odczulanie, dziecko, alergia

Odczulanie dziecka

Istnieje metoda przyzwyczajania osoby uczulonej do alergenu, wywołującego chorobę.
odczulanie, dziecko, alergia
U wielu pacjentów odczulanie przynosi poprawę: objawy alergii występują u nich rzadziej i są słabsze. Można wtedy ograniczyć stosowanie leków.

Kiedy odczulać?

W alergiach sezonowych (pyłkowicy) kurację prowadzi się przed okresem pylenia, dlatego, by dziecko nie było narażone na podwójną dawką alergenu – otrzymaną w preparacie odczulającym i w naturze. Odczulanie należy rozpocząć:
  • Na pyłki drzew – na przełomie jesieni i zimy.
  • Na pyłki traw – w zimie.
  • Na pyłki chwastów – wiosną.
Czasem kurację preparatami pyłkowymi kontynuuje się też w sezonie pylenia, dawką o ok. 80% niższą. Ostatnio pojawiły się leki odczulające, które podaje się pod język lub do nosa. Kuracja nimi jest bezpieczna, nie wymaga zastrzyków i można ją prowadzić w domu pacjenta. Preparaty doustne mogą być jednak mniej skuteczne niż klasyczna immunoterapia podskórna. Preparaty do nosa są równie skuteczne jak te, wprowadzane do organizmu poprzez proces iniekcji (czyli wkłuwane pod skórę).
Redakcja poleca: Skutki uboczne sterydów u dzieci – czy jest się czego bać? [WIDEO]
Obecnie stosowane dawki sterydów są nieporównywalnie mniejsze od tych, jakich używano niegdyś. Dlatego współczesne leki sterydowe, zwłaszcza wziewne, bardzo rzadko wywołują skutki uboczne u dzieci i dorosłych - zapewnia dr Wojciech Feleszko, pulmonolog i pediatra.

Na czym polega odczulanie?

Na podskórnym wstrzykiwaniu alergenu w ustalonych przez lekarza dawkach i częstotliwości. Immunoterapię musi rozpocząć lekarz alergolog. Do niego należy ustalenie wskazań i dawkowania preparatu. Sama iniekcja powinna również być wykonywana przez alergologa lub pod jego nadzorem. Kuracja podtrzymująca może być kontynuowana przez pediatrę, pod warunkiem że ma on możliwość leczenia powikłań, jakie mogą wystąpić po podaniu preparatu (możliwość reanimacji).
Alergia skórna i alergia pokarmowa, czyli całoroczne wymagają systematycznego podawania dawek podtrzymujących. Jeśli poprawa jest wyraźna, kurację należy kontynuować przez trzy-pięć lat, a nawet dłużej. W wyniku odczulania powstają „dobre” przeciwciała klasy IgG4, które wiążą się z alergenem, zanim uczynią to „złe” przeciwciała klasy IgE. Zachodzą też zmiany w funkcjonowaniu pewnych komórek błon śluzowych układu oddechowego oraz układu odpornościowego, polegające na zmniejszeniu wrażliwości komórek i narządów na alergen.
Chociaż nie poznano do końca mechanizmu działania immunoterapii, to jednak jej skuteczność jest widoczna u wielu pacjentów.

Jakie są jego efekty?

Rozpoczęcie immunoterapii nie łączy się z odstawieniem klasycznych leków. Odczulanie nie jest bowiem alternatywnym leczeniem, lecz dodatkową metodą, wpływającą na przyczynę choroby. Łączne zastosowanie obu metod leczenia i unikanie alergenu zwiększa szanse sukcesu i zmniejsza ryzyko objawów ubocznych. Jest to możliwe dzięki połączeniu środków o działaniu szybkim (leki) i takich, których efekty wymagają czasu (immunoterapia). Dopiero po uzyskaniu poprawy można stopniowo zmniejszać leczenie farmakologiczne.

Fakty o odczulaniu

  • Efekty immunoterapii są tym lepsze, im pacjent młodszy, a przebieg choroby łagodniejszy.
  • Najskuteczniejsze jest odczulanie w alergii na jady owadów. W przypadku jadu osy skuteczność sięga 100%.
  • Leczenie alergicznych nieżytów nosa, spowodowanych uczuleniem na pyłki, przynosi poprawę u 40-80% pacjentów, a uczuleniem na roztocza – u około 60%.
  • Trudniejsze jest odczulanie chorych z astmą oskrzelową lub AZS.
  • Odczulanie zapobiega przejściu choroby w cięższą postać.

Czy jest to bezpieczne?

Powikłania występują zwykle w okresie do pół godziny od wstrzyknięcia, dlatego pacjent powinien pozostać pod obserwacją lekarza przez jedną, a jeszcze lepiej przez dwie godziny po iniekcji. Rzadsze są reakcje opóźnione (do 24 godz.po iniekcji). Koniecznie trzeba powiedzieć o nich lekarzowi. Powikłania mogą mieć różne nasilenie – od niegroźnych objawów miejscowych, przez ogólne, aż do rzadkiego, ale groźnego wstrząsu anafilaktycznego.
Objawy miejscowe – obrzęk, rumień i swędzenie. Można je złagodzić okładami z lodu.
Objawy ogólne – świąd, pokrzywka, katar, rumień twarzy. Te objawy występują rzadziej i wymagają podania leków.
Pamiętaj! W dniu iniekcji dziecko powinno unikać wysiłku, alergenów i gorącej kąpieli.

Kogo można odczulać?

Terapii mogą być poddane zarówno dzieci (powyżej piątego roku życia), jak i dorośli (do 50 lat). Odczula się pacjentów uczulonych na jady owadów, na pyłki roślin, roztocza kurzu domowego. Odczulanie jest skuteczne w przypadku niektórych alergii zawodowych lub uczulenia na leki.
Warto wiedzieć, że odczulanie jest mniej skuteczne u pacjentów uczulonych na wiele różnych alergenów.

Odczulać na własną rękę?

Wielu rodziców wierzy, że można powoli „przyzwyczajać” uczulone dziecko do czynnika wywołującego alergię i np. z maluchem uczulonym na sierść psa raz na jakiś czas odwiedzają znajomych, którzy maja czworonoga. Niestety to nie jest dobra metoda. Nie ma to nic wspólnego z odczulaniem, gdzie dawka alergenu jest wystandaryzowana, powtarzalna i podawana początkowo we wzrastających stężeniach. Takie „naturalne odczulanie” przypomina trochę eksperymenty z odczulaniem poprzez dooskrzelowe lub donosowe podawanie alergenu, które okazało się nieskuteczne, a nawet niebezpieczne.

Uwaga!

  1. Nie można rozpoczynać immunoterapii u pacjentów z niedoborami immunologicznymi, z niektórymi chorobami układu krążenia i tarczycy.
  2. Podanie preparatu zawsze musi być poprzedzone wywiadem lekarskim, dotyczącym samopoczucia pacjenta po ostatniej iniekcji. Jeśli ma on infekcję lub wystąpiło u niego zaostrzenie choroby alergicznej, konieczne jest przesunięcie terminu podania dawki o kilka dni.
Zobacz też: Najgorsze, co mogą zrobić rodzice, to nie leczyć alergii - mówi prof. Piotr Kuna
Oceń artykuł

Ocena 4 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy