jak odciągać pokarm
fot. Adobe Stock

Jak odciągać pokarm, żeby mieć dość mleka na bieżąco i na zapas

Do odciągania pokarmu potrzebny jest laktator, najlepiej taki z regulowaną siłą ssania. Żeby odciągnąć pokarm, trzeba zająć wygodną pozycję i być zrelaksowaną. Następnie stosować zasadę 7-5-3. Odciągnięte mleko przechowujemy w specjalnych pojemnikach w lodówce albo zamrażalniku.
Sylwia Niemczyk
jak odciągać pokarm
fot. Adobe Stock
Odciąganie pokarmu nie jest trudne. Uzyskane w ten sposób mleko można bezpiecznie przechowywać i wykorzystywać wtedy, gdy mama nie jest akurat przy dziecku, a ono domaga się posiłku. Wiele kobiet zastanawia się, jak odciągać pokarm i czy nie zabraknie go dla dziecka na bieżąco. O to nie ma się co martwić, a samego odciągania pokarmu można nauczyć się bardzo szybko.

Jak odciągać pokarm:

Jak odciągać pokarm laktatorem

Nie martw się, że odciąganie sprawi, że zabraknie mleka dla dziecka i niemowlę będzie głodne. Laktacją rządzi zasada popytu i podaży – organizm szybko dostosuje się do zwiększonego popytu i produkcja mleka się zwiększy, jesli będziesz je odciągać. Aby skutecznie odciągnąć pokarm z wykorzystaniem laktatora, postępuj według poniższych rad.
 
  • Zrelaksuj się. Usiądź wygodnie, oddychaj spokojnie i myśl o czymś miłym. Nie śpiesz się. Im będziesz spokojniejsza, tym mleka będzie więcej i łatwiej wypłynie (stres może zaburzać wydzielanie hormonów zawiadujących wypływem i produkcją mleka, prolaktyny i oksytocyny).
     
  • Ogrzej pierś. Ciepły okład albo ciepły, delikatny prysznic przed odciąganiem ułatwią wypływ mleka. Zanim włączysz laktator elektryczny, przez chwilę delikatnie głaszcz pierś od podstawy w kierunku brodawki i bardzo lekko opukuj ją opuszkami palców.
     
  • Stopniuj siłę ssania laktatora. Na początku odciągania nastaw laktator na delikatne ssanie, dopiero po chwili, kiedy już uruchomi się wypływ pokarmu, można zwiększyć siłę ssania. Odciągaj pokarm według zasady: najpierw 7 minut z jednej piersi, potem 7 min z drugiej, następnie 5 minut z pierwszej i 5 minut z drugiej, następnie odciągaj po 3 minuty i na koniec jeszcze po 1 minucie z każdej piersi. Zasada 7-5-3 jest też polecana przez konsultantów laktacyjnych jako jeden ze skutecznych sposobów „rozkręcenia" laktacji.
 
Redakcja poleca: Przełomowe odkrycie dotyczące składu mleka matki [WIDEO]
Mleko mamy: wiadomo, że odżywia, wiemy, że chroni przed chorobami, zwiększa IQ dziecka... Teraz naukowcom udało się odkryć jeszcze jedną ważną rzecz dotyczącą pokarmu kobiecego - pełniący niezwykle istotną funkcję składnik - HMO.

Kiedy odciągać pokarm

Najlepiej jest odciągać mleko bezpośrednio po karmieniu dziecka lub między karmieniami. W pierwszym przypadku początkowo odciągniętego mleka może być niewiele. Nie ma się tym co przejmować. Z upływem czasu jego ilość zwiększy się, gdyż organizm przystosuje się do tego, że musi wyprodukować mleko dla dziecka i na zapas.

W drugim przypadku – odciągania pokarmu między posiłkami – powinno być go więcej. Jednak na samym początku odciągania ilość uzyskanego na zapas pokarmu może być za mała nawet na jedną porcję. Odrobina cierpliwości, parę dni i mleka będzie więcej.

Odciąganie pokarmu może także pomóc uporać się z nawałem mlecznym. Piersi będą mniej bolesne i mniej wypełnione, a w lodówce czy zamrażalniku już zaczną rosnąć zapasy mleka. Trzeba tylko pamiętać, aby w przypadku nawału, nie odciągać pokarmu zbyt dużo, a tylko tyle, aby odczuć ulgę.

Jak często odciągać pokarm

Można to robić codziennie lub rzadziej. Przy regularnym codziennym rytmie odciągania piersi będą mocniej stymulowane do wytwarzania większej ilości mleka, więc uzyskanie zapasów pokarmu będzie łatwiejsze. Rzadsze odciąganie może wiązać się z koniecznością gromadzenia większej liczby mniejszych porcji pokarmu.

Jak przechowywać odciągnięty pokarm

Przechowywanie mleka matki nie jest trudne, choć rządzi się pewnymi istotnymi zasadami. Warto je znać, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój.

Chociaż odciągnięty pokarm można przechowywać w zamrażarce nawet pół roku, najlepiej jest zużywać je w przeciągu 3-4 tygodni. Zamrażaj porcje mleka o objętości jednego albo połowy jednego karmienia (np. po 50 ml), aby po rozmrożeniu nie zmarnowała się ani kropla. Zawsze na pojemniku z mlekiem zanotuj datę zamrożenia – tak, aby zużywać zapasy od najstarszych porcji do najświeższych.
Uwaga! Rozwarstwienie schłodzonego pokarmu jest normalne. Gdy podgrzejemy mleko w 37-stopniowej kąpieli wodnej (lub w podgrzewaczu), rozwarstwienie zaniknie.

Pokarm przechowuje się w specjalnych pojemniczkach na mleko matki lub w specjalnych woreczkach. Najwygodniejsze są wielorazowe pojemniki, do których można doczepić smoczek i od razu po rozmrożeniu i ogrzaniu pokarmu podać go dziecku. Do karmienia wcześniaków niezbędne są pojemniczki jednorazowe!

Sprawdź, który z wybranych przez nas pojemników do przechowywania mleka matki, sprawdzi się najlepiej w twoim domu:

Rozmrażanie odciągniętego mleka

Najlepszym sposobem rozmrażania pokarmu jest pozostawienie go na noc w lodówce: powolne ocieplanie mleka pozwala zachować w nim wszystkie wartościowe składniki.

Jeżeli nie mamy czasu na całonocne odmrażanie, można włożyć woreczek albo pojemnik z zamrożonym mlekiem do kąpieli wodnej (woda w naczyniu nie powinna być gorąca, ale ciepła) lub potrzymać do skutku pod strumieniem ciepłej wody. Po rozmrożeniu delikatnie trzeba zakołysać woreczkiem albo pojemnikiem, aby wymieszać rozwarstwione mleko.
Uwaga! Nie należy rozmrażać pokarmu w kuchence mikrofalowej ani podgrzewać go w garnku – to mogłoby doprowadzić do utraty wartości odżywczych. Mleko podawane dziecku nie musi być ciepłe – wystarczy, że będzie w temperaturze pokojowej.

Konsultacja: dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, Międzynarodowy Certyfikowany Konsultant Laktacyjny, dyrektor Centrum Nauki o Laktacji, www.kobiety.med.pl

Więcej akcesoriów wspomagających matki karmiące:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy