie przy stole. Maluch, który podczas karmienia usiłuje złapać łyżeczkę i który interesuje się tym, co ma na talerzu, na pewno już może zacząć jeść sam.

Naucz nowej techniki
Aby ułatwić dziecku jedzenie łyżeczką, wkładaj mu ją do buzi płytko i trzymaj ją poziomo. Postaraj się także, aby łyżeczka lądowała na języku, a nie pod nim. Ten sposób karmienia wymusza na malcu zamykanie buzi, aby zgarnąć jedzenie, a także rozwija i wzmacnia mięśnie ust. Zaczynaj oczywiście od bardzo małych porcji (dosłownie na czubek łyżeczki) i nie przejmuj się tym, że podczas pierwszych prób broda maluszka okaże się dziurawa. Dopiero kiedy malec zrozumie, o co chodzi w gryzieniu i połykaniu stałych pokarmów, nadejdzie czas na oddanie mu łyżeczki do rąk własnych.

Skompletuj dobry sprzęt
Do nauki nowego sposobu jedzenia najlepsza będzie niewielka, plastikowa i płytka łyżeczka. Najlepiej, by miała normalny kształt, zbliżony do tych, jakie mają zwykłe łyżki dla dorosłych. Na początku nauki jedzenia dawaj maluchowi łyżeczkę do zabawy (możecie np. przesypywać ryż z jednej miseczki do drugiej albo wybierać wodę z wanienki).

Usiądź obok przy stole
Wiesz, w czym tkwi sukces niejadków, które w przedszkolu zaczynają zjadać całe posiłki? Tam dzieci siedzą przy wspólnym stole. Podobnie jest z uczącym się samodzielnego jedzenia maluchem. Gdy zobaczy was trzymających sztućce, nabierających zupę, szybko zacznie was naśladować.

Ucz picia z kubka

Wprowadzenie łyżeczki to dobra okazja, aby pożegnać się na zawsze z butelką. Mleko albo soczki podawaj maluchowi w kubku niekapku. Na początek wybierz kubek z miękkim ustnikiem, który dziecko może ssać podobnie jak smoczek. Po każdym użyciu dokładnie myj i wyparzaj dzióbek, aby jego wewnętrzna część nie stała się siedliskiem bakterii.
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

Ocena (0 oceny)

0.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj