Od leżenia do chodzenia

Dlaczego nie podnosi główki? Czy nie powinno już siedzieć? Maleństwo rośnie jak na drożdżach, a powodów do niepokoju zamiast ubywać – przybywa.
Inne niż w brzuchu mamy otoczenie i niedojrzałość noworodka sprawia, że zachowuje się on i porusza niezdarnie. Niedoskonały układ nerwowy nie umie jeszcze sprawnie kierować pracą słabych mięśni. Ale z dnia na dzień będzie coraz lepiej.

Pierwszy kwartał - głowa do góry
Noworodek nieporadnie podkurcza ręce i nóżki. Nie jest w stanie udźwignąć głowy. Dlatego zawsze podtrzymuj ją, ale pozwól też dziecku ćwiczyć. Układaj je tak, by odwracało główkę i w lewo, i w prawo. Gdy maluch czuwa, kładź go na brzuszku i obserwuj. Na początku może protestować. Z czasem zacznie unosić główkę. W drugim miesiącu zwykle już potrafi utrzymać ją krótko, a już w trzecim
– przez dłuższą chwilę. Dla zachęty pokazuj przedmioty w żywych kolorach, także gdy maluch leży na wznak (kolorowe zabawki trzymaj na wprost buzi dziecka i z boku, by dziecko odwracało głowę w ich kierunku).
Pamiętaj! Maluch potrzebuje płaskiej powierzchni, na której będzie mógł swobodnie obracać się i przesuwać. Gdy dziecko trzyma główkę pewnie, nie musisz jej cały czas podtrzymywać, odtąd możesz bezpieczniej nosić malca w pozycji pionowej.

Drugi kwartał - z boku na bok
Niektóre czteromiesięczne maluchy dźwigają już klatkę piersiową, opierając się na łokciach. Energiczne próbują przewracać się z pleców na brzuch. Chwytają podaną zabawkę i wiszące nad nimi grzechotki. Zachęcaj dziecko do obracania na boki, baw się z nim w delikatne turlanie, proste „a kuku”. Stań z boku, by maluch, musiał się obrócić. Leżąc na brzuszku, pięciomiesięczne dziecko przenosi ciężar ciała z łokcia na łokieć. Półroczne dziecko, podciągane do siedzenia, mocno trzyma cię za palce i przyciąga brodę do klatki piersiowej. Leżąc na plecach, dźwiga głowę, by przyjrzeć się własnym stopom. Jak najczęściej układaj je na kocyku i pozwól mu się turlać.

Trzeci kwartał - wreszcie ruszamy!
Siedmiomiesięczny maluch próbuje usiąść, podpierając się ręką (to tzw. siad skośny). Leżąc na brzuchu, przysuwa się do zabawki. Częściej niż do przodu porusza się do tyłu lub kręci wokół własnej osi. Kiedy leży, kładź przed nim kolorowe przedmioty, by zadał sobie trud i sięgnął je rączką. Ośmiomiesięczny maluch stosuje już w tym celu różne techniki: od pełzania, przesuwania na pupie, do raczkowania. Siedzi pewnie bez podparcia i w tej pozycji obraca się wokół własnej osi, a kiedy straci równowagę, podpiera się.
Pozwalaj dziecku bawić się na dywanie, by miało okazję przemieszczać się. Pełzający maluch opiera się na kolanach, łokciach i brzuszku, nie powinien więc mieć w tych miejscach guzików ani grubych szwów. Dziewięciomiesięczne niemowlę może przemieszczać się po domu. Stojąc przy meblach, przesuwa się w bok (to najlepsze ćwiczenie dla jego stóp).

Zobacz też: Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt

Czwarty kwartał - na dwóch nogach
Jedenastomiesięczne dziecko, stojąc, coraz częściej „zapomina się” i puszcza podpórkę. Czasem potrafi ukucnąć i wstać bez trzymania. Maluchy, które opanowały raczkowanie, robią to sprawnie. Te, które dotąd pełzały lub suwały się na pupie, czasem rezygnują z raczkowania i próbują chodzić. Jednak pierwsze urodziny większość dzieci spędza na czworakach, a pierwsze kroki stawia w 14. miesiącu lub później. Jeżeli malec chce chodzić, niech jak najczęściej stąpa boso. Buty zostaw na spacer.

Drugi i trzeci rok
Malec doskonali umiejętności, które opanował do tej pory.
Dwulatek chodzi, biega, wchodzi po schodach, kopie dużą piłkę, a małą rzuca. Rysuje na papierze (czasem na ścianie), przekręca gałki (uwaga na kuchenkę), buduje wieże z klocków, podskakuje rytmicznie, słysząc muzykę, gdy mu pozwolisz, je łyżką, pije z kubka.
Trzylatek lepiej się ubiera, niż rysuje. Umie zdjąć kurtkę i buty, zapiąć guziki. Nalewa wodę z butelki. Chodzi na paluszkach, skacze na jednej nodze i chwilę na niej stoi. Radzi sobie z omijaniem przeszkód na drodze, nawet kiedy biega. Jeździ na trzykołowym rowerku.

Czy warto kupić dziecku buciki korekcyjne?
Wielu rodzicom wydaje się, że dzięki butom z wkładkami ortopedycznymi nóżka będzie zdrowiej się rozwijała. Nadgorliwość może jednak zaszkodzić. Taka wkładka ma swoje zadania, ale też i wady – osłabia mięśnie i wiązadła, gdy podpiera sklepienie zdrowej stopy. Tylko ortopeda może zalecić takie buty.

Dlaczego stopy dwulatka są nadal płaskie?
Stopa małego dziecka całą powierzchnią dotyka podłoża. To fizjologiczne płaskostopie, które jest zupełnie normalne. Podbicie stopy kształtuje się do 3. roku życia. Stopniowo znika poduszeczka tłuszczowa na podeszwie, chód staje się bardziej elastyczny i wzmacnia części stopy odpowiedzialne za prawidłowe stąpanie.

Jak ocenić rozwój wcześniaka?
U dzieci przedwcześnie urodzonych uwzględnia się „niedobór” czasu trwania ciąży. W pierwszym roku życia ich rozwój ocenia się, biorąc pod uwagę wiek skorygowany (odnosi się do prawidłowego terminu zakończenia ciąży). Wszelkie wątpliwości powinien rozwiać pediatra lub neurolog dziecięcy.

Kłopotliwe napięcie
Jeśli podczas kontrolnej wizyty w przychodni pediatra podejrzewa, że dziecko może mieć problemy z napięciem mięśniowym, nie wpadaj w panikę. Odpowiednia terapia pomoże maluchowi. Wzmożone lub zbyt niskie napięcie mięśniowe nie oznacza, że mięśnie dziecka są za mało lub za bardzo rozwinięte. Po prostu nie dość jeszcze sprawny układ nerwowy maluszka nie panuje całkowicie nad pracą mięśni. Aby postawić diagnozę, konieczna będzie wizyta u neurologa dziecięcego. Potrzebne może być badanie USG (u niemowląt przezciemiączkowe). Jeśli neurolog uzna za konieczne, zaleci fizjoterapię. Specjalnie dobrane ćwiczenia sprawiają, że mięśnie stają się posłuszne układowi nerwowemu. Im maluszek młodszy, tym łatwiej jego układ nerwowy poddaje się zabiegom. Dziecko będzie mogło osiągać kolejne etapy rozwoju: świadome chwytanie, raczkowanie, chodzenie itd. Efekty rehabilitacji ocenia się na podstawie osiągnięć maluszka. Można ją przerwać, kiedy dziecko dogoni rówieśników.

 
td_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy