GRY
 
 

Od kiedy niemowlę przesypia całą noc? [WIDEO]

Marzysz o przespaniu nieprzerwanie co najmniej 6 godzin i zastanawiasz się, kiedy twój maluszek prześpi spokojnie całą noc? Obejrzyj porady eksperta.

Zobacz inne z serii: Sen dziecka - wywiady z ekspertem (9)

Zobacz inne z serii: Niemowlę - najlepsze filmy o pielęgnacji i wychowaniu [WIDEO] (17)

Kiedy niemowlę prześpi całą noc?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy moje niemowlę prześpi wreszcie całą noc.
- Istnieją naukowe dowody na to, że niemowlę w wieku 4 - 6 miesięcy jest gotowe, żeby przespać większą część nocy - mówi Marta Żysko-Pałuba, psycholog. - Jest to związane z dojrzewaniem organizmu malucha.

Jak to się dzieje? Przesypianie nocy przez malucha zależy od dojrzałości 3 układów:
  • nerwowego; im starszy jest maluszek, tym więcej jest w stanie przyjąć bodźców z zewnątrz, wówczas wydłuża się czas czuwania w ciągu dnia, co sprzyja wydłużaniu snu dziecka w nocy,
  • hormonalnego; wytwarzanie melatoniny - hormonu snu zależy od natężenia światła, więc jeśli maluch jest aktywny w czasie dnia, kiedy natężenie światła jest duże, to melatonina nie będzie się wytrącała i nasz maluch nie będzie snem zainteresowany. Przy nadchodzącym zmierzchu i wyciszaniu melatonina wraz z zachodzącym słońcem będzie się wytrącać i u dziecka pojawi się gotowość do snu.
  • wzrokowego; siatkówka oka u 4 miesięcznego malucha jest w stanie przyjąć coraz więcej bodźców z zewnątrz, co rozwija układ nerwowy, a co za tym idzie zwiększa się aktywność dziecka w ciągu nocy, co powoduje, że wzrasta gotowość do snu nocą.

Dlaczego 4-6 miesięczne niemowlę zacznie spać nieco dłużej?
 - Wydłużają się też w tym czasie fazy cyklu snu dziecka - mówi Marta Żysko-Pałuba, psycholog.-  Bloki snu się konsolidują i wydłużają z 45 minut do 1,5 do 2godzin. Warto zadbać zatem jeszcze o warunki środowiskowe. Jeśli odpowiednio rodzice zaplanują sen dziecka, to jest spora szansa, że niemowlę prześpi te 6 godzin.

Polecamy:

Układanie dziecka do snu w tej pozycji jest niebezpieczne!
Jak przygotować miejsce dospania dla niemowlaka [WIDEO]
Ranking i opinie produktów dla dzieci i mam

 

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj