GRY
 
 

Odbijanie po karmieniu - w jakiej pozycji trzymać dziecko?

Odbijanie powietrza po karmieniu sprawia, że dziecko nie będzie ulewać pokarmu i pomaga mu pozbyć się kolki. Obejrzyj zdjęcia z naszej specjalnej sesji, na których pokazujemy, w jakiej pozycji najlepiej trzymać niemowlę do odbicia.

mama, noworodek
fot. Piotr Ratajski
Tyle już pewnie wiesz: odbijanie powietrza ma związek z karmieniem. Racja. A dokładnie chodzi o to, że dziecko pijąc mleko, zasysa powietrze, które dostaje się do jego brzuszka. Odbicie to nic innego, jak powrót powietrza na zewnątrz. Warto to dziecku umożliwić, niezależnie, czy karmisz piersią, czy butelką. Pamiętaj, że przez pierwsze 2–3 tygodnie życia dzieciom karmionym piersią może odbijać się sporadycznie.

Dziecko do odbicia układa się zwykle po posiłku. Jednak niektóre maluszki już w trakcie jedzenia potrzebują dodatkowej przerwy na usunięcie powietrza. Niedługo sama się przekonasz, czy u twojego maluszka taka potrzeba pojawi się w trakcie ssania czy po jego zakończeniu. Duże znaczenie ma pozycja, w jakiej je trzymasz podczas odbijania noworodka - nie w każdej powietrze może wydostać się na zewnątrz. Zobacz, jak to niemowlakowi ułatwić.

Po karmieniu staraj się trzymać dziecko pionowo. To ułatwia wydostanie się powietrza na zewnątrz. Przytul maleństwo do siebie, pamiętając, by podtrzymywać jego główkę. Przy okazji załatwisz dwie sprawy – uwolnienie powietrza i odrobinę czułości. Dziecko jest blisko ciebie, czuje twoje ciepło, słyszy bicie serca. Możesz je również delikatnie kołysać (fot. 1).

Na odbicie powietrza trzeba poczekać od kilku sekund do kilku minut. Możesz przesunąć dziecko w górę, by rękami oparło się na twoim ramieniu. Delikatnie masuj i poklepuj je po plecach, to ułatwi wydostanie się powietrza. Na ramię połóż czystą pieluszkę. Niektórym dzieciom mimo odbicia zdarza się ulać trochę mleka (fot. 2).

Gdy dziecko jest śpiące, możesz lekko unieść je z pozycji, w jakiej było karmione (zobacz: najlepsze pozycje do karmienia piersią). Główka będzie opierać się o twoje ciało. Uważaj, by nie przygniatać brzuszka. W nocy dzieci zwykle jedzą mniej łapczywie, więc odbijanie może nie być konieczne. Na pewno nie warto z tego powodu budzić śpiącego maluszka (fot. 3).

Na zdjęciach: Marta Wajda z synkiem Jaśkiem.
Konsultacja: Małgorzata Gierada-Radoń, doświadczona położna, prowadzi szkołę rodzenia w Warszawie, mama czworga dzieci, w tym trojaczków.
Fot.: Piotr Ratajski.
Redakcja poleca: Co to jest skala Apgar i co z niej możemy wyczytać? Mówi ekspert [WIDEO]
Punkty w skali Apgar określają stan noworodka po porodzie. Maksymalna liczba punktów w skali Apgar wynosi 10, minimalna – 0. W tej skali ocenia się czynność serca dziecka, oddech, zabarwienie skóry, reakcję na bodźce i zabarwienie skóry, tłumaczy dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover.
Doładuj
Przeładuj