alergia, odczulanie w domu, immunoterapia podjęzykowa, dziecko, lekarstwa, uczulenie
fot. Fotolia

7 pytań o odczulanie dziecka bez zastrzyków

Odczulanie dziecka polega na tym, by nauczyć jego organizm tolerancji na konkretny alergen. Terapia sprowadza się do częstego odwiedzania przychodni i podawania zastrzyków. Można też przeprowadzić całe odczulanie w domu, za pomocą leku podawanego doustnie.
Joanna Karwat
Konsultacja: dr n. med. Piotr Niedziałkowski
alergia, odczulanie w domu, immunoterapia podjęzykowa, dziecko, lekarstwa, uczulenie
fot. Fotolia
Odczulanie dzieci staje się coraz popularniejsze. Dzięki niemu mały pacjent ma mniej dokuczliwe objawy uczulenia, a w końcu można nawet odstawić leki, które trzeba było przyjmować przewlekle. Ponieważ nie każde dziecko dobrze toleruje szczepionki w zastrzykach, stworzono szczepionki na alergię w postaci płynu i tabletek. Są równie skuteczne. Przeczytaj, na czym polega odczulanie dziecka metodą podjęzykową, ile kosztuje immunoterapia i jak długo trwa.

1. Na czym dokładnie polega odczulanie dziecka?

Odczulanie dziecka (czyli immunoterapia swoista) polega na tym, że podaje się dziecku stopniowo coraz większe dawki leku, który zawiera alergen. Jest on jednak zmodyfikowany w taki sposób, by reakcja alergiczna była łagodniejsza. Cała terapia ma na celu wytworzenie tolerancji na dany alergen, zmniejszenie dolegliwości, a często nawet całkowite ich ustąpienie. Leczenie alergicznych nieżytów nosa, spowodowanych uczuleniem na pyłki, przynosi poprawę u 40-80% pacjentów, a uczuleniem na roztocze – u około 60%. Już w pierwszym roku podawania szczepionki malec ma znacznie słabsze objawy alergii i może brać mniej leków. Jeszcze lepsze efekty widać w drugim roku terapii: poprawa występuje u około 90% odczulanych dzieci!
Szczepionki podjęzykowe podaje się codziennie rano, na czczo. Określoną dawkę kropli lub tabletkę wystarczy umieścić pod językiem. Po około 2 minutach dziecko może ją połknąć. Szczepionkę należy przechowywać w lodówce w temp. 2-8°C.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

2. Na jakie alergeny można odczulić dziecko szczepionką doustną?

Doustne szczepionki można stosować u dzieci, u których występuje:
  • alergia na pyłki
  • alergia na sierść zwierząt
  • alergia na roztocze
  • alergia na grzyby i pleśnie
Przeczytaj: Alergia - 10 faktów i mitów

3. Jakie badania trzeba zrobić przed odczulaniem w domu?

Konieczne są testy potwierdzające alergię – z krwi lub skórne. W krwi bada się poziom immunoglobuliny typu E (IgE) – u osób z alergią jest on podwyższony. Dzieciom powyżej 3 lat częściej jednak wykonuje się testy skórne. Polegają na lekkim nakłuciu skóry i wprowadzeniu kropli alergenu. Jeśli malec jest uczulony, po 10–15 minutach w tym miejscu pojawi się bąbel. Obydwa testy potwierdzają tzw. alergię IgE-zależną, czyli tę, którą da się leczyć odczulaniem.

4. Kiedy najlepiej zacząć odczulanie dziecka?

Odczulanie można zacząć już od 5 roku życia dziecka, bo wtedy jego układ odpornościowy jest już ukształtowany, a im wcześniej rozpoczniemy odczulanie, tym lepiej. Smyk uniknie wieloletniego przyjmowania leków i walki z uciążliwymi objawami alergii. W wyjątkowych przypadkach lekarz może zalecić odczulanie młodszego dziecka. Odczulanie dziecka można zacząć sezonowo (trzy, cztery miesiące przed okresem pylenia roślin) lub w dowolnej chwili, jeśli dziecko ma alergię np. na roztocze albo pleśnie. Ważne jest, by zacząć odczulanie dziecka wtedy, gdy objawy alergii są wyciszone – szczepionka doustna zawiera przecież dodatkową porcję alergenu.

5. Ile trwa odczulanie dziecka w domu?

Odczulanie dziecka podjęzykowo trwa 3-5 lat, czasem nieco dłużej, ale dzięki temu udaje się osiągnąć lepszy rezultat i trwałe efekty.

6. Ile kosztuje odczulanie podjęzykowe dziecka?

Niestety, szczepionki podjęzykowe nie są refundowane przez NFZ (rodzice płacą za nie sami). Ceny szczepionek to: ok. 300 zł za opakowanie kropli, ok. 400 zł za opakowanie tabletek. Dawki dobierane są indywidualnie.

7. Jakie są zalety i wady odczulania dziecka w domu?

Największą zaletą odczulania dziecka w domu, jest to, że nie wymaga ono częstych wizyt u lekarza i częstego podawania zastrzyków. W ten sposób oszczędzamy dziecku bólu i stresu, to także spora oszczędność czasu (wiemy, ile trzeba czasem czekać w kolejce do rejestracji w przychodni).
Utrudnieniem natomiast jest to, że trzeba być systematycznym i bardzo dokładnym. Jeśli przerwie się kurację, trzeba będzie zaczynać wszystko od początku.
Podobnie jak każda szczepionka, również szczepionka stosowana podjęzykowo może spowodować działania niepożądane. Najczęściej można spodziewać się świądu, drętwienia, lekkiego obrzęku w okolicy podania alergenu (okolica podjęzykowa, język, wargi) czy bólu brzucha. Takie objawy występują głównie na początku leczenia, zwykle są przemijające i nie mają wpływu na kontynuowanie immunoterapii.

Zobacz: Kalendarz pylenia
dr n. med. Piotr  Niedziałkowski
Konsultacja: dr n. med. Piotr Niedziałkowski

specjalista chorób wewnętrznych, alergolog z Kliniki Medicover, www.medicover.pl

Oceń artykuł

Ocena 4 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy