w jakiej pozycji odbijać dziecko?
fot. Adobe Stock

W jakiej pozycji trzymać dziecko do odbijania? [ZDJĘCIA]

Odbijanie powietrza po karmieniu sprawia, że dziecko nie będzie ulewać pokarmu i pomaga mu pozbyć się kolki. Obejrzyj zdjęcia z naszej specjalnej sesji, na których pokazujemy, w jakiej pozycji najlepiej trzymać niemowlę do odbicia.
Małgorzata Wódz
w jakiej pozycji odbijać dziecko?
fot. Adobe Stock
Tyle już pewnie wiesz: odbijanie powietrza ma związek z karmieniem. Racja. A dokładnie chodzi o to, że dziecko pijąc mleko, zasysa powietrze, które dostaje się do jego brzuszka. Odbicie to nic innego, jak powrót powietrza na zewnątrz. Warto to dziecku umożliwić, niezależnie, czy karmisz piersią, czy butelką. Pamiętaj, że przez pierwsze 2–3 tygodnie życia noworodkom karmionym piersią może odbijać się sporadycznie.

Jak nosić noworodka do odbicia?

Dziecko do odbicia trzyma się zwykle po karmieniu. Jednak niektóre noworodki już w trakcie jedzenia potrzebują dodatkowej przerwy na usunięcie powietrza. Niedługo sama się przekonasz, czy u twojego maluszka taka potrzeba pojawi się w trakcie ssania czy po jego zakończeniu. Odbijanie noworodka powinno odbywać się w odpowiedniej pozycji. Nie każdy sposób, w jaki trzymasz dziecko sprawi, że powietrze może wydostać się na zewnątrz. Zobacz, jak to niemowlakowi ułatwić.
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

Trzymanie do odbicia – sposób 1

Po karmieniu staraj się trzymać noworodka pionowo. To ułatwia wydostanie się powietrza na zewnątrz. Przytul dziecko do siebie i pamiętaj, by podtrzymywać główkę. Przy okazji załatwisz dwie sprawy – uwolnienie powietrza i odrobinę czułości. Dziecko jest blisko ciebie, czuje twoje ciepło, słyszy bicie serca. Możesz je również delikatnie kołysać (zdjęcie 1).

 


Trzymanie do odbicia – sposób 2

Możesz przesunąć dziecko w górę tak, aby rękami oparło się na twoim ramieniu. Delikatnie masuj je po plecach – to ułatwi wydostanie się powietrza na zewnątrz. Na ramię połóż czystą pieluszkę. Zrób to na wszelki wypadek, bo niektórym dzieciom mimo odbicia zdarza się ulać mleko. Na odbicie powietrza zwykle trzeba poczekać. Trwa to od kilku sekund do kilku minut. (zdjęcie 2).

 

 
Trzymanie do odbicia – sposób 3

Gdy dziecko jest śpiące (np. gdy karmisz je nocą), możesz lekko unieść je z pozycji, w jakiej było karmione (zobacz: najlepsze pozycje do karmienia piersią). Jego główka będzie opierać się o twoje ciało. Uważaj, aby nie przygniatać brzuszka. Nocą dzieci zwykle jedzą mniej łapczywie – odbijanie powietrza może nie być konieczne. Na pewno nie warto z tego powodu budzić śpiącego maluszka (fot. 3).

  [content:0_6239,8_742,1_3693,0_25810:CMNews]
Konsultacja: Małgorzata Gierada-Radoń, doświadczona położna,
prowadzi szkołę rodzenia w Warszawie, mama czworga dzieci, w tym trojaczków.

Na zdjęciach: Marta Wajda z synkiem Jaśkiem. Fot.: Piotr Ratajski.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 34 głosy

Zobacz także

Popularne tematy