powrót wesel
fot. adobe stock

Od kiedy powrót wesel? Rząd podał datę!

Przyszłym małżonkom, którzy planowali wesela w 2020 roku, epidemia pokrzyżowała plany. Ci, których ceremonie były zaplanowane na najbliższe miesiące, zastanawiają się, czy dojdą one do skutku jeszcze w tym roku. Z zapowiedzi rządu wynika, że odmrażanie tego sektora gospodarki może nastąpić już od 1 czerwca.
Katarzyna Gałązkiewicz
powrót wesel
fot. adobe stock
Dotychczas ceremonie ślubne mogły się odbywać tylko przy ograniczonej liczbie osób. Podczas jednej z kwietniowych konferencji Łukasz Szumowski odradzał organizację hucznych wesel: „nie rekomendujemy dużych spotkań tego typu co wesela czy imprezy towarzyskie”. Z obecnych zapowiedzi rządu wynika, że czwarty etap odmrażania gospodarki (który obejmuje organizację wesel) ma wejść w życie od czerwca. Zgodnie z zapowiedzią wiceministra zdrowia, najnowsze wytyczne będą dotyczyły limitu gości na weselach, który ma wynieść 50 osób. 

Powrót ceremonii ślubnych

Zdaniem ministra zdrowia zakaz organizacji hucznych ślubów i wesel wynikał z tego, że mogły być one okazją do wybuchu „bomby epidemicznej”. Teraz kiedy sytuacja z koronawirusem powoli zaczyna się stabilizować, branża ślubna zacznie być odmrażana. Wiceminister rozwoju, Olga Semeniuk podczas wtorkowej wideokonferencji z przedstawicielami branży ślubnej poinformowała, że rząd chce jak najszybciej opracować wytyczne dotyczące organizowania bezpiecznych pod względem epidemiologicznym wesel. Najprawdopodobniej branża ślubna zostanie odmrożona 1 czerwca:

„Miejmy nadzieję, że od 1 czerwca będziemy mogli odmrażać kolejne branże, wśród nich również ślubną” – powiedziała Semeniuk. I jak zaznaczyła, ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz premier Mateusz Morawiecki. 
Redakcja poleca: Pytania o ślub w czasie pandemii: przekładać? Czy młodzi muszą mieć maseczki? Minister Szumowski zabrał głos
Wiele par narzeczeńskich zastanawia się, czy organizować ceremonię w wybranym wcześniej terminie mimo epidemii koronawirusa, czy przełożyć na później. Oto jak wygląda sytuacja w tym momencie.

Kiedy zostaną opracowane wytyczne?

Wideokonferencja, która odbyła się 19 maja, dotyczyła m.in. wypracowania wytycznych, które w czasach epidemii, miałyby obowiązywać na ceremonii ślubnej oraz weselu:

„Chcemy jak najszybciej opracować protokół z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa organizacji wesel i przekazać je do Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, aby był gotowy w każdej chwili do publikacji” – zapewniła wiceminister Semeniuk. 

W wideokonferencji z wiceszefową Ministerstwa Rozwoju uczestniczyły przedsiębiorstwa związane z branżą ślubną, firmy cateringowe, a także fotografowie i kamerzyści. 

Źródło: konferencja prasowa, radiozet.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy