GRY

11 ważnych pytań o odczulanie dziecka

Odczulanie trwa długo, wymaga systematyczności, ale może uwolnić malucha od uciążliwych objawów. Jest tylko jedno „ale” – trzeba na to poczeka, bo odczulać można dopiero kilkulatki.
dziecko, strzykawka, igła, lekarz
fot. Panthermedia
Alergiczne dzieci dostają leki łagodzące katar, zapalenie spojówek lub napady astmy. Jednak, tak jak w przypadku innych chorób, najlepiej usunąć przyczynę kłopotów. Oprócz unikania alergenu to właśnie odczulanie jest jedyną metodą, która działa na czynniki wywołujące chorobę.

1. Jakie są korzyści z odczulania?

Nie tylko przynosi ono ulgę w czasie, gdy dziecko ma dolegliwości alergiczne, ale także daje nadzieję na wieloletnie uniknięcie dokuczliwych objawów. Pozwala na odstawienie leków, które dotąd trzeba było przyjmować przewlekle. Co więcej, w niektórych przypadkach odczulanie chroni przed groźnym dla życia objawem, np. uczuleniem na jad owadów.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

2. Na czym polega ta metoda?

Odczulanie (czyli immunoterapia swoista) polega na podawaniu przez dłuższy czas coraz większych dawek alergenu. Takie postępowanie ma na celu wytworzenie tolerancji na alergen i zmniejszenie dolegliwości, a często nawet całkowite ich ustąpienie. Maluch, który przez cały rok miał uciążliwy katar z powodu uczulenia na kurz, może po odczulaniu przestać brać leki i czuje się dobrze.

Czytaj też: Alergia - 10 faktów i mitów

3. Jak się odczula?

Alergen podaje się w podskórnych zastrzykach, igiełka jest cieniutka, krótka, sam zastrzyk niebolesny i dzieci szybko się do kolejnych wizyt przyzwyczajają. Odczulanie drogą podjęzykową stosuje się rzadziej, bo z wielu względów jest mniej skuteczne.


4. Czy każdego alergika można odczulać?

Do leczenia tą metodą kwalifikują się dzieci, które mają dokuczliwe dolegliwości w kontakcie z alergenem i u których uczulenie zostało potwierdzone testami skórnymi lub testami z krwi (bada się obecność przeciwciał swoistych na alergen podejrzewany o wywołanie uczulenia). Informacje te pozwalają na dobranie odpowiedniej szczepionki. Jednak sam dodatni wynik testu nie kwalifikuje do odczulania. Niezbędnym warunkiem jest zaobserwowanie, czy objawy uczulenia pojawiają się w okresie największej aktywności danego alergenu.

Czytaj też: Czy mleko szkodzi? - obalamy mity

5. Kiedy najwcześniej można zacząć odczulanie?

Immunoterapię swoistą najlepiej stosować u dzieci powyżej piątego roku życia, bo wtedy układ odpornościowy jest już ukształtowany. Niektórzy lekarze odczulają jednak młodsze, np. trzyletnie maluchy, podając im szczepionkę podjęzykowo.

6. Jak długo powinno się odczulać?

Najkrócej trzy lata, ale najlepiej cztery, pięć lat, a nawet dłużej, bowiem wtedy rezultaty są najkorzystniejsze i najtrwalsze. Odczulać można sezonowo, trzy, cztery miesiące przed okresem pylenia roślin, lub podczas całego roku (dzieci z alergią na roztocza albo grzyby pleśniowe). Początkowo małe dawki alergenu podawane są często, aż dochodzi się do maksymalnej dla danego pacjenta i tę maksymalną dawkę podaje się co cztery, pięć tygodni.

7. W przypadku których postaci alergii jest to skuteczna metoda?

Najważniejszym wskazaniem jest uczulenie na jad owadów (samo spuchnięcie miejsca po użądleniu przez osę lub pszczołę nie kwalifikuje do odczulania). U dzieci ciężkie objawy po użądleniach występują dużo rzadziej niż u dorosłych. Następne ważne wskazanie to alergiczny nieżyt nosa i spojówek, astma atopowa łagodna i umiarkowana.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Uwaga na wiosenne alergie

Pomysły na pyszne śniadania