GRY
 
 

Mleko na zapas: odciąganie, zamrażanie, odmrażanie

Odciąganie i przechowywanie pokarmu to nie jest tajemna sztuka – warto jednak trzymać się kilku zasad. Sprawdź, jak odciągać efektywnie i jak bezpiecznie przechowywać mleko, by nie straciło wartości.

odciąganie pokarmu
fot. Fotolia
Odciąganie pokarmu i przechowywanie go wcale nie jest trudne - wystarczy trochę praktyki. To rozwiązanie np. dla mam, które chcą po powrocie do pracy nadal podawać dziecku tylko naturalny pokarm.

Potrzebny będzie dobry laktator, pojemniki albo woreczki do przechowywania mleka i zamrażarka. Odciągnięty pokarm można przechowywać w lodówce (przy tylnej ściance) do 96 godzin, w zamrażalniku do dwóch tygodni, a w zamrażarce nawet do pół roku.

Jak efektywnie odciągać pokarm?

Odciągaj pokarm tuż po karmieniu albo między karmieniami. Nie martw się, że odciąganie sprawi, że zabraknie mleka dla dziecka i niemowlę będzie głodne. Laktacją rządzi zasada popytu i podaży – organizm szybko dostosuje się do zwiększonego popytu i produkcja mleka się zwiększy.
 •  Zrelaksuj się.
  Usiądź wygodnie, oddychaj spokojnie i myśl o czymś miłym. Nie śpiesz się. Im będziesz spokojniejsza, tym mleka będzie więcej i łatwiej wypłynie (stres może zaburzać wydzielanie hormonów zawiadujących wypływem i produkcją mleka, prolaktyny i oksytocyny).
 • Ogrzej pierś
  Ciepły okład albo ciepły, delikatny prysznic przed odciąganiem ułatwią wypływ mleka. Zanim włączysz laktator elektryczny, przez chwilę delikatnie głaszcz pierś od podstawy w kierunku brodawki i bardzo lekko opukuj ją opuszkami palców.
 • Stopniuj siłę ssania laktatora
  Na początku odciągania nastaw laktator na delikatne ssanie, dopiero po chwili, kiedy już uruchomi się wypływ pokarmu, można zwiększyć siłę ssania. Odciągaj pokarm według zasady: najpierw 7 minut z jednej piersi, potem 7 min z drugiej, następnie 5 minut z pierwszej i 5 minut z drugiej, następnie odciągaj po 3 minuty i na koniec jeszcze po 1 minucie z każdej piersi. Zasada 7-5-3 jest też polecana przez konsultantów laktacyjnych jako jeden ze skutecznych sposobów „rozkręcenia" laktacji.
Uwaga! Odciąganie laktatorem nie jest tak efektywne, jak ssanie dziecka, dlatego nie sugeruj się ilością odciągniętego pokarmu.
Redakcja poleca: Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]
Nie zawsze jest tak, że możesz podać dziecku mleko prosto z piersi. Jeśli chcesz karmić malucha tylko swoim mlekiem, możesz je odciągnąć laktatorem i zostawić, żeby podał je kto inny. Ale pokarm z piersi trzeba odpowiednio przechowywać. Czy wiesz jak?

Przechowywanie pokarmu

Chociaż odciągnięty pokarm można przechowywać w zamrażarce nawet pół roku, najlepiej jest zużywać je w przeciągu 3-4 tygodni. Zamrażaj porcje mleka o objętości jednego albo połowy jednego karmienia (np. po 50 ml), aby po rozmrożeniu nie zmarnowała się ani kropla mleka. Zawsze na woreczku albo pojemniku z mlekiem zanotuj datę zamrożenia – tak, aby zużywać zapasy od najstarszych porcji do najświeższych.
Uwaga! Rozwarstwienie schłodzonego pokarmu jest normalne. Gdy podgrzejemy mleko w 37-stopniowej kąpieli wodnej (lub w podgrzewaczu), rozwarstwienie zaniknie.

Przeczytaj: 5 rzeczy, których nikt ci nie powiedział o karmieniu piersią

Rozmrażanie mleka

Przed podaniem dziecku trzeba go rozmrozić i ogrzać. Jak to robić?
 • Najlepszym sposobem rozmrażania pokarmu jest pozostawienie go na noc w lodówce: powolne ocieplanie mleka pozwala zachować w nim wszystkie wartościowe składniki.
   
 • Jeżeli nie mamy czasu na całonocne odmrażanie, można włożyć woreczek albo pojemnik z zamrożonym mlekiem do kąpieli wodnej (woda w naczyniu nie powinna być gorąca, ale ciepła) lub potrzymać do skutku pod strumieniem ciepłej wody.
   
 • Po rozmrożeniu delikatnie trzeba zakołysać woreczkiem albo pojemnikiem, aby wymieszać rozwarstwione mleko.
Uwaga! Nie należy rozmrażać pokarmu w kuchence mikrofalowej ani podgrzewać go w garnku – to mogłoby doprowadzić do utraty wartości odżywczych. Mleko podawane dziecku nie musi być ciepłe – wystarczy, że będzie w temperaturze pokojowej.

Konsultacja: dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, Międzynarodowy Certyfikowany Konsultant Laktacyjny, dyrektor Centrum Nauki o Laktacji, www.kobiety.med.pl

Polecamy: Staniki dla karmiącej mamy
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!