dziecko, kubek niekapek, uśmiech, niemowlę

Zmiana z butelki na kubek

Wiadomo, że w końcu nadejdzie dzień, gdy dziecko będzie musiało nauczyć się pić z kubeczka. Tylko jak wtedy uniknąć protestów malca?
dziecko, kubek niekapek, uśmiech, niemowlę
Choć picie z butelki jest wygodne, lepiej z niej zrezygnować już w drugiej połowie pierwszego roku życia dziecka. Jeśli maluch będzie zbyt długo pił przez smoczek, mogą pojawić się u niego wady zgryzu i próchnica. Używanie kubka natomiast utrwala właściwy wzorzec oddychania i połykania. I, co równie ważne, dziecko, które umie już pić z kubka, czuje się bardzo dorośle!

Kiedy zacząć odzwyczajać dziecko od butelki?

Odzwyczajanie od butelki najlepiej zacząć w siódmym albo ósmym miesiącu życia dziecka. Siedmiomiesięczny malec, który umie już siedzieć, świetnie poradzi sobie z łyżeczką i piciem z dzióbka, a w dodatku nie jest jeszcze tak mocno przywiązany do butelki, jak mógłby być po dwóch latach ssania. Nie zabieraj dziecku butelki z dnia na dzień, ale stopniowo przyzwyczajaj je do picia z kubka. Najpierw zrezygnuj z podawania butelki w ciągu dnia, a dopiero po kilku dniach (a nawet tygodniach!) odzwyczajaj od ssania przed zaśnięciem. Wieczorem najtrudniej jest zrezygnować ze starych nawyków.

Butelki do karmienia - sprawdź opinie
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Jaki wybrać kubek dla dziecka?

Dla siedmiomiesięcznego malca wybierz niekapek z miękkim dzióbkiem, który niewiele różni się od butelkowego smoczka. Po kilku tygodniach, kiedy opanuje już sztukę picia z dzióbka, podaj mu kubek z twardym ustnikiem. Najlepsze kubeczki mają antypoślizgowe uchwyty i spód. Pamiętaj jednak, że kubek z ustnikiem to tylko wersja przejściowa. Malucha, który ma roczek, warto uczyć picia ze zwykłego kubka, najlepiej plastikowego: jest lżejszy i nie można go stłuc.

Jak nauczyć dziecko pić z kubka niekapka?

Wlej do kubeczka ulubione picie malca. Do swojego kubka nalej wodę albo herbatę. Pokaż dziecku, jak sama pijesz, a potem przyłóż kubek niekapek do jego ust i przechyl tak, by upiło tylko trochę. Nie wkładaj dzióbka kubka między zęby czy dziąsła malucha, po prostu oprzyj go na dolnej wardze. Uważaj, bo pierwsze próby picia mogą skończyć się zakrztuszeniem. Nie wlewaj dziecku do buzi zbyt dużo płynu na raz i nigdy podczas podawania picia nie przechylaj jego głowy do tyłu (mleko albo sok mogłyby wpłynąć nie tam, gdzie trzeba). Do nauki picia z kubka najlepsze są soki przecierowe albo mleko – są gęstsze, wolniej wypływają, dzięki czemu maluszek nie zalewa się piciem ani nie krztusi.

Co zrobić, by dziecko się nie oblewało?

Twój maluch oblał soczkiem już trzecią koszulkę w ciągu dnia? Trudno, mistrzostwa nie osiągnie się bez długiego treningu i początkowych porażek. Zamiast denerwować się albo przytrzymywać brodę malca i wycierać ją po każdym łyku, lepiej załóż dziecku śliniaczek i przestań się martwić o plamy na koszulce. Twoje opanowanie jest bardzo ważne. Jeśli będziesz zdenerwowana, maluch także zacznie się stresować.

Jak pomóc dziecku rozstać się z butelką?

Rozstawaniu się z butelką nie powinny towarzyszyć inne zmiany, np. pojawienie się nowej opiekunki albo przeprowadzka. Ta zasada dotyczy wprowadzania wszelkich nowości w życiu malca. Zbyt dużo nowości to dla dziecka ogromny stres. Najlepiej zacznij odzwyczajać od butelki, gdy możesz poświęcić maluchowi dużo czasu i uwagi – on tego teraz potrzebuje.

Jak dziecko powinno bezpiecznie korzystać z kubeczka?

Nawet kiedy maluszek już nauczy się pić z kubka, pozwalaj mu na to wyłącznie na siedząco, przy stole. Picie w pozycji półleżącej albo spacerowanie z kubkiem grozi zakrztuszeniem.


Konsultacja: Dr n. med. Lilianna Baran, neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy